Přeskočit na obsah

Jak vznikala česká nemocnice v Pákistánu

Chození na úmorné recepce v luxusním sídlech v pákistánském Islámábádu bylo pro členy mise liberecké humanitární organizace Hand for Help (HfH) jedinou šancí, jak pomoci nemocných lidem v jedné z nejchudších oblastí světa. Právě na recepcích získávali od vlivných pákistánských osobností doporučující dopisy pro úředníky, kteří blokovali vyložení polní mininemocnice HfH z přístavu v Karáčí a její převoz do údolí Arandu v chudém Baltistánu, kde se umírá na onemocnění považovaná ve vyspělých evropských zemích za banální.

"Nemocnici jsme z Karáčí dostali až za měsíc a další dva týdny stála v celním skladu v Islámábádu," řekl novinářům Vítězslav Dokoupil. HfH ho na dvouměsíční podzimní misi vyslala, poněvadž jako horolezec se zkušenostmi z pákistánských velehor Karakoram znal místní zvyklosti.

"Nejdůležitějším účastníkem výpravy ale byla horolezkyně Dina Štěrbová. Do Pákistánu jezdí 35 let a má tam úžasné jméno," uvedl Dokoupil. Štěrbová díky známostem s místními politickými špičkami posouvala dobročinnou misi k úspěchu. Vyslanci HfH se opírali také o kontakty se dvěma pákistánskými nadacemi. Recepce české horolezce nebavily, ale věděli, že pákistánský úředník se bez vyjádření osobností z nejvyšších kruhů bojí sám cokoli rozhodnout. Obíhali proto jednoho vlivného člověka za druhým a když díky získaným doporučujícím dopisům sehnali povolení od jednoho úředníka, čekalo je stejné kolečko kvůli jednání s jiným úředníkem.

Navzdory přímluvám "seshora" se česká mise ocitla na pokraji krachu. Obdržela zprávu, že nemocnice, stále ještě uložená v kontejnerech, se zabavuje. A důvod? Do dobročinné zásilky patří také léky a ty se prý nesmějí do Pákistánu dovážet. "Když jsme v přístavu zjišťovali, co se děje, uviděli jsme dva otevřené kontejnery a díly na sestavení nemocnice tam ležely rozházené. Dina křičela na celníka a vyhrožovala svou známostí s ministrem zdravotnictví a s rozmáznutím aféry v tisku, já chodil po kontejnerech a fotil jsem a natáčel, co se s naším nákladem stalo," popsal Dokoupil. Druhý den přišel se Štěrbovou do přístavu znovu a jeden z úředníků si ho vzal stranou, nechal si podepsat potvrzení, že se ze zásilky nic neztratilo a pak dal misi povolení k převzetí nemocnice. Pak se polyuretanové panely, zdravotnické přístroje, a dokonce i léky konečně vydaly z Karáčí na více než 2000 kilometrů dlouhou cestu do Baltistánu.

Kvůli administrativním průtahům a nastupující zimě však HfH nemocnici dopravila jen do města vzdáleného zhruba 200 kilometrů od konečného cíle, vesnice Miaslu. Nemocnice se tam přestěhuje na jaře. Podle Dokoupila v údolí Arandu slouží jako ošetřovny prázdné domky z kamení a kvůli chybějící lékařské péči zahyne při infekcích i polovina vesnice. V zimě klesají teploty v noci až na minus 40 stupňů a když se narodí Baltistáncům dítě, zabalí ho do jačího trusu, aby vůbec přežilo.

Polyuretanová nemocnice, velká asi jako přízemní rodinný domek, si s mrazy poradí. Dokoupil do ní umístil ve Skardu přes noc na zkoušku malý olejový radiátor. Venku se teplota pohybovala kolem minus deseti stupňů, teploměr v nemocnici brzy ráno ukazoval plus 28 stupňů. HfH počítá příští rok v nemocnici s mladými českými lékaři.

"Když nemocnice stála v Karáčí a v Islámábádu, ptali jsme se sami sebe, proč vlastně v Pákistánu jsme, když tady o naši pomoc nestojí. Pak jsme si ale uvědomili, že obyčejní lidé jsou tam stejně jako my rukojmí úředníků a že to pro ně musíme udělat. Přálo nám přitom velké štěstí. V Pákistánu jsme se setkali s pracovníky britské nadace. O předání humanitární zásilky bojovali marně tři čtvrtě roku," konstatoval Dokoupil. O budoucnost nemocnice obavy nemá. Připomněl, že první přemožitel Mount Everestu, Edmund Hillary, založil v Himálaji pod nejvyšší horou světa svou nemocnici a lékaři na službu v ní čekají v pořadníku. "A proč bychom něco podobného nedokázali v Baltistánu my Češi?" ptá se Dokoupil.

HfH v minulých třech letech pomáhala ve světě například po zemětřesení v íránském Bámu. Na Srí Lance HfH po pustošivém úderu vlny cunami vybudovala za několik měsíců dětskou polní ambulanci.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…