Přeskočit na obsah

Jaká bude budoucnost specializačního vzdělávání kardiologů v České republice?

V návrhu zákona (který je právě diskutován ve výborech Poslanecké sněmovny) je kardiologie definována jako základní obor bez vlastního kmene – tedy navazující na společný kmen interního lékařství. To samo o sobě je přijatelné a je to ve shodě s tím, jak vypadá kardiologická příprava ve většině států EU. Co ale v pořádku není, je navržená délka přípravy čtyři a půl roku s tím, že na kardiologii zbude jen dva a půl roku po absolvování dvouletého interního kmene. Vedení ČKS si u partnerských národních kardiologických společností ověřilo, jak jsou strukturovány vzdělávací programy ve větších státech EU (viz tabulku).

Kardiologie je ve třech státech oborem s vlastním základním kmenem, v devíti státech základním oborem navazujícím na společný kmen interního lékařství.

Pouze ve dvou státech (Itálie a Francie) trvá kardiologická příprava méně než pět let – v obou případech toho dosáhli tím, že kardiologie má vlastní základní kmen a příprava kardiologů začíná ihned po promoci.

Na základě těchto faktů a po důkladné diskusi ve výboru ČKS vedení ČKS plně podporuje oficiální návrh šestiletého Vzdělávacího programu v kardiologii, zaslaný na MZ ČR v květnu 2014 (a do dnešního dne bez odpovědi ze strany MZ). Uvádíme zde plný text stanoviska, které k této otázce přijal výbor ČKS dne 15. 5. 2016:

 

Česká kardiologická společnost požaduje, aby specializační vzdělávání v oboru kardiologie bylo v souladu s pravidly v jiných státech EU. Ve státech EU existují pouze dva modely specializační přípravy kardiologů:

1. Model delší (celkové minimální trvání přípravy od promoce na LF do získání specializace 6–8 let) platí v těchto státech: Velká Británie (8 let), Švédsko (8 let), Norsko (6,5 roku), Německo (6 let), Nizozemsko (6 let), Rakousko (6 let), Švýcarsko (6 let), Polsko (6 let), Portugalsko (6 let). Při tomto modelu kardiologie navazuje na všeobecný základní kmen interního lékařství (zpravidla v trvání dva roky) a vlastní specializovaná příprava v kardiologii pak trvá zpravidla čtyři roky.

2. Model kratší (celkové minimální trvání přípravy od promoce do získání specializace 4–5 let) platí pouze ve třech státech EU: Španělsko (5 let), Itálie (4 roky), Francie (4 roky). Této krátké délky vzdělávání je dosaženo úplným odbouráním všeobecného interního kmene – kardiologická příprava tedy začíná ihned po promoci s tím, že její součástí je jen krátký pobyt (max. jeden rok) na všeobecném interním oddělení, to znamená, že vlastní kardiologická příprava trvá 3–4 roky.

Výbor České kardiologické společnosti projednal na své řádné schůzi 15. 5. 2016 současnou situaci, kdy v návrhu zákona je navržena délka specializační přípravy v kardiologii na 4,5 roku, přičemž tato příprava by zahrnovala interní kmen v délce 2 roky + vlastní kardiologii v délce 2,5 roku. Tato varianta je pro ČKS naprosto nepřijatelná a vedla by k devastaci tohoto oboru a k rychlému poklesu úrovně péče o nemocné s kardiovaskulárními chorobami v průběhu několika let.

ČKS proto požaduje, aby délka vzdělávání byla stanovena podle modelu delšího (č. 1 výše) – tedy na 6 let (2 roky interní kmen + 4 roky kardiologie). Je to mj. též v souladu s oficiálním vzdělávacím programem Evropské kardiologické společnosti (ESC) a Unie evropských lékařských specialistů (UEMS). Návrh šestiletého vzdělávacího programu vycházejícího z těchto evropských doporučení zaslala Akreditační komise pro kardiologii na MZ ČR dne 21. 5. 2014. Následně 27. 6. 2014 jsme obdrželi z MZ ČR k tomuto návrhu připomínky. Tyto připomínky jsme akceptovali dne 16. 7. 2014. Od té doby čekají kardiologové na vydání tohoto vzdělávacího programu (v délce 6 let) ministerstvem zdravotnictví.

V případě, že politickým rozhodnutím bude délka specializačního vzdělávání zkrácena na dobu méně než 6 let, pak trváme na tom, že musí ČR přijmout model kratší (č. 2 výše) – tedy zkrácení musí jít na úkor společného kmene, a nikoli na úkor vlastní kardiologické průpravy. V takovém případě musí být kardiologie zařazena mezi obory s vlastním základním kmenem.

 

Prof. MUDr. Petr Widimský, DrSc., prof. Miloš Táborský, CSc., prof. MUDr. Aleš Linhart, DrSc., za výbor České kardiologické společnosti

 

 

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…