Přeskočit na obsah

Jak se staví nemocnice v Malawi

Malawi je stát v jihovýchodní části Afriky s rozlohou podobnou bývalému Československu. Patří mezi nejchudší země na světě a kromě jiného není schopna zajistit stovkám tisíc osob dostupnou zdravotní péči. Stále zde platí, že za lékařem se chodí pěšky i desítky kilometrů. Situaci se snaží zlepšit čeští a slovenští dobrovolníci z neziskové organizace International Humanity, která zde v srpnu letošního roku otevřela česko‑slovenskou nemocnici se spádovou oblastí přes čtyři sta tisíc obyvatel. Češi a Slováci v této oblasti pomáhají již čtvrtým rokem a základní kámen nového zdravotnického zařízení položili před dvěma lety. Při stavbě nezištně pomáhali i místní obyvatelé, kteří formou střídání jednotlivých vesnic pálili cihly pro toužebně očekávanou nemocnici. Sami v domech z pálených cihel nebydlí, dříví na oheň si totiž nemohou dovolit. Organizace International Humanity použije každou darovanou korunu ve prospěch nemocnice. Dobrovolníci, kteří zde poskytují zdravotní služby, se také snaží vzdělávat a šířit osvětu, zejména v oblasti výživy. Za svou práci nejsou placeni a také cestu si hradí ze svých prostředků.

 

Otevření nemocnice provázely projevy díků

Nemocnice je situována v oblasti Fanuel v západní části země nedaleko zambijské hranice, přibližně 200 kilometrů od hlavního města Lilongwe. Zařízení stojí v místech bez asfaltové silnice, bez mobilního signálu i internetu, elektřinu zajišťují nemocniční solární panely. Uvedením nemocnice do provozu získali lékaři možnost pacienty s vážnějšími problémy hospitalizovat a poskytovat jim nepřetržitou zdravotní péči v mnohem lepších podmínkách, než tomu bylo v minulých letech. Samotný otevírací ceremoniál se stal velkou událostí. Místní obyvatelé v čele s náčelníky vesnic vyjádřili proslovy, tradičními tanci i zpěvy svou hlubokou vděčnost všem lidem s dobrým srdcem z dalekých zemí střední Evropy, kteří jim pomáhají bojovat s nemocemi, dětskou podvýživou i negramotností a zaostalostí komunit. Před nemocnicí, na místě, které dostalo název Friendship Square, zavlály společně vlajky České republiky, Slovenska a Malawi. Ihned po slavnostním otevření, kterého se zúčastnily až dva tisíce hostů, začali lékaři v nemocnici ordinovat.

 

Běžný provoz nemocnice uprostřed Afriky

„Každý den čekají před ordinacemi v dlouhých hadech místní lidé a pracuje se tak dlouho, dokud je tam poslední pacient,“ říká doc. MUDr. Rastislav Maďar, předseda a šéflékař International Humanity, a dodává: „Ti poslední dorazí večer, po dvaceti‑ až třicetikilometrovém pochodu pěšky, jedou i šest hodin v bolestech na kole, takže jim nemůžeme zavřít dveře. Naši lidé dělají první vyšetření již ve frontě, tak aby byly přednostně ošetřeny ty nejzávažnější případy.“ Lékaři se potýkají se specifickými potížemi. „Velkým problémem je podvýživa malých dětí a nedostatek bílkovin, což má negativní vliv na jejich imunitní systém, a tak umírají i na banální infekce. Tím, že pacienti nemají přístup ke zdravotní péči, přicházejí často ve velmi zanedbaném zdravotním stavu. Často se také setkáváme s těžce popálenými dětmi v důsledku malárie. Pokud dítě do pěti let onemocní malárií opakovaně, dostane mozkovou malárii a jako její důsledek epilepsii. Dřív nebo později spadne při záchvatu do ohniště, které je u každého domu. Přitom by místním pomohla obyčejná moskytiéra v ceně sto padesáti korun,“ vysvětluje doc. Maďar.

Česko‑slovenská nemocnice, pracující ve skromných podmínkách, má i tak lepší úroveň než místní okresní nemocnice, vzdálená dvě hodiny jízdy a pěšky dva dny, tedy pokud neprší, protože pak se cesty stávají neschůdnými a nesjízdnými. Je to také jedna z mála nemocnic v Malawi, která má i léky, výživu a vitaminy. Letos už podruhé zamíří do Fanuelu také lékaři a další zdravotníci z kanadské organizace Canadian Humanitarian, aby v prostorách česko‑slovenské nemocnice pomohli s poskytováním zdravotní péče stovkám místních obyvatel. I jejich účast je důkazem, že pomoc Malawi má smysl.

 

Více informací, fotografie a video jsou umístěny na webových stránkách International Humanity

www.pomoztesnami.cz

i na facebookovém profilu

www.facebook.com/inthumanity

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené