Julínek a Rath se přou kvůli zákonu o neziskových nemocnicích
Do ostrého sporu kvůli zákonu o neziskových nemocnicích se včera dostali ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) a jeho předchůdce, nyní poslanec David Rath (ČSSD). Julínek mu vytkl, že zaměstnancům nemocnic hrozí kvůli němu snížení platů a vyhazov, přitom každý z ministerských náměstků si má díky Rathovi přijít v dozorčích radách nemocnic na více než milion korun ročně. Rath to odmítl a vyčetl Julínkovi, že usiluje o privatizaci všech nemocnic. Zdůraznil, že udělá vše pro to, aby se mu to nepodařilo.
Julínek ČTK sdělil, že již zrušil návrh příkazu na obsazení míst ve správních radách nemocnic, který připravil Rath a jsou v něm uvedeny konkrétní částky a konkrétní příjemci - ministerští náměstci a ředitelé odborů ministerstva. Sezením v jedné dozorčí radě jedné nemocnice si má přivydělat náměstek až 10 000 korun měsíčně.
"Kouzlo celého záměru spočívá v tom, že jeden náměstek by seděl v 19 dozorčích radách ... každý by si přišel k běžnému platu až na 114 000 korun měsíčně, což činí téměř 1,4 milionu," uvedl Julínek. Zasedání ve správních radách by zabralo náměstkům třetinu roku a náklady ministerstva na to by ročně vyšly na 12 milionů, vyčíslil ministr.
Rath novinářům řekl, že povinnost vyslat zástupce do správních rad neziskových nemocnic vyplývá ze zákona, má to být zhruba šest lidí do každé dozorčí rady ve státním zařízení. K počtu nemocnic a počtu lidí vyšlo, že mnozí by měli být v několika správních radách, mohli by tak zároveň přenášet zkušenosti mezi těmito nemocnicemi. Vysokou odměnu za to považuje Rath za odpovídající, protože členové správních rad ručí za miliardové obraty nemocnic svým vlastním majetkem.
Na Rathovu podporu vystoupil jeho dlouholetý spolupracovník a následník ve funkci prezidenta České lékařské komory Milan Kubek. Řekl novinářům, že zaměstnancům hrozí pokles platů kvůli chybě ministerstva práce a sociálních věcí. Zákon o neziskových nemocnicích, na němž Rath pracoval, je v pořádku, upravit se musí zákoník práce, uvedl.
Exministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach ale rozhodně odmítl, že by "byl na vině" pracovní kodex. Když se narodil zákon o neziskových nemocnicích, byl podle něj už zákoník práce v závěru legislativního procesu, takže nemohl předjímat, co je v nové normě. "Já chápu, že zdravotníci nechtějí zákon o neziskových nemocnicích otvírat. Stejně tak bych považoval za velmi problematické otvírat zákoník práce. Řešením by mohla být menší novela zákona o neziskových nemocnicích," dodal.
Zákoník práce má platit od ledna 2007. Problém je v tom, že nevyčísluje zdravotníky jako ty, kdo mají pobírat vládou garantovaný tabulový plat. Odbory by ho musely vyjednat v každé nemocnici, zaměstnavatel by musel pouze dodržet minimální mzdové tarify. Lékaři v akciových společnostech, kde se o platech už vyjednává, mají o deset procent a sestry o 20 procent nižší plat než ve státních nemocnicích. Měsíčně je to rozdíl 3000 až 4000 korun, varoval Kubek.
Jako nejlepší řešení vidí Kubek novelizaci zákoníku práce. Obává se, že když se poslanci začnou znovu zabývat zákonem o neziskových nemocnicích, využijí toho "k likvidaci" této normy.
Lékařský odborový klub (LOK), v jehož čele dříve stál Kubek a ještě před ním Rath, předal poslancům výzvu, aby urychleně napravili nesoulad mezi oběma normami, jinak prý hrozí podstatné snížení platů více než 100 000 zdravotnických zaměstnanců.
"Navrhujeme doplnění paragrafu 109 zákoníku práce o příslušné ustanovení. Zároveň zásadně odmítáme snahy o zrušení či odložení platnosti zákona o neziskových nemocnicích," řekl včera předseda LOK Martin Engel.
Předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiří Schlanger dává přednost odložení platnosti zákona o neziskových nemocnicích o rok. Spolu se Škromachem soudí, že zákoník práce je v pořádku.
Stejný názor má i Julínek; ve středu předloží vládě návrh na změnu zákona, která posune termín pro přeměnu nemocnic na neziskové na leden 2008. K 1. prosinci letošního roku, jak s tím doposud zákon počítá, to nelze stihnout, sdělil včera ČTK mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt. Julínek ještě jako senátor se podílel na ústavní stížnosti na tento zákon, Ústavní soud dosud nerozhodl.
Rath k tomu novinářům řekl, že Julínek hned po nástupu na ministerstvo začal sabotovat realizaci zákona, když propustil dva ředitele odborů zodpovědné za přípravu registru neziskových nemocnic. Nový Julínkův náměstek Marek Šnajdr nemá na to potřebné vzdělání a těžko může rozpracované úkoly včas zvládnout, prohlásil.
Zdroj: ČTK