Jedovatou rtuť má v těle téměř každá žena
U 95 procent žen z 21 zemí analýzy zjistily přítomnost jedovaté rtuti ve vlasech. Testy nechala udělat mezinárodní koalice sdružení zabývajících se zdravotními aspekty znečištění životního prostředí Health Care Without Harm Europe (HCWH). Zaměřila se na ženy v plodném období života, protože rtuť v jejich těle může ovlivnit vývoj mozku dítěte.
"Výsledky se nedají zobecňovat, protože vzorek byl malý. Ilustrují ale stav znečištění životního prostředí," řekla k testu vlasů 263 žen koordinátorka projektu Karolína Růžičková. U 15 procent žen překračovalo množství rtuti ve vlasech limit mikrogramu na gram vlasu doporučený americkou Národní výzkumnou radou. Při vyšším množství už hrozí poškození dítěte.
Testy ukázaly, že nejvíce jsou ohroženy ženy, které ve větším množství jedí ryby. Nejvyšší koncentrace analýzy prokázaly ve vlasech Španělek, Filipínek, Francouzek a Chorvatek. Češky skončily zhruba v polovině testovaných zemí. Nejvyšší koncentraci rtuti ve vlasech z deseti českých účastnic zjistily testy u poslankyně za Stranu zelených Kateřiny Jacques.
Předsedkyně poslaneckého klubu zelených novinářům řekla, že jí zubaři nikdy nedali amalgámovou plombu a nikdy nepřišla do přímého styku se rtutí, například vyteklou z teploměru. Už deset let ale jí pouze rybí maso. "Dokazuje to děsivý stav dnešního světa. I člověk, který se snaží o zdravý životní styl, v dobré víře může způsobit dítěti nějakou újmu," uvedla. Jedinou cestou, jak nebezpečí eliminovat, je podle ní ukončení používání rtuti, a to jak v předmětech denního použití, tak v průmyslu.
Hlavními zdroji rtuti jsou podle Hany Kuncové ze sdružení Arnika uhelné elektrárny, chlorové provozy a například také spalovny zdravotnického materiálu. Odtud se rtuť dostává do vody, a později se kumuluje v tělech ryb.
Aby se lidé vyhnuli přímému styku se rtutí, doporučuje Růžičková odevzdat rtuťové teploměry do lékáren a u zubařů odmítat amalgámové plomby. Zcela nejíst ryby by podle ní byla chyba. Nejlépe je konzumovat ryby, které nejsou dravé, radí. I když se někdo rtuti nadýchá, například když rozbije teploměr, neznamená to, že všechny výpary zůstanou v jeho těle až do smrti. Organismus rtuť vylučuje, a to například i formou odrůstajících vlasů, zcela se však kontaminace nikdy nezbaví.
Zdroj: ČTK