Přeskočit na obsah

Jak správně čerpat přestávku v práci

Dotaz: Mohu se zeptat, zda je v souladu se zákonem, jestliže sestra bude čerpat přestávku - třeba mimo oddělení - a na oddělení zůstane jen sanitárka? Kdo ponese odpovědnost za oddělení v nepřítomnosti sestry a případné maléry, které se v té době mohou přihodit?!

Odpovídá Mgr. Miloš Máca, právník se zaměřením na medicínské právo.

 

Podle přílohy č. 3 části I. odst. 9 písm. d) vyhlášky č. 99/2012 Sb., o požadavcích na minimální personální zabezpečení zdravotních služeb, zdravotní péče poskytovaná pacientům na lůžkách akutní lůžkové péče standardní podle části II.1. této přílohy je v pracovních dnech v době od 16.00 hodin do 7.00 hodin následujícího dne a dále v sobotu, v neděli a ve svátek zabezpečena mj. zdravotnickými pracovníky způsobilými k výkonu nelékařského zdravotnického povolání uvedenými v části II.1. této přílohy v nepřetržitém provozu podle poskytované péče a spektra prováděných výkonů, minimálně však vždy jedním pracovníkem způsobilým k výkonu povolání bez odborného dohledu pro pacienty na 40 lůžkách.

Vyskytne-li se po určitou dobu během noční služby na oddělení toliko sanitář, není to zmíněný zdravotnický pracovník způsobilý k výkonu povolání bez odborného dohledu. Podle § 42 odst. 3 zákona č. 96/2004 Sb., v platném znění, za výkon povolání sanitáře se považuje pomocná činnost v rámci poskytování zdravotních služeb pod odborným dohledem nebo přímým vedením zdravotnického pracovníka způsobilého k výkonu povolání bez odborného dohledu.

 

V souladu s tímto podle § 43 prováděcí vyhlášky č. 55/2011 Sb. není ve výčtu činností sanitáře uvedena žádná, ke které by byl sanitář způsobilý zcela samostatně. Veškeré činnosti může provádět buď pod odborným dohledem, anebo dokonce pod přímým vedením zdravotní sestry. Na citaci tohoto ustanovení vyhlášky odkazuji, je součástí mé nedávné odpovědi na stránkách Medical Tribune. Tudíž během přestávky na oddech, během které je zdravotní sestra nepřítomna na oddělení, by sanitář nesměl provádět činnosti, které musí sanitář nutně provádět pod přímým vedením. Pokud jde o činnosti „pouze“ pod odborným dohledem, ten neznamená nutnou osobní přítomnost dohlížejícího pracovníka, lze realizovat i na dálku. Tedy i během přestávky musí odborný dohled zdravotní sestrou trvat.

Z toho důvodu, pokud by během této přestávky nezapočítané do pracovní doby, nemohla zdravotní sestra z různých důvodů odborný dohled nad sanitářem vykonávat, je třeba opět písemně upozornit zaměstnavatele, že po dobu zmíněných 30 minut není taková situace nastavená zaměstnavatelem reálná a v souladu s právními předpisy, tudíž ve stanovenou dobu nemůže zdravotní sestra za výkon práce sanitáře odpovídat. Tímto upozorněním bude primární právní odpovědnost za případnou škodu přenesena na zaměstnavatele. Kopii upozornění s razítkem z podatelny a datem přijetí opět doporučuji uschovat.


www.tribune.cz

 

 

 


Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…