Přeskočit na obsah

Jihočeši umírají nejčastěji na nemoci krevního oběhu

Za první čtvrtletí letošního roku podlehlo chorobám oběhové soustavy 821 lidí z celkového počtu 1595 osob, které v regionu zemřely od ledna do konce března. Z nemocí oběhové soustavy lidé umírali zejména na cévní mozkové příhody. V prvních třech měsících na ně zemřelo 247 obyvatel kraje. Loni za stejné období zavinily smrt 269 osob, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu.

Oproti prvnímu čtvrtletí 2005 se zvýšil počet úmrtí na ischemické choroby srdeční a na infarkt myokardu. Infarkt o život připravil 190 obyvatel kraje, což bylo meziročně o 16 lidí více. Odborníci přitom upozorňují na to, že šanci na přežití srdečního infarktu zvyšuje rychlý příchod pacienta k lékaři či do nemocnice. Přijede-li člověk k lékaři do jedné hodiny po vzniku obtíží, je úmrtnost na infarkt 2,7 procenta, do tří hodin čtyři a do 12 hodin 11 procent. Nad 24 hodin se už úmrtnost blíží jedné čtvrtině.

Druhou nejčastější příčinou úmrtí obyvatel Jihočeského kraje zůstávají zhoubné novotvary s více než čtvrtinovým podílem na celkovém počtu zemřelých. Zde však lékaři zaznamenali potěšitelný vývoj. Letos jim za první čtvrtletí roku podlehlo 428 lidí, což je meziroční pokles o 50 případů. Úmrtím zaviněným rakovinou však stále dominují zhoubné novotvary průdušek a plic, tedy takzvaná rakovina kuřáků. Na svědomí měly 101 životů, o 18 více než loni.

Nejvíce úmrtí zaznamenali statistici od ledna do března na Českobudějovicku, kde zemřelo 467 lidí. Byl to meziroční nárůst o dvě úmrtí. Na Táborsku zemřelo 296 osob, což je o 24 osob více než za stejné období roku 2005. Sebevraždou skončilo život 14 lidí, což je o 12 případů méně než před rokem.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…