Přeskočit na obsah

Jihomoravské nemocnice chystají rozsáhlé investice

Ředitelé nemocnic v Jihomoravském kraji plánují letos nakupovat nové přístroje a opravovat ordinace. Z peněz státu, kraje a Evropské unie se tak utratí několik set milionů korun, zjistila ČTK. Největší investice chystají ve Fakultní nemocnici Brno a Masarykově onkologickém ústavu, řekly tiskové mluvčí obou zařízení.

V nemocnici v Brně-Bohunicích připravují rekonstrukci pavilonu Z, kde sídlí gynekologicko-porodní klinika, hodlají opravovat operační sály, energetické centrum a chtějí budovat nové traumatologické centrum pro vážné zraněné. "Výši těchto investic odhadujeme na 385 milionů korun, dvě třetiny nákladů uhradíme z dotací od ministerstva zdravotnictví a ze strukturálních fondů Evropské unie, třetinu z vlastních zdrojů," uvedla mluvčí nemocnice Anna Nesvadbová.

V Masarykově onkologickém ústavu, předním českém pracovišti pro léčbu pacientů s rakovinou, hodlají otevřít nové centrum pro určování diagnóz. "Bude kombinovat magnetickou rezonanci s takzvanými PET snímky, díky tomu získají lékaři mnohem přesnější obraz o charakteru nemoci pacienta," vysvětlila mluvčí Zuzana Joukalová. Centrum asi za 120 milionů korun začne fungovat ve druhé polovině roku v přístavbě, jejíž budování začalo loni. Kromě toho budou v ústavu ještě v lednu otevírat pracoviště s takzvanou skia-skopickou stěnou. "Jde o přístroj k určování diagnóz, zjednodušeně ho můžeme nazvat digitálním rentgenem," dodala Joukalová.

Žádné větší investice naopak letos nechystají ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně. Stamiliony korun sem ale půjdou v příštích letech, kdy se začne stavět Mezinárodní centrum klinického výzkumu, výzkumné pracoviště, kde by měli vedle českých vědců bádat i odborníci z prestižní americké Mayo Clinic. Letos jdou na projekt dva miliony korun ze státního rozpočtu, peníze jsou určeny na přípravu pozemku pro stavbu a demolice starých budov. "Další investice neplánujeme, budeme pouze obnovovat přístroje, které jsou v havarijním stavu, například laboratorní automaty," řekl ČTK ředitel nemocnice Roman Kraus.

Tendry pro stavební firmy i dodavatele přístrojů budou letos organizovat také v nemocnicích pod správou Jihomoravského kraje. Investice se týkají tří nemocnic při rakouských hranicích, ve Znojmě, Břeclavi a Hodoníně. Od chystaných staveb i rekonstrukcí si vedení kraje slibuje, že nemocnice pak přitáhnou movité pacienty ze sousedního Rakouska. V letošním rozpočtu kraje je na opravy a přístavby nemocnic připravených 420 milionů korun.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…