Julínek chce poplatky pacientů a osobní účty
Poplatek za návštěvu u lékaře, recept či jednodenní pobyt v nemocnici za 20 až 50 korun, doplňkové připojištění a osobní účet - to jsou z pohledu pacienta nejzávažnější změny, jež ho čekají, pokud ve volbách zvítězí ODS a ministrem zdravotnictví se stane senátor Tomáš Julínek. Stínový ministr zdravotnictví dnes představil návod na reformu pro 21. století. Zpracoval ho s experty z občanského sdružení Reforma zdravotnictví - Forum.cz.
"České zdravotnictví je na rozcestí. Vláda neřeší skutečné problémy, jen přidává peníze z kapes občanů a zhoršuje dostupnost péče," řekl novinářům Julínek.
První náměstek ministerstva zdravotnictví David Rath však Julínkovy plány zpochybnil. Novinářům dnes řekl, že dvě třetiny občanů nedosahují ani průměrného platu 18.000 korun, a tak by poplatky výrazně omezily jejich přístup ke zdravotní péči.
Julínek vysvětlil, že roční suma poplatků by byla ohraničena například částkou 2000 korun, nad ni by už pacient nic neplatil. Pokud by mu na individuálním účtu došly peníze, stát by mu je doplnil ze společného účtu.
Senátor ujistil, že v jeho systému je zachována všeobecná dostupnost péče. Pacient se stane zákazníkem, o něhož budou zdravotnická zařízení soutěžit kvalitou služeb. Legální možnosti připojištění podle něj zamezí korupci.
Spoluautor návrhu Pavel Hroboň z občanského sdružení vyzdvihl změnu role zdravotních pojišťoven. Ty budou nakupovat péči, zatímco nyní musejí platit zdravotnickým zařízením vše. Pojišťovny si budou konkurovat, stejně jako zdravotnická zařízení. "Regulovaná konkurence významně zvýší efektivitu systému," dodal Hroboň.
Rath tuto konkurenci zpochybnil, stejně jako Julínkovy plány na změnu pojišťoven v akciové společnosti, které by soutěžily o klienty. Občané by se povinně připojišťovali. "Já sám za sebe odmítám, aby mě někdo ze zákona nutil povinně spořit v soukromé pojišťovně, kde se peníze, podobně jako kdysi v kampeličkách, mohou ztratit," řekl. ČSSD počítá s dobrovolným připojištěním.
Systému podle Ratha nepomůže ani to, že by si zařízení konkurovala cenou. Pojišťovny jako akciové společnosti by musely vykázat zisk, a tak by vybíraly nejlevnější zařízení.
Senátor Julínek počítá s tím, že část prostředků vybraných na pojistném zůstane v solidárním fondu, z něhož se bude hradit drahá léčba. Část chce rozdělit na individuální účty občanů, kteří budou rozhodovat, jak těchto peněz při svém léčení využijí. Rath upozornil, že peníze vyčleněné na individuálních účtech budou v solidárním pojištění chybět.
Podle Ratha takový systém nikde na světě mimo Singapur neexistuje. Julínkovy záměry označil za nepřijatelné sociální inženýrství. "Odmítáme experiment dělat z České republiky laboratoř a z českých občanů pokusné králíky," prohlásil.
Zavedení a správa individuálních účtů bude podle Rathových odhadů stát deset miliard korun ročně, o tuto částku by stoupl současný již téměř jedenáctimiliardový dluh.
Českým zdravotnictvím ročně proteče 200 miliard korun, současný dluh pojištění překročil již deset miliard a do konce roku stoupne o další dvě miliardy, pokud nezačnou neprodleně opatření k nápravě.
"Reforma je připravena tak, aby se zdravotnictví do deseti let stalo prosperujícím odvětvím," slíbil Julínek.
Rath se ohradil proti Julínkovým tvrzením, že systém stojí před krachem. "Systém má chyby, ale nefunguje tak zásadně špatně," řekl. Podle průzkumu je s péčí spokojeno 34 procent Čechů, což není podle Ratha málo ve srovnání se Slovenskem, kde je s péčí v době reforem spokojeno jen 11 procent občanů.
Současná vláda má na zlepšení zdravotnických financí osm měsíců do voleb. Premiér Jiří Paroubek počítá s tím, že nejpozději na jaře představí návrh reformy zdravotnictví. Rath jako nestraník se plně drží programu ČSSD a nehodlá zvyšovat příjmy pojištění tím, že by zaváděl poplatky pacientů za recept či pobyt v nemocnici. Činnost na ministerstvu začal nápravou hospodaření Všeobecné zdravotní pojišťovny. Hodlá donutit k větší efektivitě využití peněz nemocnice a šetřit na výdajích za léky.
Rath rovněž informoval, že hodlá vytvořit komisi odborníků, která by vytyčila strategii dalšího rozvoje zdravotnického systému České republiky. Podobně jako takzvaná Bezděkova komise rozhodovala o důchodové reformě.
Zdroj: ČTK