Přeskočit na obsah

Jihočeští vědci objevili strukturu enzymu, jenž mění DNA bakterií

Jihočeští vědci objevili strukturu enzymu, který dokáže měnit DNA bakterií. Jejich objev pomůže dalším vědcům například měnit vlastnosti bakterií, aby nezískávaly odolnost vůči antibiotikům. Výsledky své práce chtějí pracovníci Akademického a univerzitního centra Nové Hrady publikovat během měsíce v odborných časopisech, řekli novinářům jeho zástupci.

"Je to důležitý objev. Snaží se o to týmy na celém světě také už několik let. A my jsme jedni z prvních, komu se podařilo protein vykrystalizovat a popsat jeho mechanismus," uvedla Ivana Kutá Semutanová, která je odborným garantem projektu. Jihočeští vědci ale objev, na němž pracují zhruba rok, jako první nechali zapsat do světové databáze.

"Bakterie mají velkou schopnost pracovat s genetickou informací, schopnost mutovat a adaptovat se v cizím prostředí, nebo třeba získat odolnost vůči antibiotikům," uvedl Rüdiger Ettrich, vedoucí oddělení struktury a funkce proteinu v centru a držitel ceny Otty Wichterleho. Bakterie dokážou z okolního prostředí využívat DNA pro změnu své vlastní, mohou tak být odolnější. Pomáhají jim k tomu takzvané restrikční enzymy, což jsou velké proteinové komplexy, které dokážou podobně jako určitý motor měnit DNA.

"Enzymy, kterými my se zabýváme, mají jako jednu část jakýsi motor. Je unikátní v tom, že je schopen DNA přemístit. Tahat ji jako na laně přes několik tisíc bází, což je v našich termínech obrovská vzdálenost," popsal Rüdiger.

Nedávno vědci v Anglii popsali potencionální využití enzymů v oblasti nanotechnologií. Problém ale byl, že dosud nevěděli, jakým způsobem enzym pracuje a jak s jeho pomocí DNA měnit. "My jsme získali strukturu toho enzymu a byli jsme na základě té struktury schopni popsat, jak mechanismus funguje," uvedl Rüdiger.

Tím tak dají dalším vědcům do ruky nástroje, jak s enzymem pracovat. Mohou tak měnit vlastnosti jednotlivých bakterií. Zdůraznil, že bakterie například pomáhají vyrábět inzulin, ale jsou i škodlivé. Dají se proto pozměnit i tak, aby vůči nim byla antibiotika účinnější.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…