Julínek chce v Brně z pěti státních nemocnic udělat dva holdingy
Pět brněnských nemocnic, které řídí ministerstvo zdravotnictví, se sloučí do dvou nebo možná jen do jednoho holdingu. Počítá s tím záměr ministra zdravotnictví. Nemocnice se zároveň přemění na akciové společnosti. Vlastnit je bude stát a pravděpodobně třetinový podíl získá Masarykova univerzita. Záměr dnes novinářům v Brně představil ministr Tomáš Julínek (ODS).
Kvůli chystaným změnám vzniká na ministerstvu nový zákon o univerzitních nemocnicích. Měl by platit od roku 2009. Následovat by měla přeměna struktury nemocnic v Brně.
Od většího propojení s univerzitou si ministr slibuje několik změn. Akademici získají větší vliv na rozhodování o nemocnicích, zároveň ale i odpovědnost za hospodaření. Peníze určené na výzkum a vzdělání by se tak měly lépe využít. Odstraní se prý také dvojkolejnost, kdy jsou odborníci zároveň zaměstnanci nemocnic i vysoké školy. Propříště budou pracovat jen v jedné univerzitní nemocnici. Lékaři by také měli mít lepší podmínky pro výzkum a prodej výsledků výzkumu. Cílem je také zlepšit postgraduální vzdělávání - titíž odborníci budou dohlížet na mladé lékaře i poté, co absolvují vysokou školu.
Síť brněnských státních nemocnic si Julínek představuje tak, že Fakultní nemocnice U svaté Anny, v jejímž areálu má vzniknout Mezinárodní centrum klinického výzkumu (ICRC), by měla působit v jednom holdingu s Masarykovým onkologickým ústavem. Se svatou Annou se sloučí také Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie, které v jejím areálu funguje dnes. Výsledné zařízení se zaměří na specializovanou péči a výzkum.
Druhým zdravotnickým subjektem má být nynější Fakultní nemocnice Brno, jejíž součástí bude dnešní Úrazová nemocnice a také dětská nemocnice.
Sloučení do holdingu má přinést užší spolupráci pracovišť. Svou práci by také nemocnice měly dublovat méně než dosud. Například v Masarykově onkologickém ústavu se posílí oddělení zaměřené na ozařování, naopak se utlumí chirurgie. Ta se bude provádět u svaté Anny. Svatoanenské nemocnici také zůstane léčba nádorů kostí, podle ministra by bylo zbytečné ji stěhovat do onkologického ústavu. Lépe by se měla využít drahá technika. Podle ministra dnes všechny velké nemocnice v Brně nakupují přístroje, které stojí desítky až sto milionů korun, a jejich využití pak není zcela efektivní. V budoucnu by měla nejnákladnější technika být pouze na jednom pracovišti a lékař ze sousední nemocnice, který by ji potřeboval využít, by k ní měl přístup.
Julínek dnes v Brně vyvracel spekulace, že ministerstvo mění projekt vzniku Mezinárodního centra klinického výzkumu na rekonstrukci svaté Anny. ICRC se prý naopak rozšíří a do areálu půjde včetně evropských peněz investice až za 2,5 miliardy korun. Původně se mluvilo o necelých dvou miliardách. Američtí partneři z Mayo Clinic podle Julínka rozumí tomu, že se v Česku změnilo vedení ministerstva a záměr se přepracovává. Na konci října má jet do Spojených států vše vysvětlovat tým v čele s ředitelkou svatoanenské nemocnice Vladimírou Danihelkovou.
Zdroj: ČTK