Jihomoravská záchranka: Možná přijdeme o noční letecké zásahy
Záchranná služba Jihomoravského kraje možná nebude moci zasahovat v noci s vrtulníkem, řekl novinářům na pondělní konferenci její ředitel Milan Klusák. Příští rok končí smlouva s poskytovatelem letecké služby a vzniknou smlouvy nové, což je v kompetenci ministerstva zdravotnictví. Klusák míní, že ministerstvo nemá zájem noční lety zajišťovat. Proto hrozí, že služba nebude k dispozici.
Mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová ČTK sdělila, že ministerstvo službu podporuje, avšak není nutné, aby v noci létaly vrtulníky ze všech stanovišť.
Podle Klusáka je služba v ohrožení. "Ministerstvo zdravotnictví potažmo stát nemá zájem zajišťovat noční lety a nechce tuto záležitost podporovat. A to i přesto, že máme vycvičené výjezdové skupiny, piloty vrtulníků, technický personál a máme prověřeno, že se to v praxi vyplatí, je to k prospěchu pacienta. Je proto nelogické, že k tomu stát nechce dát souhlas," uvedl Klusák.
Čechová však jeho slova mírní. "Ministerstvo samozřejmě noční lety podporuje. V současnosti tuto službu zajišťuje několik stanovišť, která v noci pokryjí celou Českou republiku. Ministerstvo nepovažuje za nezbytné, aby noční lety zajišťovala všechna stanoviště," uvedla Čechová.
Podle Klusáka jihomoravští záchranáři za tři měsíce vzlétli v noci téměř ke stovce případů. "Byly to vážné případy ohrožení zdraví, srdeční kolapsy a podobně, kde je čas velmi důležitý a do hodiny se pacient musí dostat do centra. Pokud nedojde k tomu, že by ministerstvo financovalo provozovatele vrtulníku pro noc, nebudeme to moct zajišťovat a služba by nebyla k dispozici," řekl Klusák.
Podle něj se bude snažit jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD), který je také předsedou Asociace krajů ČR, o to, aby stát změnil své stanovisko a noční zásahy vrtulníkem podpořil. Jihomoravský kraj je zřizovatelem záchranné služby. "Máme zájem o noční leteckou službu, máme na to síly a já jsem dostal za úkol jako předseda Asociace krajů České republiky jednat s ministrem zdravotnictví na toto téma," uvedl Hašek.
Jihomoravská záchranná služba v loňském roce využila vrtulník pro noční i denní zásahy zhruba v 700 případech. K dispozici má jeden vrtulník, jehož jedno vzlétnutí stojí desítky tisíc korun podle toho, jak daleko letí. Velkou část zásahů tvoří dopravní nehody, ale také interní choroby a ostatní úrazy.
ČTK
Zdroj: ČTK