Jihočeští lékaři se obávají sloučení šesti okresních nemocnic
Lékaři z šesti bývalých okresních nemocnic na jihu Čech protestují proti záměru kraje sloučit příspěvkové organizace v jednu organizaci s centrem v Písku. Obávají se omezení péče v ostatních nemocnicích a administrativních problémů. Samostatně by měla fungovat jen Nemocnice České Budějovice, která je akciovou společností ve stoprocentním vlastnictví kraje. Podle zástupců kraje je ale záměr zatím jen pracovním materiálem.
"Především to má nevýhodu v tom, že od pracovníků nemocnice, ale i od pacientů, bude velmi daleko ke generálnímu ředitelství," řekl předseda místní organizace lékařského odborového klubu při nemocnici Tábor Lukáš Štrincl. Nemocnice by podle něj mohli začít opouštět lékaři. "Myslíme si, že je ohrožená úroveň péče, protože by mohlo dojít k redukci oddělení," dodal. Lékaři se podle něj obávají, že se péče soustředí do jednoho místa a v ostatních nemocnicích zůstane jen pár základních lékařských oborů.
Podle krajského radního pro zdravotnictví Vladimíra Pavelky je záměr jen pracovním materiálem. Kraj se chce sloučením příspěvkových organizací bránit proti zákonu o neziskových nemocnicích. "Je to jen jedna z variant, musíme nejprve počkat na volby," řekl Pavelka. Omezení péče se podle něj lidé obávat nemusejí.
Lékaři se ale obávají, že v jedné organizaci bude moci kraj lékařské obory rušit či přesouvat. "Péči, která by se přiznala ministerstvem jedné velké jihočeské neziskovce, by mohli rozdělit podle svého. To jde úplně proti smyslu zákona o neziskových nemocnicích, který právě zaručuje péči ve stávajících okresních nemocnicích takovou, jaká tam je," řekl Štrincl.
Šest jihočeských okresních nemocnic chtěl kraj od začátku roku změnit na akciové společnosti. Rejstříkový soud ale nově vytvořené organizace odmítl zapsat. Převody nemocnic na obchodní společnosti zakazuje novela zákona o ochraně veřejného zdraví. Jedinou akciovou společností je českobudějovická nemocnice.
Zdroj: ČTK