Přeskočit na obsah

Je rozpis služeb protizákonný?

Pracuji v domově pro seniory a na srpen máme již rozepsané služby, kdy já budu mít za 14 dní 12 x 12-ti hodinových služeb a jiná kolegyně bude mít to samé za celý měsíc. Mám takto rozepsané 12-ti hodinové služby:den, den, den, noc, vyspím se po 4 12-ctkách a jdu den, den, noc, a zase den, noc a nakonec den, den, noc. Takový rozpis služeb mi přijde protizákonný - já budu mít 60 hodin přesčasů za srpen a kolegyně, která má za měsíc 12 služeb, bude mít mínus 20 hodin. Jak se mám bránit? vedoucí mi řekla, že tyto služby odchodím,jsem matka samoživitelka - každý měsíc mám přesčasy - v srpnu jich budu mít už přes 100 hodin - Budu 14 dní v kuse v práci bez volna a děti budou doma samy - musím tyto služby odchodit, nebo se mohu bránit ?

Odpovídá Mgr. Miloš Máca, právník se zaměřením na medicínské právo.

 

Pokud jde o rozpis do směn optikou ustanovení zákoníku práce o maximální délce směny, minimální době odpočinku mezi směnami a minimálním nepřetržitém odpočinku v týdnu, podle toho, co uvádíte, mi vychází, že zaměstnavatel tato ustanovení zákoníku práce („ZP“) neporušuje. Podle § 83 ZP délka směny nesmí přesáhnout 12 hodin. Podle § 90 odst. 1 ZP zaměstnavatel je povinen rozvrhnout pracovní dobu tak, aby zaměstnanec měl mezi koncem jedné směny a začátkem následující směny nepřetržitý odpočinek po dobu alespoň 11 hodin (ve zdravotnických zařízeních a zařízeních sociálních služeb může být doba odpočinku zkrácena až na 8 hodin, ale za předpokladu stejného prodloužení odpočinku následujícího). Podle § 92 odst. 1 ZP zaměstnavatel je povinen rozvrhnout pracovní dobu tak, aby zaměstnanec měl nepřetržitý odpočinek v týdnu v trvání alespoň 35 hodin (analogicky jako v předchozím případě lze zkrátit na 24 hodin a prodloužit následující odpočinek). Pominu v tomto případě specifické výjimky typu konta pracovní doby, předpokládám, že se Vás netýkají a takovou zvláštnost byste určitě zmínila.

 

Na co by však zaměstnavatelův rozpis směn mohl (ale také nemusel) narážet, jsou ustanovení ZP o práci přesčas. Zde záleží na tom, zda jste dala souhlas k práci přesčas až do limitu 416 hodin ročně, anebo jste takový souhlas neudělila a týká se vás jen maximální limit 150 hodin ročně z nařízení zaměstnavatele.

 

Platí-li první možnost, tedy dala jste souhlas s výkonem práce přesčas až do limitu 416 hodin ročně, bylo by zatím předčasné konstatovat, že zaměstnavatelův rozpis směn na měsíc srpen porušuje zákon, neboť pro tento případ podle § 93 odst. 4 ZP celkový rozsah práce přesčas nesmí činit v průměru více než 8 hodin týdně v období, které může činit nejvýše 26 týdnů po sobě jdoucích. Jen kolektivní smlouva může vymezit toto období nejvýše na 52 týdnů po sobě jdoucích. To znamená, že pro konkrétní týdny během měsíce srpna může práce přesčas činit i více než 8 hodin za týden, ovšem za předpokladu, že zaměstnavatel Vám v následujících měsících podstatně ubere, aby na konci období 26 týdnů, příp. 52 týdnů, nepřekročil limit 416 přesčasových hodin a tím nepřesáhl průměr 8 hodin týdně.

 

Naopak, jestliže jste souhlas nedala a zaměstnavatel Vám tím pádem může nařídit práci přesčas jen do limitu 150 hodin ročně, zde podle § 93 odst. 2 platí, že počet hodin přesčas nesmí přesáhnout 8 hodin za jeden týden, a to ani tehdy, pokud by měl zaměstnavatel v plánu Vám v následujících týdnech a měsících ubrat, aby dosáhl průměru 8 hodin týdně. V tomto případě totiž dle uvedeného ustanovení ZP nelze průměrovat, ale limit 8 hodin je maximální a nepřekročitelný pro každý jeden týden až do vyčerpání 150 hodin.

 

Za předpokladu, že se Vás tedy týká druhá uvedená možnost, zaměstnavatelův rozpis směn je ve Vašem případě v rozporu se zákoníkem práce, na což byste měla zaměstnavatele písemně upozornit (kopii upozornění s razítkem z podatelny s datem přijetí si uschovejte) a pohrozte zaměstnavateli, že nebude-li v rozpisu zjednána náprava, obrátíte se s podnětem na místně příslušný Oblastní inspektorát práce.

www.tribune.cz

 

 

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…