Julínek: Česko by mohlo být lídrem změn zdravotních systémů v EU
Česko by podle ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) mohlo být lídrem změn, které čekají zdravotní systémy členských zemí EU. Ministr dnes novinářům řekl, že nabídne k analýzám týmy českých odborníků, kteří mají zkušenosti s přípravami české reformy. Analýzy pak umožní najít hlavní problémy jednotlivých zemí. V Evropě není jednotná úprava zdravotních systémů. EU umožňuje, aby si o tom každá země rozhodla sama. Tato nesourodost ale může být překážkou v přeshraniční spolupráci.
"Budeme navrhovat metodiku a principy, jak se dají srovnávat systémy ve zdravotnictví. Je můj sen bavit se o tom, jak vyřešit například požadavek saského ministra na to, aby mohla jezdit záchranka přes Krušné hory," popsal Julínek.
Ministr dnes zahájil v pražském hotelu Jalta mezinárodní konferenci na téma Vývoj systémů zdravotního pojištění a financování zdravotní péče a DRG, kterou pořádá Svaz zdravotních pojišťoven ČR se Svazem německých zaměstnaneckých pojišťoven.
"Byl bych rád, aby v Evropě, a je to i návrh našeho předsednictví, docházelo k porovnávání zdravotních systémů, abychom identifikovali rozdíly, ne proto, abychom vytvářeli nějakou evropskou centrální zdravotní pojišťovnu, ale abychom mohli identifikovat problémy, které brání volnému pohybu osob," řekl Julínek.
Podle něj jsou reformní trendy společné celé Evropě. Všechny země vycházejí ze své historické zkušenosti a stávajícího stavu, nicméně směřování reforem je velmi podobné. Dosavadní analýzy podle Julínka potvrzují, že země chápou zdravotnictví jako obrovský průmysl, že není možné zavírat oči nad tím, že zdravotnictví je službou a že nabídka těchto služeb je tak obrovská, že se na výběru musejí podílet občané. Reformy musejí počítat i s tím, že obyvatelstvo stárne a musí být dostatek peněz na péči o ně.
Prezident Mezinárodní asociace vzájemných pojišťoven a předseda správní rady německého svazu zaměstnaneckých pojišťoven Willi Budde připomněl, že na stárnutí obyvatel musejí reagovat zdravotní systémy v celé Evropě. Uvedl, že německá ministryně zdravotnictví Ulla Schmidtová předloží do konce roku nový zákon o dlouhodobé péči. "Bude znamenat novou cestu a poznatky z něj pak rádi předáme," ujistil.
Zdroj: ČTK