Jak ve vaší nemocnici řešíte kouření?
---
Razie na inspekčních pokojích neděláme
Jak už je zmíněno v otázce, v nemocnici je ze zákona kouření zakázáno, z čehož plyne celkem jasný postoj vedení naší nemocnice k této záležitosti. Kouřit se v ní nemůže a naštěstí se ani nesetkáváme se situacemi, že by zaměstnanci na místech přístupných pacientům kouřili. Na straně druhé "razie" na inspekčních pokojích ani jinde v nemocnici neprovádíme, ani se k ničemu podobnému nechystáme. Suma sumárum, záležitost zákazu kouření ve Fakultní nemocnici Ostrava žádné větší problémy nevyvolává.
MUDr. Svatopluk Němeček,
MBA, ředitel FN Ostrava
Tvrdá restriktivní opatření jsou kontraproduktivní
Psychiatrické léčebny mají zvláštní atmosféru a kouření pacientů v jejich prostorách je prakticky nemožné zamezit. Regulace je také obtížná, přesto je patrný zřejmý posun k jasnému vymezení nekuřáckých prostor.
Situaci s personálem vidím optimističtěji. Za těch 13 let, co v léčebně pracuji, jsem zaznamenal zcela jednoznačné omezení kouření. Jsem přesvědčen, že naprostá většina zaměstnanců ctí zákaz kouření v jednotlivých pavilonech. Není to naivní přesvědčení, je podložené zkušeností z návštěv jednotlivých primariátů a reporty přímých nadřízených. Individuální pochybení přirozeně nemohu vyloučit. Kuřáci mají možnost v přestávkách kouřit mimo budovy. Z tohoto hlediska je výhodou, že jsme zdravotnické zařízení pavilonového typu.
Jednoznačnou přednost to představuje ve srovnání s obrovskými monobloky, kde čas strávený cestou "za cigaretou" může několikanásobně přesáhnout čas samotného kouření. Zaměstnanci kuřáci také mohou využívat prostory, které jsou určeny ke kouření pacientů, což je opět specifikum psychiatrických léčeben.
Nechci nijak kuřáky obhajovat. Nejsem však ani zastánce tvrdých restriktivních opatření, která jsou často ve svém důsledku kontraproduktivní. Psychiatrická léčebna Bohnice nám svým stavebním uspořádáním přináší hodně nevýhod, má však i své přednosti. Skutečnost, že zařízení je prakticky parkem, který umožňuje pohltit různé "jinakosti" včetně kouření, k výhodám jistě patří.
Myslím, že smyslem zákona, který omezuje kouření ve zdravotnických zařízeních, je, jak se konstatuje v otázce, nevystavovat pacienty nechtěnému pasivnímu kouření. Myslím, že v našich podmínkách tento smysl naplňujeme.
MUDr. Martin Hollý,
ředitel Psychiatrické léčebny Bohnice
Naší výhodou je centrum pro závislé na tabáku
Kouření ve zdravotnických zařízeních je zákonem 375/2005 kompletně zakázáno -výjimkou jsou uzavřená psychiatrická a detoxikační oddělení, což je nefér opatření vůči jejich pacientům! Tato úprava se u nás v podstatě dodržuje. VFN ovšem patří mezi nemocnice, které mají výhodu v tom, že jejich součástí je centrum pro závislé na tabáku - tedy mimo jiné poradenské centrum pro kouřící zaměstnance i všechny, kdo mají nějaký dotaz v souvislosti s kouřením. Mezi našimi pacienty je kromě těch, jež k nám pošlou lékaři jiných nemocnic nebo kteří přijdou sami, hodně pacientů jiných oddělení naší nemocnice, ale i řada zaměstnanců VFN.
Podobných center pro závislé na tabáku je u nás již 30 a nemocnice mohou využívat jejich služeb kromě léčby svých kouřících pacientů i k nabídce terapie svým zaměstnancům kuřákům a v neposlední řadě ke školení a vzdělávání nemocničního personálu vléčbě závislosti na tabáku. Jen ve VFN jsme měli řadu seminářů v rámci různých klinik, pro lékaře, i sestry, a dokonce i pro zaměstnance nemocničních lékáren.
Problémy, které v praxi řešíme v našem centru, jsou spíše konzultace ohledně řešení abstinenčních příznaků u hospitalizovaných kuřáků (většinou doporučení nikotinové náplasti, zejména např. na odděleních ARO či JIP) nebo obavy z možných nežádoucích účinků léků závislosti na tabáku (většinou však souvisejí s kouřením, nikoli s medikací) či jiné konzultace týkající se kouření pacientů nemocnice a jeho klinických souvislostí.
MUDr. Eva Králíková, CSc.,
Centrum pro závislé na tabáku 1. LFUK a VFN, Praha
Kuřárna je na uzavřeném oddělení
Našeho pracoviště se týká vyhláška MZ ČR, podle níž je ve zdravotnických zařízeních zákaz kouření na pracovišti - tzn. na odděleních, všude, kam přijdou pacienti, na vyšetřovnách, v čekárnách, ale i na sesternách. Psychiatrie má ovšem také výjimku, pokud jde o kouření pacientů -kuřárna je u nás pouze na uzavřeném oddělení, z ostatních oddělení chodí pacienti (a personál) kouřit před budovu jako leckde jinde. Výraznější problém to zatím nečiní, jde spíše o výjimky.
Prof. MUDr. Cyril Höschl, DrSc., FRCPsych.,
ředitel Psychiatrického centra Praha
Přistiženému pracovníkovi se odebírá osobní ohodnocení
Samozřejmě máme v nemocnici vyznačeno, že je kouření v jejích prostorách zakázáno, a také v domácím řádu máme toto upozornění zapsáno. Pokud v budovách nemocnice kouří pacienti, mohou být pro porušení domácího řádu propuštěni z hospitalizace a většina zaměstnanců, kteří pacienty s cigaretou někde uvidí, je na to upozorní - a taková je i má zkušenost. Pokud kouří v prostorách nemocnice zdravotnický pracovník, jedná se o hrubé porušení pracovní kázně.
Poslední dva měsíce probíhají v rámci nemocnice namátkové kontroly, které bohužel v ojedinělých případech toto porušení zaznamenaly. Přistiženému nelékařskému zdravotnickému pracovníkovi je pak odebráno osobní ohodnocení na dobu až tří měsíců. O všech kontrolách provádíme záznamy. Zaměstnanci mají v rámci pracovního dne možnost vybrat si půlhodinovou přestávku, takže pokud si chtějí odskočit na cigaretu, mohou tuto přestávku využít, ovšem při dodržení dalších předpisů.
Bc. Renata Jenšíková,
tisková mluvčí Fakultní nemocnice Plzeň
Náš management nekouří
FN Motol dodržuje legislativní normu ČR a ve všech prostorách budovy je zakázáno kouřit. Toto je pravidelně kontrolováno požárním preventistou a bezpečnostní službou. V areálu budovy byla zřízena označená místa pro kouření, kde vedení nemocnice tento zlozvyk toleruje. Management nemocnice je nekuřácký.
MUDr. Petr Kolouch, MBA,
náměstek pro kvalitu a organizaci FN Motol
Zdravotníci by měli jít příkladem
Podmínky pro kouření v areálu ÚVN jsou upraveny vnitřním předpisem. V souladu s legislativou je všude kouřit zakázáno, pro pacienty a návštěvníky jsou vyhrazena místa ke kouření. Pro zdravotníky i nezdravotníky-kuřáky je však dodržování zákazu v průběhu pracovní směny velký problém. Tichá tolerance závislosti na tabáku ze strany mnohých vedoucích pracovníků je pravděpodobně každodenní realitou a vleklým problémem. Pravidelně nabízíme kuřákům pomoc odborníků, ale snížit jejich počty mezi zdravotníky se daří jen obtížně.
Připomínat zdravotníkům škodlivost kouření je nošením dříví do lesa, osvětová činnost na toto téma se míjí v převážné většině účinkem. Nepochybně záleží na (ne)zodpovědném přístupu k vlastnímu zdraví každého konkrétního člověka. Od zdravotníků se očekává směrem k laické veřejnosti příkladný přístup, realita je však mnohdy jiná. Směrnice a v nich formulované zákazy jsou sice nástrojem řízení, ale ne vždy jsou v praxi efektivní. Nechceme však realitu přehlížet a plánujeme při příležitosti Mezinárodního nekuřáckého dne, který se každoročně koná dne 19. listopadu, edukační akci pro pacienty, návštěvníky a zaměstnance nemocnice.
Zájemci z řad kuřáků budou mít možnost si nechat změřit speciálním přístrojem oxid uhelnatý při výdechu z plic. Výhodou přístroje je jasné a okamžité zobrazení naměřených hodnot a poskytnutí zpětné vazby o výsledcích, které mohou diagnostikovat možnou intoxikaci CO. Přístroj současně zaznamenává hodnoty za posledních 12 hodin. Projekt při příležitosti Mezinárodního nekuřáckého dne v ÚVN Praha společně připravila Česká koalice proti tabáku a ÚVN Praha.
Mgr. Lenka Gutová, MBA,
náměstkyně ředitele pro nelékařské zdravotnické profese Ústřední vojenské nemocnice, Praha
Zdroj: Medical Tribune