Jak se odrazí rok úspor v ordinacích lékařů
Na dotazy Medical Tribune odpovídají předseda Sdružení ambulantních specialistů,MUDr. Zorjan Jojko a místopředseda Sdružení praktickcýh lékařů Michal Bábiček.
MUDr. Zorjan Jojko
Do jaké míry se škrty ve všech veřejných sférách i úspory soukromých firem promítnou do každodenního života ambulantních specialistů?
Prvním významným projevem je stagnace našich příjmů za výkony v roce 2010 a to včetně zachování stejného referenčního období, jako jsme měli pro rok 2009 .
Někdo možná může namítnout, že v roce 2010 došlo k navýšení hodnoty bodu o 2 haléře, to ale je vlastně "účelová dotace" na navýšení příjmu našich zdravotních sester, o což se různými způsoby vedení MZ snažilo od cca poloviny roku 2009, opravdu účinně to ale realizovalo až letos. A to jen o ty dva haléře.
Druhým významným projevem nedostatku peněz je to, že zdravotní pojišťovny začaly v současné době ve valné většině plně využívat maximálních lhůt splatnosti našich faktur a třetím, v současné době mezi námi a zdravotními pojišťovnami asi nejvíce projednávaným projevem, je v minulých letech nebývalá intenzita regulací (finančních srážek vyměřených ze strany zdravotních pojišťoven zdravotnickým zařízením) za předpis léků, zdravotnických prostředků, indkované péče, zvlášť účtovaných léčebných prostředků a materiálu. Bez nadsázky lze jistě říci, že se vedení Sdružení ambulantních specialistů v posledním roce vlastně nejvíce věnuje snaze maximálně snížit tyto "pokuty" a to jak formou individuálních rad a pomoci členům, tak vyjednáváním o nich s vlastně vedeními všech zdravotních pojišťoven.
Příjmy ambulatních specialistů budou záviset mimojiné i na platbách od pojišťoven. Jak vypadají výsledky jednání Sdružení ambulantních specialistů o úhradách péče?
Úvodem bych rád jen upřesnil, že Sdružení ambulantních specialistů ČR, o.s. je sice nejsilnějším subjektem na straně zástupců zdravotnických zařízení (s největším počtem plných mocí) v dohovacím řízení o hodnotě bodu a výši úhrad v segmentu ambulantních specialistů, není však jediným. Mimo něj je tam ještě 30 dalších účastníckých organizací.
Ačkoli jsme se letos - právě při vědomí si toho,že je v systému peněz nedostatek - snažili velmi významně ustoupit požadavkům zdravotních pojišťoven a to do té míry, že jsme se v závěru jednání vlastně "sešli" na prakticky společném návrhu se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (návrh, který by znamenal stagnaci našich příjmů, t.j. úhrady by měly letošní podobu, jen by došlo k mírnému posunu referenčího období z roku 2008 na 2009 a mírné úpravě "mantinelů" pro regulace), výsledkem jednání je nedohoda týkající se většiny segmentu ("dohodu" mají jen některé odbornosti: psychologové, logopedi, ortoptisté a hemodialýza), neboť ostatní zdravotní pojišťovny ten náš skoro společný návrh s VZP neakceptovaly a jejich návrhy jsme zase odmítli my.Znamenaly by pro nás nepřijatelný pokles.
O úhradách naší práce v roce 2011 bude tedy rozhodovat ministerstvo zdravotnictví, které výsledky jednání ale obdrželo až 21.9.2010 (ihned po konci závěrečného jednání dohodovacího řízení), takže zatím nikdo z nás netuší, jak hodlá v této věci postupovat.
Osobně chci věřit, že MZ bude akceptovat, že úhrady ambulantní specializované péče nelze nastavit níže, než obsahuje náš skoro společný návrh s VZP.
Pro eventuelní zájemce mohu jen dodat, že na webu www.sasp.cz jsou pod datem 6.9.2010 jako příloha zápisu z jednání Rady SASu i protokol o nedohodě i všechny na posledním jednání hlasované varianty.
MUDr. Michal Bábíček
Do jaké míry se škrty ve všech veřejných sférách i úspory soukromých firem promítnou do každodenního života praktických lékařů?
I v případě škrtů ve veřejné či soukromé sféře předpokládám zachování rozsahu jejich služeb za stávající ceny, v tomto smyslu dopad praktičtí lékaři nepocítí. Avšak kvůli propouštění zaměstnanců je problematický stagnující výběr zdravotního pojistného již od roku 2008, tedy i stagnující úhrady praktickým lékařům, které neumožňují žádoucí rozvoj našich ordinací. Škrty v soukromé sféře mohou navíc omezit rozsah nadstandardní závodní preventivní péče ve formě bonusů, očkování apod. Dále můžeme očekávat vyšší nemocnost v případě tlaku na výkon pracovníka (fyzický i psychický), ale také méně vídané komplikace nemocí při jejich přecházení kvůli udržení pracovní pozice.
Příjmy prakticých lékařů budou záviset mimojiné i na platbách od pojišťoven. Jak vypadají výsledky jednání o úhradách péče?
Dohodovací řízení o cenách a regulacích pro rok 2011 skončilo dne 21.9.2010 v segmentu PL nedohodou, rozhodne tedy MZ ČR. Předběžně jsme se shodli s pojišťovnami na zachování základních úhrad pro PL ve výši roku 2010. Zásadní rozpory nastaly v pojetí regulací. Navrhované regulace ze strany pojišťoven neumožňují vykonávat zdravotní péči lege artis a praktičtí lékaři by byli ještě ve větší míře vystaveni rizikům pokut za kvalitně odvedenou práci. Věřím, že MZ rozhodne ve prospěch našich pacientů.
Zdroj: www.tribune.cz