Přeskočit na obsah

Jesenické nemocnici hrozí konec. Nevydělává

JESENÍK Už příští rok se lidé z Jesenicka možná budou jezdit léčit mimo okres do jiných nemocnic. Majitel privátní Jesenické nemocnice Jan Jedlička totiž reálně uvažuje o zrušení lůžkových oddělení, pokud nezíská víc peněz za léčbu pacientů jako dosud.

"Pokud se nic nezmění, může být druhá polovina roku pro nemocnici konečná," řekl Jedlička.

Co by znamenala? "Zrušení všech lůžkových oddělení a propuštění dvou set padesáti lidí," řekl Jedlička. Z nemocnice by se stal pouze jakýsi "lékařský" dům s ambulancemi a laboratořemi.

Důvody nedostatku peněz jsou podle Jedličky dva: nedostatek lidí ve spádovém území a nerovný přístup kraje a státu k privátním nemocnicím. "V našem spádovém obvodu je čtyřicet tisíc lidí a pro zařízení okresního formátu je potřeba minimálně dvojnásobek. Jsme jediná nemocnice v republice, která tento handicap má. Stát ani kraj to nechtějí slyšet a zdravotní pojišťovny to nechtějí zohlednit," sdělil Jedlička.

Podle něj jen v Olomouckém kraji získají nemocnice okresního typu patřící kraji za rok z různých zdrojů stovky milionů. "Na ty my nedosáhneme. Přitom nechceme žádné výhody, jen stejné možnosti čerpat peníze z různých zdrojů, jaké mají krajské či státní nemocnice," poznamenal Jedlička.

Už před časem navrhl kraji převod Jesenické nemocnice na veřejné neziskové zařízení Olomouckého kraje, aby dosáhl na podobné zdroje jako nemocnice patřící přímo kraji. Dál by zůstal majitelem. "Předložil jsem pro to pádné argumenty.

Evropská komise říká o službách ve veřejném zájmu ve zdravotnictví, že mohou být poskytovány veřejnými i soukromými subjekty. Náš návrh je tedy v plném souladu s pravidly Evropské unie," doplnil Jedlička. Kraj však zodpovědnost za další nemocnici nechce a návrh na uzavření smlouvy o veřejné neziskové péči odmítá.

"Tuto variantu využíváme u nemocnic, které jsou v majetku kraje. Za jejich provoz také kraj odpovídá a může na ně čerpat peníze z různých zdrojů," řekl náměstek olomouckého hejtmana zodpovědný za zdravotnictví Michael Fischer.

Kraj podle něj nebude doplácet peníze, aby kompenzoval nedostatek lidí ve spádovém území. "Nebylo by správné zvýhodňovat některá zařízení," uvedl Fischer. Zvýšení úhrad nepovažuje za reálné ani Všeobecná zdravotní pojišťovna.

"Nemůžeme platit zdravotní péči, která nebyla prokazatelně poskytnuta. Navrhli jsme Jesenické nemocnici snížení lůžkového fondu nebo vytvoření společných lůžek pro chirurgické a interní obory, což se dá realizovat. Nemocnice to ale neakceptovala," sdělil mluvčí VZP pro Olomoucký kraj Jiří Vévoda.

Peníze do nemocnice odmítají platit také obce a města Jesenicka. "Samozřejmě chceme nemocnici zachovat. Na radě jsme se nemocnicí zabývali. Podle našeho názoru je ve hře varianta odprodeje nemocnice státu, vstup silného investora nebo kombinace. Lepit díry v ekonomice nemocnice z rozpočtu obcí by bylo z principu špatné," vysvětlil místostarosta Jeseníku Petr Procházka.

Podobně jako kraj i samosprávy Jesenicka říkají: Stát privatizaci nemocnice povolil a navíc je ze zákona odpovědný za dostupnost a kvalitu zdravotní péče, takže by měl problém řešit.

Libuše Borská z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví konstatovala , že ministerstvo se problematikou zabývá.

Rostislav Hányš

Zdroj: Mladá fronta Dnes

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…