Julínek: Česká republika nehodlá vzdát spor s Diag Human
Česká republika podle ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) nehodlá vzdát spor se společností Diag Human, přestože má v současnosti omezené možnosti zvrátit vývoj v kauze. Ministr to řekl novinářům. Jeho stanovisko podpořil i advokát Tomáš Sokol, který má sice podle svých slov výhrady k postupu ministerstva v minulosti, zároveň je zde ale "slušný prostor pro to, aby stát měl úspěch".
"Není žádný důvod spor vzdát. Nestandardně v minulosti postupovalo nejen ministerstvo, ale i Diag Human," řekl Julínek. S názorem, že pozice státu ve sporu je velmi špatná, nesouhlasí. "Pokud Česká republika veřejně konstatuje nestandardní postupy ve sporu, Diag Human by ocenil, pokud by jediný případ takového postupu zveřejnila," reagovala členka představenstva společnosti Silvia Šťávová.
Po krachu obchodu s krevní plazmou z českých transfuzních stanic vysoudil již Josef Štáva na státu 327 milionů korun a chce ještě další miliardy korun odškodného. Spolu s úroky může částka činit až 13 miliard korun. Ministr přiznal, že jeho ambicí je, aby stát už žádné další peníze platit nemusel.
Případ podle Julínka provází skandální nakládání s dokumenty. Některé originály údajně drží i bývalí sociálnědemokratičtí ministři Bohumil Fišer a Marie Součková. "Vyzývám je, ať je vrátí," vzkázal svým předchůdcům. Štávová ČTK řekla, že Diag Human se k výzvě připojil. Podle ní by se ale především zástupci státu měli seznámit se stavem spisu, který jediný obsahuje všechny listinné důkazy.
"Diag Human dává představitelům státu v úvahu, aby konečně, poprvé od roku 1998, nahlédli do rozhodčího spisu, kde jednak postrádané dokumenty mohou nalézt, jednak se mohou i lépe seznámit se skutečným stavem spisu," prohlásila.
Ministr předal novinářům podrobný popis vývoje celé kauzy. Z něho vyplývá, že zatím poslední slyšení znalce bylo 20. října a do 1. listopadu má znalec předat rozhodčímu senátu odpovědi na dotazy obou stran sporu. Z popisu událostí od roku 1992 vyplývá, že Šťáva žádá od státu skoro 13,3 miliardy korun. Obviňuje Česko také z neodborného postupu ve sporu a průtahů řízení.
Faktickým počátkem sporu byl podle ministerského materiálu dopis tehdejšího ministra Martina Bojara z března 1992, adresovaný dánské firmě Novo Nordisk. V něm byla vyslovena pochybnost na adresu firmy Conneco, později Diag Human. Ta až po třech letech, 12. září 1995, poslala ministerstvu žádost o náhradu škody, která jí prý vznikla z ukončení spolupráce s firmou Novo Nordisk, což měl způsobit právě dopis Bojara. Toto tvrzení posléze vyvrátila poslanecká komise.
Diag Human podal 15. října 1996 rozhodčí žalobu o částku téměř dvě miliardy korun s tvrzením, že dopisem ministra bylo protiprávně zasaženo do pravidel hospodářské soutěže. Za stát nyní jedná Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.
Advokát Sokol vysvětlil, že není právním zástupcem státu. Jeho kancelář se ve sporu začala angažovat až v srpnu 2005, kdy se zdálo, že spor je pro stát ztracený a bude muset zaplatit zhruba pět miliard korun. Podle něj ale není "prognóza tak infaustní, jak se píše". Sokol citoval názor rozhodčího senátu, že strana žalující, tedy Diag Human, dostatečně neprokázala své nároky. "Zatím firma žádný platný důkaz nepřinesla," zdůraznil advokát. Vyloučil rovněž účelové průtahy, z nichž Diag Human stát obvinil.
Ze závěrů zpřesňujícího posudku znalecké firmy Ernst & Young vyplývá, že celkové odškodnění pro Diag i s úroky z prodlení, které činí asi 120 procent jistiny, by mohlo činit až 13 miliard korun. Škodnou částku bez úroků znalec odhadl na 4,6 až 5,7 miliardy korun.
Zdroj: ČTK