Přeskočit na obsah

Je sklenice úhrad napůl plná, nebo napůl prázdná?

 

Na straně plátců stále převažuje názor, že by tomu tak být nemělo. „Musíme sice všichni respektovat úsporný režim, ale omezování skutečně potřebné péče určitě není pro rok 2010 aktuální,“ říká Ing. Ladislav Friedrich, CSc., ředitel Oborové zdravotní pojišťovny. Na straně ředitelů zdravotnických zařízení je pak patrná značná nejistota.

„U většiny zdravotních pojišťoven nemáme nasmlouvánu úhradu výkonovou, ale paušální, a proto nám pojišťovny platí nyní jen zálohy, a nikoli tržbu za péči. Zálohy bohužel nijak nevypovídají o tom, jaká bude skutečná úhrada, a ta nezávisí jen na tom, kolik výkonů klientům pojišťoven uděláme, ale i jaké budou výsledné regulační mechanismy s ohledem na celkový objem námi poskytnuté péče a množství předepsaných léků pacientům,“ říká například MUDr. Vlastimil Bureš, ředitel Stodské nemocnice. „Takže na výsledek, jak jsme v roce 2010 doopravdy hospodařili, si musíme počkat někdy do druhé poloviny roku 2011, kdy nám od pojišťoven přijde závěrečné vyúčtování. Teprve pak budeme schopni říci, jaký byl hospodářský výsledek a zda nemáme začít uvažovat o omezování neekonomických činností,“ dodává.

Tomuto tématu se podrobněji věnujeme i v článku na straně C1. Rovněž z něj je patrné, že vyjednávání s plátci je čím dál náročnější. Naplnit příjmovou stránku hospodaření tak jako loni je pro mnohé nemocnice nereálné, i když je zatím těžké toto snížení definovat. A bude hůř – této jednoduché prognóze se nebrání ani pojišťovny: „Je ovšem pravda, že již druhý rok je současný objem zdravotní péče financován deficitně a pro rok 2011 již tento přístup nebude možný,“ uvádí L. Friedrich.

Celý systém je ale nastavený na kontinuální růst a bude obtížné zvyknout si na něco jiného. Tlak na zvyšování výdajů určitě nepomine – zdravotníci budou stále usilovat o to, aby se jejich odměna přiblížila poměrům ve vyspělých evropských státech, populace bude stárnout (přesto se její očekávání, pokud jde o kvalitu a rozsah služeb, jen zvýší), bude přibývat nemocných s chronickým onemocněním. Stejně tak budou usilovat farmaceutické firmy a výrobci zdravotnických prostředků o úhradu svých nových (velmi pravděpodobně stále dražších) produktů.

Co by naopak mohlo situaci uklidnit, jsou informace. K chybným rozhodnutím vede především nejistota. Pokud jsou na stole tvrdá data, lidé se již dohodnou a dokážou snáze akceptovat i kompromisní řešení.

Hrozí, že již letos dojde k omezení péče? Čtěte v aktuálním čísle MT na straně 2 nebo na webu www.tribune.cz zítra.

Lucie Ondřichová, www.tribune.cz

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…