Jiří Hájek, šéf Kovotouru, vstupuje do zdravotnictví
Nestátní zdravotní zařízení Nerest funguje od roku 1994, zaměřuje se na neurologickou praxi a rehabilitaci a je smluvním partnerem všech zdravotních pojišťoven.
Redakce MT se o tento případ zajímá proto, že Jiří Hájek je v Moravskoslezském kraji vlivným podnikatelem a jeho firma Kovotour plus získala řadu zakázek z veřejných peněz. Některé z těchto zakázek byly přitom kontroverzní.
Mořský koník
Zřejmě nejznámější zakázkou firmy Kovotour plus je tzv. Mořský koník - ozdravné pobyty pro děti pořádané zdravotními pojišťovnami z veřejného zdravotního pojištění.
Jen VZP zaplatila od roku 2009 za Mořského koníka téměř 450 milionů korun (pozn. red.: tuto sumu nezískal Kovotur plus celou, jsou zde započítány i jiné platby, například firmě Adriatic Curatio s.r.o.) Náklady na Mořského koníka kritizovali někteří politici jako předražené. O financování tohoto projektu se zajímal také Úřad pro hospodářskou soutěž.
Čeladenka
Další kontroverzní aktivita firmy Kovotour plus je spojena se získáním komplexu Čeladenky v Beskydech. Státní zdravotní ústav ho pronajal firmě Kovotoru plus hluboko pod tržní cenou. V Čeladence pořádal Kovotour plus také ozdravné pobyty pro děti, za které zdravotní pojišťovny platily přemrštěné částky. Například ZPMV zaplatila firmě Kovotour za dva týdny pobytu jednoho dítěte 16 tisíc korun. Více - Čeladenka: pojišťovny vyslaly děti na vzduch tam, kde bývá smog
Letos v létě chystal Zdravotní ústav v Ostravě prodej Čeladenky za podmínek, které se jevily jako výhodné právě pro firmu Kovotour plus. Poté, co se o chystaném záměru začala zajímat redakce Medical Tribune, ministerstvo zdravotnictví transakci zastavilo.
Proč se Jiří Hájek rozhodl podnikat přímo ve zdravotnictví a jaký chystá další rozvoj zdravotnického zařízení Nerest? Plánuje popřípadě i další investici ve zdravotnictví? Jednatel firmy Kovotour a nově také jednatel Nestátního zdravotního zařízení Nerest však na dotazy novinářů nereaguje. Odpovídat nechce ani původní majitelka zdravotnického zařízení Marie Koloczková: „V tuto chvíli se k této otázce nebudu vyjadřovat,“ uvedla.
Platby pojišťoven firmě Nerest
Nestátní zdravotnické zařízení Nerest má s většinou pojišťoven smluvní vztah z poloviny devadesátých let. Za loňský rok Všeobecná zdravotní pojišťovna uhradila za zdravotní služby firmě Nerest celkem 6.31 milionů korun. „Zdravotní služby hrazené z veřejného zdravotního pojištění celkem 1 952 klientů VZP. Průměrná úhrada na jednoho klienta tak činila zhruba 3 234 Kč. Smlouva s tímto zdravotnickým zařízením je uzavřena na odbornost neurologie a fyzioterapie,“ odpověděl do dotaz MT mluvčí VZP Oldřich Tichý.
S Revírní bratrskou pojišťovnou má Nerest uzavřenou smlouvu na odbornosti ambulantní neurologie, fyzioterapie, ergoterapie a od roku 2014 také fyziatrie a rehabilitační lékařství. „Zdravotní služby u dotčeného poskytovatele čerpalo v roce 2014 celkem 878 klientů RBP,“ uvedl mluvčí RBP Jan Vomlela. Podle neoficiálních informací uhradila RBP za loňský rok firmě Nerest zhruba 3 miliony korun.
Odpovědi přišly také od České průmyslové zdravotní pojišťovny: „Smlouva je uzavřena na fyzioterapii a neurologii. V Moravskoslezském kraji máme zhruba třetinový podíl, takže jsou počty ošetřených srovnatelné s největší zdravotní pojišťovnou. V případě ČPZP bylo v roce 2014 ve zdravotnickém zařízení Nerest ošetřeno na 1300 pojištěnců. Vzhledem k tomu, že Moravskoslezském kraji máme zhruba třetinový podíl, jsou úhrady tomuto smluvnímu poskytovateli srovnatelné s největší zdravotní pojišťovnou. Celkově ČPZP uhradila za poskytnuté zdravotní služby cca 3,9 milionu korun,“ odpověděla mluvčí pojišťovny Elenka Mazurová.
Redakce Medical Tribune se chystá sledovat, jak se budou vyvíjet platby od zdravotních pojišťoven poté, co nestátní zdravotní zařízení Nerest změnilo svého majitele.
Iva Bezděková, www.tirbune.cz
Zdroj: www.tribune.cz