Jsou dražší, klesly jim tržby
ODPOUŠTĚNÍ POPLATKŮ V LÉKÁRNÁCH
V lékárnách, kde si nevybírat regulační poplatky nemohou dovolit, tvrdí, že jim výdej léků na recept klesl až o polovinu. Poplatky odpouštějí lékárny spravované krajem a některé velké lékárenské řetězce.
Provozovatelé lékáren, ve kterých lidé musí platit regulační poplatky za recept, zatímco někde je za pacienty hradí kraj nebo jim je vracejí velké lékárnické řetězce, tvrdí, že přicházejí až o polovinu zákazníků.
Výrazný pokles zákazníků zaznamenali v lékárnách v Jičíně, kde byla až do pondělí jediná krajská lékárna, která poplatky nevybírala. Třicet korun tam lidem vrací i lékárna Dr. Max.
"Zaznamenali jsme zhruba osmdesátiprocentní pokles výdeje léků na recept. Odcházejí od nás i stálí pacienti," tvrdí Lenka Novotná z jičínské lékárny Na Husovce. Méně zákazníků tam prý také kupuje léky ve volném prodeji. Podobné zkušenosti mají i v jičínské lékárně Na Novém Městě. Ubyla jim až polovina zákazníků, kteří si chodili pro léky na recept.
"Musíme jen čekat, vydržet a doufat, že se situace změní a že to utáhneme," řekla majitelka lékárny Jana Bartoňová. Zhruba desetiprocentní úbytek pacientů od února zaznamenali i v lékárně na poliklinice ve 14 kilometrů vzdálené Lomnici nad Popelkou.
Podle lékárníka Filipa Lásky se totiž lidem, kteří mají receptů víc, cesta do Jičína vyplatí. A mnozí z těch, co přijdou, chtějí vědět, proč musí sáhnout do peněženky pro 30 korun. "Lidé po nás chtějí darovací smlouvy, musíme jim vysvětlovat, proč to u nás nejde tak jako v Jičíně," uvedl Láska.
V jičínské nemocniční lékárně naopak počet zákazníků výrazně vzrostl. "Vydáváme asi dvojnásobné množství léků na recept oproti dřívějšku," řekl vedoucí lékárník Zdeněk Turčín a dodal, že přicházejí hlavně starší lidé.
Velký odliv zákazníků nezaznamenaly jen soukromé lékárny v Jičíně nebo v Náchodě, kde jsou krajské lékárny, ale také lékárníci v Hradci Králové. A to i přesto, že tam žádná krajem spravovaná lékárna není.
Pacienty tam ale zvýhodňuje řetězec lékáren Dr. Max. Jeho klientská karta se rovná třicetikorunovému bonusu, který společnost lidem vrátí, pokud si přijdou pro léky na recept.
"Zájem je velký," uvedl vedoucí lékárny Dr. Max v Pilnáčkově ulici v Hradci Králové Branislav Barčík.
Ostatním hradeckým lékárnám včetně těch v okrajových čtvrtích ale zákazníků ubývá. Lidé se prý raději vydají tam, kde 30 korun ušetří. "Pacienti, kteří k nám dřív chodili, se teď nanejvýš přijdou zeptat, jestli vybíráme za recept třicet korun. Když se dozvědí, že ano, odejdou," uvedla vedoucí hradecké lékárny Remedika Věra Blanařová.
Přestože její lékárna je u polikliniky, v porovnání se stejným obdobím loňského roku prý vydala až o 40 procent léků na recept méně.
Domácké prostředí lékárny Na Zlatém kříži v hradeckých Kuklenách prý rádi vyhledávali lidé z okolí. I ti si nyní radši zajdou necelé tři kilometry do centra.
"Máme na zákazníky víc času, můžeme jim bez čekání vysvětlit všechno potřebné. Většinu našich klientů známe, protože sem chodí už dlouho. Víme, co berou a co potřebují. Přesto nám pětina zákazníků ubyla, raději jezdí do centra, kde se poplatky neplatí," řekla lékárnice Jaroslava Smetanová.
Stejný pokles výdeje léků na recept zaznamenali i v hradecké lékárně Tillia na třídě Edvarda Beneše. "A když lidé nepřijdou s receptem, tak si často nekoupí ani nic jiného," postěžovala si vedoucí lékárny Marie Řehulková.
Vybírání regulačních poplatků lékárnám ukládá zákon. "Stát však není schopen zabezpečit jeho dodržování. Existuje dvojí výklad," uvedl předseda hradecké okresní lékárnické komory Mario Čeladník. Podle soukromých lékárníků tím, že kraj hradí poplatky za pacienty jen ve svých třech lékárnách, dochází k diskriminaci většiny obyvatel kraje.
"Naši klienti se oproti klientům zdravotnických zařízení zřizovaných kraji dostali do nevýhodné situace. Proto jsme zavedli bonus pro klienty, abychom diskriminaci odstranili," uvedl Pavel Vajskebr, generální ředitel řetězce lékáren Dr. Max.
Na tom, že lidem vrací 30 korun za recept, prý řetězec prodělává až 10 milionů korun měsíčně. Podal už stížnost k evropské komisi. "Čekáme, zda rozhodne, jedná-li se o zvýhodňování subjektů, či o veřejnou podporu. Pokud komise uzná, že odpouštění poplatků není v souladu s právem, obrátíme se na soud," dodal Vajskebr.
Kraj prý diskriminuje i lékárníky a majitele lékáren. "Lékárníci nebo provozovatelé lékáren platí daně a z nich pak kraj platí jejich konkurenci. To je to samé, jako kdyby byly dvě hospody a v jedné by stálo pivo třicet a ve druhé patnáct korun, protože dalších patnáct by zaplatil kraj," tvrdí Čeladník.
Podle něj je opatření krajů pro malé lékárny likvidační a mnohé z nich by mohly zkrachovat. Lékárna v Meziměstí na Broumovsku prý už právě kvůli tomu skončila. "Tlak vyvolaný současnou situací jsme nemohli dlouhodobě přežít. Nepochybuji o tom, že nás v případě neřešení situace ze strany státu budou následovat další lékárny," tvrdí majitelka zavřené lékárny Marie Pindešová, i když v době, kdy lékárna ukončila provoz, poplatky odpouštěly jen lékárny Dr. Max a krajská lékárna v Jičíně vzdálená od Meziměstí nejméně 90 kilometrů.
"O proplacení regulačních poplatků v Jičíně nepožádal jediný pacient z Broumovska či z Náchoda. Spojovat uzavření lékárny v Meziměstí s odpouštěním poplatků v jičínské lékárně je nesmysl," namítl tiskový mluvčí Královéhradeckého kraje Imrich Dioszegi.
Od pondělka poplatky odpouští i lékárna v ambulantním pavilonu v Náchodě, do konce týdne by se k ní měla připojit také tamní ústavní lékárna. Obě provozuje společnost Královéhradecká lékárna většinově ovládaná krajem.
Poplatky sice vybírají, ale vzápětí lidem vracejí náchodské lékárny U Itálie a U Sv. Terezie, které patří řetězci Lloyds. "Ze zákona jsme povinni poplatky vybírat. Naši klienti ale dostávají bonus za věrnost.
Zavedli jsme ho v několika lékárnách, abychom zabránili snížení tržeb," uvedla jednatelka řetězce Lloyds Kateřina Danyšová.
Zdroj: Mladá Fronta DNES