Přeskočit na obsah

Jen pro otrlé: Mladí komunisté analyzovali, jak si žijí čeští lékaři

Na necelých sedmi stranách o velikosti A4 publikoval Komunistický svaz mládeže svůj vlastní pohled na akci, která zdomácněla pod zkratkou D-O, neboli Děkujeme, odcházíme.

Zdravotníci mají podle analýzy pocit, že je vše jasné. Malé platy, hodně přesčasů, neúměrná pracovní doba a zdevastovaný systém vzdělávání jsou hlavními argumenty pro souhlas s výzvou Děkujeme, odcházíme. Laická veřejnost pak prý vidí lékaře často jako vyděrače, pro jejichž výzvu by lépe seděl název "peníze nebo život".

Běžný občan údajně hledí nevěřícně na už tak enormně nadprůměrnou mzdu lékaře a nechápe, kde se v lékařích bere ta drzost žádat ještě víc. Většina lidí je prý také navíc dotčená různými špatnými zkušenostmi se zdravotnictvím, zejména ve věci komunikace s lékařem a lékařskými pochybeními.


„Pacient do toho nevidí a setká se jen s neskutečně otráveným lékařem, který na něm zkouší, co umí a neumí. Pochopitelně se bude hojit vždy na tomto chudákovi, protože se vše chronicky drží v osobní rovině pacient - lékař. Pro názornost si zkuste představit, jak by se tvářil třeba zedník, kdybyste po něm chtěli peníze za to, že vám může postavit dům."


Už zde ovšem nastává zásadní rozkol. Například podle Martina Švestky, předsedy sdružení Mladí lékaři, je vybojované navýšení platů nízké a v zásadě neprospěje ničemu. "Po zveřejnění memoranda zavládlo mezi lékaři velké zklamání. Komunisti měli v roce 1945 vítězný únor, lékaři mají prohraný únor 2011. Dalších dvacet let budou zase pouhými otroky systému," uvedl Švestka pro ParlamentníListy.cz.

Jeho postoj však ostře zpochybnila zdravotní sestra z VFN Alena Nosková. Ta uvedla, že nezná chudého doktora.

 

Je to kasta, mají Audi

K podobnému názoru se kloní také mladí komunisté. Podle nich je většina lékařů v kastě snobů, která nikdy nepochopí své životní poslání a místo rodiny a přátel bude dbát pouze na luxusní oblečení, rychlé vozy a dovolené poblíž oceánů.

"I absolvent, který nemá drobné na svačinu, se musí vozit v přepychové audině, protože to odpovídá jeho představám o jeho stavu. Lékaři jsou schopni zrušit plán rodiny, rozejít se s přítelem/přítelkyní, nejíst, vzdát se přátel, ale nevzdají se drahého auta, značkového oblečení, dovolené v Karibiku. Neskutečně fanatická touha po zařazení do vyšší společnosti dělá z lékařů otroky sebe sama," píší komunisté.

"To jsou kecy, které musel napsat nějaký zaostalejší člověk, protože praxe je ta, že já měl po nástupu do špitálu 16 tisíc, dělal přesčasy a služby, který mně nikdo neplatil, což trvá dosud," uvedl pro ParlamentníListy.cz lékař z oddělení ARO v jedné z pražských nemocnic. "Komunisti by asi nejradši všechno znárodnili, úspěšné lidi pozavírali a dál to tady vedli od deseti k pěti," doplnil devětadvacetiletý muž v bílém plášti.

Když se na názor týkající se mladých komunistů zeptala naše redakce poslance KSČM Jiří Dolejše, odpověď byla spíše vyhýbavá.

"KSČM nezakládá a hlavně neřídí mládežnická občanská sdružení. Tzv. komunistická mládež je vágní pojem. K nám se druží mladí členové a sympatizanti strany. Jiné levicové organizace jsou samostatné," uvedl Dolejš a doplnil: "KSČM samozřejmě vnímá potřebu komunikace s mladou generací."

Jistou formu politické noblesy ovšem analýza Komunistického svazu mládeže neřeší.

"Většina občanů si dokonce ještě ani nestihla všimnout, že akce "Děkujeme, odcházíme" se týká poměrně přesně definované skupiny lékařů a nikoliv všech lékařů. Od průměrného diváka TV NOVA se po skoro roce této akce dozvíme, že co by ti obvoďáci chtěli? Jakékoliv vysvětlování, že neodchází ani jeden "obvoďák", je marné. Národ má v hlavě z piva kostku. Koalice ODS-TOP 09-VV se může smíchem za břicha popadat, když to vidí," píše levicově orientovaný autor.

 

Vůdce by byl pyšný

A závěr úvahy o hrozbě odchodu českých lékařů do Německa?

"Göbbels a Hitler musí být pyšní na vládnoucí byznys třídu svého národa, kdyby viděli, jak kancléřka Merkelová dokáže nahánět na práci armádu lidí, aniž by zahynul jediný německý voják."

K textu se odmítli vyjádřit jak zástupci odborů, tak České lékařské komory. Žádná z námi oslovených lékařských organizací o analýze dosud nevěděla.

Před několika dny se k protestní akci vyjádřil také její hlavní organizátor, lékař Martin Engel. Ten ji s odstupem času hodnotí jako pozitivní, protože odešlo jen minimum lékařů, čímž se prý podařilo zajistit kontinuitu lékařské péče a lékaři z dlouhodobého hlediska dosáhli svého cíle.

Dodejme, že lékař s praxí dva roky bere plat 17 990 korun. Průměrná mzda v České republice byla na konci loňského roku 23 951 korun.


STRUČNĚ:

  • název protestu je parafrází na hnutí Děkujeme, odejděte! z roku 1999. Akce byla zahájena na jaře 2010 a směřována původně k přechodné vládě Jana Fischera. Nesetkala se ovšem s větší odezvou. V květnu 2010 proběhly parlamentní volby, po nichž byla ustavena vláda Petra Nečase. V té zasedl jako ministr zdravotnictví lékař Leoš Heger
  • cílem iniciativy bylo zlepšení pracovních podmínek, zejména platového ohodnocení a povinného, dalšího vzdělávání
  • hlavním nátlakovým prostředkem, namířeným zejména proti ministerstvu zdravotnictví, bylo dobrovolné podání výpovědí, které mělo vstoupit v platnost k 1. březnu 2011
  • intenzivní jednání mezi oběma stranami probíhala od konce ledna 2011
  • Memorandum (celé znění) mezi státem a lékaři bylo oficiálně schváleno 16. února. Jednání o něm se nicméně neslo v duchu nespokojenosti s domluveným růstem platů. Ten má činit pět až osm tisíc měsíčně, zatímco lékaři už za ústupek považovali mzdový růst v rozpětí od osmi do dvanácti tisíc
  • Oficiální stránky akce nefungují. Podle autorů „se právě začínají reformovat"

ParlamentníListy.cz

Autor: Tomáš A. Nový

celý článek na serveru ParlamentníListy.cz ZDE

Zdroj: ParlamentníListy.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…