Julínek chce přeměnu pojišťoven už v příštím roce
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) chce začít s přeměnou zdravotních pojišťoven na akciové společnosti v lednu 2009 a do konce roku je prodat. Uvedl to server Aktuálně.cz s odkazem na neveřejný materiál, který má k dispozici. V něm Julínek vysvětluje své plány.
Zdravotní pojišťovny jsou dnes provozovány podle zákonů, které vylučují použití standardních právních forem, upozorňuje na úskalí transformace ministerský materiál. Pojišťovny mají plnou právní subjektivitu. Jejich majetek ale není majetkem státu, pojištěnců, původních žadatelů o založení ani plátců pojistného.
Nejpřehlednější situace je u Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Tato veřejnoprávní organizace má být převedena speciálním zákonem na státní akciovou společnost. Umožňuje to fakt, že byla speciálním zákonem zřízena, a tento zákon je tedy možné změnit. Zákon má garantovat, že akcie VZP zůstanou navždy státní.
U osmi zaměstnaneckých pojišťoven není možné tuto cestu použít, protože byly založeny jiným způsobem. "V žádném případě není možné realizovat zestátnění, neboť prostředky zdravotní pojišťovny patří pouze zdravotní pojišťovně, která je má pouze proto, že provozuje veřejné zdravotní pojištění," uvádí se v ministerském materiálu.
Ministerstvo proto navrhuje jinou cestu: "Je třeba převést samotné provozování veřejného zdravotního pojištění na novou právnickou osobu založenou současnou zdravotní pojišťovnou." Novou právnickou osobou má být právě akciová společnost určená k privatizaci.
Nová akciová společnost má převzít všechny závazky k pojištěncům, a ti tudíž nebudou mít podle ministerských odborníků právní důvod ke stížnostem, například k Ústavnímu soudu.
Kalendář kroků předpokládá, že stávající pojišťovny budou fungovat ještě v první polovině příštího roku. Zároveň založí dceřiné akciové společnosti. Ty požádají nově vzniklý Úřad pro dohled nad zdravotními pojišťovnami o licenci k provozování zdravotního pojištění. Úřad jim je udělí k 30. červnu 2009. Veřejnoprávní "matky" budou ke stejnému datu likvidovány, protože zůstanou bez licence.
Osm zaměstnaneckých pojišťoven má být prodáno v druhé polovině roku 2009 podle zákona o velké privatizaci. Na účtech jim zůstanou rezervy z předchozích let. Všechny pojišťovny včetně VZP by si měly nechat v rezervních fondech 16 až 17 miliard korun. Zhruba stejná částka by měla patřit k výnosům privatizace a spolu s prodejní cenou osmi pojišťoven by měla být rozdělena občanům před parlamentními volbami v první polovině roku 2010, uvádí server.
Experti koaličních stran stanovisko připravují. Podle serveru Aktuálně.cz budou chtít vyjasnit, zda privatizace zaměstnaneckých pojišťoven neodporuje ústavě. Bude je také zajímat, jakým způsobem bude zákon garantovat neprodejnost akcií VZP.
Podle serveru nejsou jasné ani další otázky, například jaký právní předpis zaručí, že akciovky budou plnit závazky vůči pojištěncům. Předepisují to sice návrhy reformních zákonů, není však jisté, zda je nemohou soukromé pojišťovny obejít.
Teze transformačního zákona obcházejí podle serveru klíčovou otázku, komu bude po privatizaci patřit vybrané pojistné, které každoročně dosahuje 200 miliard korun. Teze nenaplňují ani požadavek lidovců, aby peníze veřejného zdravotního pojištění byly v účetnictví pojišťoven odděleny od ostatních příjmů. Materiál prý nepopisuje ani podmínky privatizace pojišťoven, a neřeší tedy, zda se jí mohou účastnit zahraniční firmy.
Zdroj: ČTK