Jedničkou nejen české neurochirurgie
Saturnův sál zámku v Libochovicích hostil 12. června vzácnou společnost z řad významných představitelů české vědy a medicíny. V rámci 54. Purkyňova dne byli svědky slavnostního udílení Ceny J. E. Purkyně, jejímž letošním laureátem se stal prof. MUDr. Vladimír Beneš st., DrSc. (na snímku vpravo se svou ženou). Slavnostnímu aktu bylo přítomno nejen předsednictvo České lékařské společnosti JEP, ale i mnozí z oceněných v dřívějších letech či např. prof. Zahradník, emeritní předseda Akademie věd ČR, prof. Tichý, bývalý děkan 1. LF UK, a mnoho dalších významných osobností české medicíny.
Prof. Beneš st. si jistě takovou oslavu a přítomnost vzácných hostů bez debaty zasloužil. Jeho životní dráha, osobní a profesní osud je obdivuhodný a je dosti příznačné, že se, jak zmínil v závěrečné řeči prof. Vladimír Palička, místopředseda ČLS JEP, ve významných letopočtech v životě prof. Beneše st. často vyskytuje číslovka jedna. Narodil se v roce 1921. Život mu bohužel zkomplikovaly hned dvě období totality. Kvůli nacistické okupaci nemohl po maturitě hned začít studovat medicínu, k té se dostal až po druhé světové válce, a proto první vědecká hodnost, kandidát věd, přišla až v roce 1961.
Rok na to přišla habilitace a titul docent. Následovaly těžkosti komunistické totality, které vědeckou a profesní dráhu prof. Beneše opět zkomplikovaly. Po podpisu nesouhlasu se vstupem sovětských vojsk do Československa v roce 1968 měl zakázán akademický postup na lékařské fakultě, a tak zaznamenal desetileté přerušení slibně se rozvíjející kariéry. Musel opustit Ústřední vojenskou nemocnici z pozice zástupce přednosty kliniky a ve svých 57 letech byl přijat jako starší sekundář do pražské Fakultní nemocnice v Motole, kde navázal na svou předchozí práci a začal úspěšně rozvíjet dětskou neurochirurgii. V roce 1991 získal titul doktora věd a rok na to byl jmenován profesorem. Kromě toho byl v roce 1971 hlavním organizátorem neurochirurgického sjezdu v Praze, v rámci kterého byla založena Evropská asociace neurochirurgických společností, a byl také prvním českým neurochirurgem, který byl prezidentem světového neurochirurgického kongresu (Kongresu světové společnosti dětské neurochirurgie), který se v Praze konal v roce 1992. „Lze tedy bez nadsázky říci, že pan profesor Vladimír Beneš st. je jedničkou nejen české neurochirurgie,“ vzdává poctu letošnímu laureátovi Ceny J. E. Purkyně prof. Palička.
Medical Tribune ton
Zdroj: Medical Tribune