Jaký byl rok 2014 ve zdravotnictví - 2. část
červenec
Česká pošta zvažuje, že by na venkovských pobočkách začala přijímat objednávky na volně dostupné léky a potravinové doplňky. Záměr však napadla Česká lékárnická komora, která "Poštovní lékárnu" označila za hazard se zdravím obyvatel.
Vláda schválila zvýšení plateb za státní pojištěnce zdravotním pojišťovnám. Do zdravotnictví to letos má přinést 2,1 miliardy korun. Peníze mají dostat nemocnice jako náhradu za zrušené stokorunové poplatky za den hospitalizace. Zrušené poplatky hodlá vláda nemocnicím, ambulancím i lékárnám kompenzovat.
srpen
Mezinárodní zdravotnická organizace vyhlásila kvůli šíření eboly v západní Africe stav ohrožení, neboť jde o "mimořádnou událost" s mezinárodním dopadem na veřejné zdraví. Nejrozsáhlejší a nejdelší epidemie svého druhu tak podle WHO vyžaduje koordinovaná mimořádná opatření na mezinárodní úrovni v zájmu zastavení dalšího šíření viru.
září
Sněmovní kontrolní výbor podává podnět Nejvyššímu kontrolnímu úřadu, aby prověřil, jak stát pořídil své majetkové účasti v Národním centru tkání a buněk v Brně a Centru buněčné terapie a diagnostiky v Ostravě.
Premiér Sobotka i ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček odmítli vyslat do Afriky české lékaře, aby bojovali s ebolou a ponechali to na dobrovolném rozhodnutí každého jednotlivého lékaře. ČR pomáhá vysláním zásilky léků či zdravotnického vybavení.
Mezinárodní organizace Lékaři bez hranic zahájila veřejnou sbírku na podporu zemí zasažených ebolou.
Maniodepresivní lékař Jiří Havránek, který v klatovské nemocnici „ubližoval“ dětským pacientům, nebude moci nadále pracovat jako lékař. Maniodepresivní psychóza je ve vyhlášce vyjmenovaná mezi diagnózami, které vylučují zdravotní způsobilost k výkonu lékařského povolání. Sdělil to prezident ČLK Milan Kubek. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) následně vyzval hejtmany a ředitele zdravotnických zařízení ke kontrole interních mechanismů, které prověřují způsobilost zdravotního personálu k výkonu povolání.
Ministr Němeček odvolal ředitele Nemocnice na Homolce Šetlíka a řekl: „Obsazení postu ředitele Nemocnice Na Homolce považuji za záležitost klíčového významu z hlediska rozpletení a zpřetrhání klientelistických vazeb přes dceřiné společnosti."
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček jmenoval nového ředitele pražské Nemocnice Na Homolce. Od začátku října se jím stává bývalý šéf Spolany či firmy Polymer Institute Brno Ivan Oliva. Vyhlášené výběrové řízení ministr zrušil.
říjen
Roztržka mezi ministry zdravotnictví a financí. Svatopluk Němeček si stěžoval, že probíhající audit v nemocnicích ohledně nákupů zdravotní techniky při čerpání evropských dotací je velmi neprůhledný. Andrej Babiš kontroval, že kontroly se nelíbí současnému ministru zdravotnictví proto, že sám nemá čisté svědomí.
Redakce Medical Tribune se podílí na vytvoření unikátního projektu databáze údajů o nákladech za akutní péči. Tento projekt navrhli členové redakce ministerstvu financí již letos na jaře. Ministerstvo financí zpracovává produkční a nákladová data za akutní péči v období za posledních pět let..
Zaměstnanci pražské záchranné služby si stěžují na špatné pracovní podmínky a nekoncepční změny. Vyvolali i jednání s magistrátem jako zřizovatelem. Vedení záchranářů to ale odmítá, jde podle něj o předvolební boj.
Rozruch zejména mezi praktickými a ambulantními lékaři vyvolal hlavní hygienik Vladimír Valenta požadavkem, aby na základní zajištění pacienta s podezřením na vysoce infekční chorobu např. ebolu bylo připravené a vybavené každé zdravotnické zařízení. Poté uklidňoval lékaře prohlášením, že se nemusí jednat přímo o skafandry, ale postačí ochranný plášť nebo overal.
Žďárská tragédie rozvířila diskuse o systému ambulantní psychiatrické péče. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček chce prověřit, proč lékaři z opavské psychiatrické nemocnice navrhli propustit do ambulantní léčby duševně nemocnou ženu, která vraždila ve škole ve Žďáru na Sázavou. Kritizoval i postup soudu.
listopad
nová roztržka mezi ministry zdravotnictví a financí Svatoplukem Němečkem (ČSSD) a Andrejem Babišem (ANO) kvůli článkům o nepovolené léčbě kmenovými buňkami v médiích, která Babiš vlastní. Sporem se musela zabývat vládní koalice. Premiér Sobotka po jednání s Babišem pak prohlásil, že se žádná koaliční krize nekoná.
Rada Sdružení ambulantních specialistů (SAS) vydala nesouhlasné stanovisko k návrhu úhradové vyhlášky pro rok 2015, kdy ministerstvu zdravotnictví vytýká zvýhodnění nemocničních ambulancí.
XXVIII. sjezd ČLK přinesl řadu usnesení, jimiž měnil stavovské předpisy a výši členských příspěvků. Nový prezident ČLK Kubek zařadil mezi cíle komory na další období například prosazování vyšší platby za státní pojištěnce a jejich pravidelnou valorizaci, zvýšení ceny práce lékařů a zákonné ošetření možnosti dědění a prodeje ordinací.
Konal se VII. sjezd Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče České republiky, na kterém Delegáti požadovali přechod na odměňování zaměstnanců podle jednotného platového systému. A zároveň i průběžné zvyšování ceny práce.
Lékaři budou muset předepisovat recepty výhradně v elektronické formě nejdříve od roku 2018. Odklad povinnosti o tři roky stvrdil prezident Miloš Zeman, když podepsal novelu zákona o léčivech.
prosinec
Vláda schválila platové tarify pracovníkům ve zdravotnictví a v sociální oblasti. Od ledna 2015 si polepší o pět, respektive o čtyři procenta. Sociálním pracovníkům se tak spolu se zvýšením platů z listopadu o 3,5 procenta zlepší výplaty celkem o 7,5 procenta, řekl po jednání vlády premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).
Pediatři odmítli novou legislativu připravanou Ministerstvem zdravotnictví, která by v praxi prodloužila přípravu lékaře na samostatný výkon v oboru pediatrie. „Takový krok by vedl k faktickému zrušení oboru praktický lékař pro děti a dorost,“ upozorňuje členka vedení Koalice soukromých lékařů MUDr. Ilona Hülleová
Všeobecná zdravotní pojišťovna prohlásila, že bezmála 1,4 miliardy korun zaplatí v roce 2015 ambulantním zdravotnickým zařízením a lékárnám jako kompenzaci za zrušené regulační poplatky. Třicetikorunové poplatky přestanou lidé platit od 1. 1. 2015. O jejich zrušení na podzim rozhodli poslanci a bylo obsaženo i v programovém prohlášení vlády
Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že v případu dvou Češek, které upozornily na podmínky domácích porodů, nebyla porušena jejich práva. Ženy si stěžovaly, že Česko neumožňuje při domácích porodech zdravotní péči zajišťovanou porodními asistentkami.
Jan Činčura, www.tribune.cz
1. část článku Jaký byl rok 2014 ve zdravotnictví najdete ZDE
Zdroj: www.tribune.cz