Jihomoravská záchranka má extrémní nárůst výjezdů kvůli počasí
Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje eviduje za poslední týden extrémní nárůst výjezdů z důvodu veder. Každý den jsou záchranáři v terénu téměř ve 300 případech, řekla dnes ČTK jejich mluvčí Barbora Zuchová. Obvyklý počet výjezdů je přitom kolem 200. Podle Zuchové se dosud nikdy nestalo, že by záchranáři měli tak vysoký počet výjezdů týden v kuse.
"Takový extrémní počet výjezdů míváme jeden dva dny, ale nyní je to týden v kuse, což je dlouhodobé obrovské zatížení nejen pro posádky, ale i pro operátory tísňové linky," uvedla Zuchová.
Podle ní navíc narůstá agresivita volajících i pacientů. "Týká se to psychicky nemocných pacientů i zdravých lidí. Potvrzuje se, že déle trvající vedro má vliv na psychiku lidí," sdělila Zuchová.
Podle ní posádky ošetřují lidi po kolapsech. "Převážně jsou to starší lidé, kteří mají zdravotní problémy, ale mezi pacienty se najdou i mladí," doplnila Zuchová s tím, že problémem je nedodržování režimových opatření. Lidé by měli dodržovat pitný režim a vypít za den nejméně 2,5 litru tekutin, vyvarovat se pobytu na přímém slunci a eliminovat zvýšenou fyzickou námahu.
"Zejména chronicky nemocní lidé by měli dodržovat všechna opatření a pokyny svého ošetřujícího lékaře včetně nastavené a předepsané medikace. Při jakémkoliv zhoršení stavu je nutné lékaři zavolat," zdůraznila Zuchová.
Kromě kolapsů a dehydratace řeší záchranáři také případy tonutí, pobodání hmyzem nebo úrazy. "Už evidujeme případy úmrtí utonutím nebo po bodnutí hmyzem. Máme i mladé lidi, kteří zůstali trvale ochrnutí po skoku do vody," dodala Zuchová. Podle ní by lidé měli být při radovánkách ve vodě opatrní. "Stejně tak je nutné dávat pozor, jestli někoho bodne hmyz zejména do horní poloviny těla. Pokud člověk začne mít problémy s dušností, slabostí, ztrátou vědomí a jiné komplikace, je potřeba okamžitě zavolat linku 155," dodala mluvčí.
ČTK
Zdroj: ČTK