Jak se budou od ledna zvyšovat platy v nemocnicích?
Některé nemocnice nezvýší od ledna platy lékařů a sester o deset procent, jak schválila vláda, ale méně. S desetiprocentním růstem počítají zpravidla fakultní nemocnice a nemocnice zřizované kraji. Peníze navíc, které mají nemocnice dostat podle nové úhradové vyhlášky, někde nebudou stačit a některá zařízení budou muset růst platů dotovat z jiných zdrojů. V části nemocnic také dosud není ukončeno kolektivní vyjednávání, není tedy jasné, jak platy porostou.
Zaměstnancům Krajské nemocnice Liberec stoupnou příští rok mzdy o 6,5 procenta. Důvodem je podle ředitele Luďka Nečesaného mimo jiné nedostatečné navýšení financí podle úhradové vyhlášky. Nemocnice by potřebovala o 20 milionů více, než dostane. Část peněz z navýšení úhrad od pojišťoven totiž nemocnice vydá i na nezdravotnický personál, který má tarif na úrovni minimální mzdy. I ta se od ledna zvyšuje. Podle ředitele se nemocnice pokusí najít rezervy uvnitř tak, aby nakonec zvedla mzdy o deset procent.
V městské nemocnici v Jilemnici na Semilsku jednání ještě zcela neskončila, zařízení zatím počítá se sedmiprocentním růstem stejně jako v městské nemocnici v Semilech. Zhruba o osm procent navýší příští rok platové tarify svých zaměstnanců jihočeské nemocnice, o konečné podobě ještě jednají s odbory.
S desetiprocentním nárůstem počítají ve Středočeském, Plzeňském, Moravskoslezském i Jihomoravském kraji či na Vysočině. V některých nemocnicích ale náklady na zvýšení mezd, které se v jednotlivých krajích pohybují v řádech desítek až stovek milionů korun, budou muset hradit i z jiných zdrojů. Peníze z úhradové vyhlášky na to nestačí.
Například čtyřem nemocnicím akutní péče a dvěma nemocnicím následné péče, které zřizuje Plzeňský kraj, bude chybět dohromady asi 23 milionů korun. V Hodoníně očekávají ztrátu 11 milionů korun, kterou chtějí pokrýt buď snížením počtu zaměstnanců, omezením nutných oprav či menšími nákupy, což může mít podle ředitelky hodonínského zařízení Věry Dostálové negativní dopad na úroveň poskytování zdravotní péče. Miliony budou chybět i menším zařízením v Ústeckém kraji. Peníze z úhradové vyhlášky nebudou stačit ani pražským nemocnicím Na Homolce a Thomayerově nemocnici.
Naopak v některých nemocnicích v Olomouckém kraji vzrostou platy více než o deset procent. V Nemocnici Šumperk se mohou těšit na dvanáctiprocentní navýšení. Kroměřížská a Vsetínská nemocnice zase zvedly platy svých zaměstnanců už na konci letošního roku. Fakultní nemocnice Plzeň chce přidat i nezdravotnickému personálu.
Desetiprocentní růst platových tarifů zdravotníků v nemocnicích schválila od ledna 2017 vláda. Kraje se zavázaly, že mzdy se zvýší ve všech jimi zřizovaných zdravotnických zařízeních. Opatření má pomoci udržet mladé lékaře a sestry v Česku.
I po zvýšení mezd se ale některé kraje budou s nedostatkem zdravotníků potýkat. V nemocnicích Královéhradeckého kraje chybělo v polovině prosince 40 lékařů a dalších 90 lidí v nelékařských profesích, z toho 68 sester. Vedení kraje už loni spustilo program stipendií pro studenty lékařských fakult, kteří se závažou k tomu, že budou po skončení školy působit v hradeckém kraji. Podobný program chystá v příštím roce i Vysočina.
Platy lékařů a sester se mezi jednotlivými nemocnicemi výrazně liší. Třeba průměrný plat lékaře v nemocnici zřizované Moravskoslezským krajem je zhruba 68.000 korun, u sestry je to asi 25.500 korun. Ve Fakultní nemocnici Ostrava mají lékaři průměrný hrubý plat téměř o 10.000 vyšší, sestry mají víc zhruba o 7000 korun.
Vsetínská a Kroměřížská nemocnice již zvýšily platy zaměstnanců
Kroměřížská a Vsetínská nemocnice už na konci letošního roku zvýšily platy svých zaměstnanců. Nemocnice mají podle nařízení vlády zvednout platy o deset procent od 1. ledna příštího roku. Ve Zlínském kraji tak učiní také další dvě nemocnice zřizované krajem, a to v Uherském Hradišti a ve Zlíně. Zlínská nemocnice však ještě neuvedla, o kolik platy zvýší.
"Navyšovat platy budeme v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně od měsíce ledna 2017. Finální výše bude upřesněna v lednu 2017," uvedla mluvčí nemocnice Karla Havlíková. V Uherskohradišťské nemocnici se podle její mluvčí Dany Lipovské zvýší od ledna platy o deset procent u zdravotnických profesí a o pět procent u nezdravotnických zaměstnanců.
Nemocnice počítají s tím, že zvýšení platů pokryjí navýšením v úhradové vyhlášce. "Navýšení tarifních mezd jsme částečně zrealizovali již k 1. 10. 2016, nyní finišují přípravy obchodního plánu na rok 2017, kde počítáme s takovým navýšením mzdových prostředků, které odpovídá desetiprocentnímu růstu tarifních mezd," uvedla předsedkyně představenstva Vsetínské nemocnice Věra Prousková.
Již dříve se platy zvýšily také v Kroměřížské nemocnici. "Zaměstnanci Kroměřížské nemocnice dostali přidáno deset procent do mzdových tarifů již od 1. listopadu, první zvýšenou výplatu tak dostali již před Vánocemi," uvedla mluvčí nemocnice Veronika Klímová. Nemocnici se 784 zaměstnanci to umožnilo dobré hospodaření, měsíčně ji to bude stát o dva miliony korun více.
Všechny čtyři krajské nemocnice loni hospodařily se ziskem, ten vykázaly až na zlínskou nemocnici také letos na konci října. Zlínská nemocnice byla v říjnu ve ztrátě 22 milionů korun, podle bývalého vedení kraje způsobilo ztrátu nemocnice nedostatečné financování léků pro speciální centra, na konci roku však měla nemocnice být v zisku. Kraj dříve vedla koalice ČSSD, komunistů a Strany práv občanů, nyní koalici sestavili vítězní lidovci s hnutím ANO, STAN a ODS.
Kraj počítá s tím, že zvýší platy u zdravotnické záchranné služby. "Toto navýšení bude hrazeno z větší části z rozpočtu Zlínského kraje, což je v rozpočtu zapracováno," uvedla mluvčí kraje Renata Janečková. Vedení kraje podle ní požádalo představenstva nemocnic, aby platy svých zaměstnanců také zvýšily.
Vláda si od růstu platů slibuje také to, že pomůže udržet mladé lékaře a sestry v Česku. Kraje se zavázaly, že mzdy se zvýší ve všech jimi zřizovaných zdravotnických zařízeních, tedy nejen v příspěvkových organizacích. Ministerstvo pak má zajistit finance na navýšení v úhradové vyhlášce. Podle Asociace českých a moravských nemocnic však nebude navýšení úhrad na zvýšení platů stačit.
O zvýšení mezd Karlovarská krajská nemocnice teprve jedná
Karlovarská krajská nemocnice a.s. (KKN) zatím vyjednává o kolektivní smlouvě na příští rok. Zdravotníky požadovaný růst mezd o deset procent, tak jak to ve státních nemocnicích slíbila vláda, ale podle vedení KKN úhradová vyhláška nepokryje. Jednání tak budou pokračovat, sdělil dnes ČTK generální ředitel KKN Josef März.
"Máme vůli se o dohodnout. Další schůzka bude po Novém roce. Všechny strany mají zájem na fungování nemocnic," uvedl März.
KKN, která spravuje krajské nemocnice v Karlových Varech a Chebu, má zhruba 1200 zaměstnanců. Patří tak mezi největší zaměstnavatele v Karlovarském kraji. Zvýšení mezd by tak stálo KKN výdaje v řádech mnoha milionů korun.
März na posledním jednání krajského zastupitelstva řekl, že od vlády bylo poněkud nešetrné, že deklarovala navýšení mezd pro zdravotníky o deset procent. "To v té vyhlášce prostě není. Tak, jak je ve vyhlášce rozpočítáno, kolik toho navýšení může jít na mzdy, tak je to maximálně osm procent. A to ještě za předpokladu, že se nám podaří naplnit výkonnostní parametry z roku 2015," uvedl März.
Výši úhrad od pojišťoven ale podle něj může snížit i to, pokud se nemocnicím nepovede získat dost personálu, aby se otevřela všechna lůžka, nebo i pokles počtu pacientů a tím i výkonů na některých odděleních. Pak by platby od pojišťoven nemusely stačit ani na osmiprocentní zvýšení mezd, řekl März.
Nemocnice v Olomouckém kraji příští rok zvýší zaměstnancům platy
V některých nemocnicích v Olomouckém kraji se platy příští rok zvýší i o více než vládou schválených deset procent. V části nemocnic ale ještě nebyla ukončena kolektivní vyjednávání, jejichž hlavní součástí jsou právě mzdy.
Například zaměstnancům Nemocnice Šumperk v roce 2017 vzrostou platy v průměru o 12 procent. "Plánované navýšení mezd s sebou sice přinese vyšší náklady, ale nemocnice je díky svému pozitivnímu hospodaření zvládne," řekla ČTK mluvčí Nemocnice Šumperk Hana Szotkowská.
Lékařům i zdravotnickému personálu šumperské nemocnice podle Szotkowské rostou mzdy průběžně od dubna 2015, kdy se jejím majitelem stal Martin Polach. "Už tehdy navýšil nový majitel zaměstnancům plat o pět procent. K dalšímu výraznému nárůstu pak dojde v příštím roce," řekla Szotkowská.
O vládou stanovených deset procent se příští rok zvýší platy zaměstnanců Fakultní nemocnice Olomouc (FNOL), která je největším zdravotnickým zařízením v Olomouckém kraji. "Už třetím rokem dojde nařízením vlády k navýšení tarifních platů u všech zaměstnanců nemocnice. V předešlých dvou letech byl tento nárůst mezd každý rok o pět procent, od prvního ledna roku 2017 budou platy navýšeny o deset procent," řekl ČTK mluvčí FNOL Egon Havrlant. Zvýšení platů se i v roce 2017 bude týkat všech zaměstnanců, tedy zdravotníků i nezdravotnických profesí.
Více peněz si příští rok vydělají zaměstnanci nemocnic v Přerově, Prostějově, Šternberku a Jeseníku, které provozuje skupina Agel. Parametry nárůstu platů ale zatím nebyly dohodnuty. "Ve zdravotnických zařízeních skupiny Agel se budou v roce 2017 zvyšovat mzdy. Avšak stále probíhá kolektivní vyjednávání s odbory," řekla ČTK mluvčí Agelu Radka Miloševská.
Vláda schválila růst platových tarifů lékařů a dalších zaměstnanců ve zdravotnictví o deset procent od 1. ledna 2017. Opatření má pomoct udržet mladé lékaře a sestry v Česku. Kraje se zavázaly, že mzdy se zvýší ve všech jimi zřizovaných zdravotnických zařízeních, tedy nejen v příspěvkových organizacích. Ministerstvo pak má zajistit finance na navýšení v úhradové vyhlášce. Platit bude také mzdy v zařízeních, která spadají pod něj, to jsou například fakultní nemocnice a psychiatrické léčebny. Vyhlášku kritizuje Asociace českých a moravských nemocnic, podle níž nebude navýšení úhrad na zvýšení platů stačit.
Jihočeské nemocnice navýší platové tarify o osm procent
Zhruba o osm procent navýší jihočeské nemocnice příští rok platové tarify svých zaměstnanců. Vedení teď o konečné podobě tarifů jedná s odbory. Nemocnice by od ledna měly navýšit platové tarify lékařů a dalších zaměstnanců ve zdravotnictví přibližně o deset procent. Mzdy některých profesí v jihočeských nemocnicích jsou už teď vyšší než platy u organizací řízených ministerstvem zdravotnictví. ČTK to řekl člen představenstva společnosti Jihočeské nemocnice Michal Čarvaš.
Zatím není jisté, kolik peněz budou muset nemocnice v regionu na navýšení mezd zajistit. "Jelikož se o navýšení stále jedná s odborovými organizacemi v nemocnicích, nedokážeme to přesně říci," uvedl Čarvaš.
Problém vidí v tom, že navýšení je nižší než mzdová očekávání. "Už v době připomínkování nové úhradové vyhlášky jsme upozorňovali na to, že navýšení záloh od zdravotních pojišťoven neodpovídá růstu tarifů mezd o deset procent. Nominální navýšení je výrazně vyšší pro velké fakultní nemocnice než pro menší okresní s nižší průměrnou individuální základní sazbou," řekl.
Podle Čarvaše budou muset nemocnice kvůli navýšení tarifů sáhnout do finančních rezerv. "Budeme hledat cesty, jak snížit některé náklady a pokračovat v hledání výhodnějších nabídek nákupu zdravotnických potřeb a materiálu," dodal.
Jihočeské nemocnice, které zřizuje kraj, každý rok investují do svého rozvoje nemalé položky. Letos to bylo téměř 700 milionů korun.
Jihomoravské nemocnice zvýší platy, přinese to ekonomické potíže
Nemocnice v Jihomoravském kraji zřízené státem i krajem zvýší od ledna platy zaměstnanců o 10 procent podle nařízení vlády. Část zvýšení pokryje nárůst úhrad od pojišťoven, což má být asi šest procent, zbytek zaplatí nemocnice. V Hodoníně počítají s propadem, který se může promítnout v počtu zaměstnanců nebo opravách, V Kyjově kvůli tomu klesnou výdaje na investice, v Břeclavi zase bude problematičtější zajistit vyrovnaný rozpočet, zjistila ČTK z nemocnic. Finanční problémy nevylučuje ani Fakultní nemocnice Brno.
Mluvčí Jihomoravského kraje Monika Brindzáková ČTK řekla, že se platy lékařů a dalších zaměstnanců zvýší v nemocnicích zřizovaných krajem. Podle ní se to bude týkat bezmála 4500 úvazků.
Tarifní platy se zvýší o 10 procent, úhradová vyhláška zvýší příjmy od pojišťoven asi o šest procent. "Splníme nařízení vlády, a proto všichni zaměstnanci dostanou od příštího roku přidáno. Týká se to zhruba 1100 lidí. Jediný problém tkví v tom, že navýšení platů neuhradí v plné výši pojišťovny. Část mzdových nákladů budeme muset pokrýt z vlastních zdrojů, což úměrně poníží objem peněz určených na investice," řekl ČTK mluvčí kyjovské nemocnice Filip Zdražil.
Celkem 500 zaměstnanců dostane přidáno i v Hodoníně. "Když jsme provedli první propočet, jestli nám zvýšení úhrad navýšení mezd pokryje, bohužel nám vyšel propad 11 milionů korun. Budeme tedy muset hledat zdroje pro krytí této ztráty. Možnosti jsou snížení počtu zaměstnanců, omezení nutných oprav nebo omezení investičních a neinvestičních nákupů, což však bude mít negativní dopad na úroveň poskytování zdravotní péče," řekla ČTK ředitelka hodonínského zařízení Věra Dostálová.
Zvýšení mezd se promítne i v Břeclavi. "Týká se více než 800 zaměstnanců. Kvůli nárůstu osobních nákladů bude problematičtější zajistit vyrovnaný rozpočet," uvedla mluvčí Radomíra Schweitzerová.
S komplikacemi počítají i ve Fakultní nemocnici Brno. "Nemůžeme vyloučit finanční problémy, protože dnes těžko predikovat, zda navýšení úhrad od pojišťoven plně pokryje platové nároky a ostatní náklady nemocnice," řekl ČTK mluvčí nemocnice Pavel Žára. Podle něj se zvýšení mezd týká zhruba 5500 zaměstnanců.
Podle mluvčí Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně Petry Veselé úhradová vyhláška na rok 2017 nepokryje zvýšení platů, které zařízení také plánuje, a proto počítá s problémy. Stejně to vidí i v blanenské nemocnici. "Platy budeme zvyšovat o deset procent, ale částku je třeba pokrýt. Šest procent bude z navýšení úhradové vyhlášky, část bude muset být pokryta z provozu nemocnice," sdělila mluvčí Kateřina Ostrá.
Moravskoslezské nemocnice zvýší platy, zasáhne to jejich rozpočty
Většina nemocnic v Moravskoslezském kraji zvýší od ledna v souladu s nařízením vlády platy zaměstnanců o deset procent. Částečně tyto náklady pokryje úhradová vyhláška, nemocnice se ale shodují, že nárůst platů přesto bude znamenat zásah do jejich hospodaření, zjistila v anketě ČTK.
Platy vzrostou ve všech krajských nemocnicích, které jsou provozovány jako příspěvkové organizace. "U akciových společností není tato povinnost legislativně zakotvena a vedení organizací jedná o navýšení s odborovými organizacemi," uvedl náměstek hejtmana Martin Gebauer (ANO). Například v Sanatoriu Jablunkov již bylo desetiprocentní navýšení mezd dojednáno, v Bílovecké nemocnici se o možných změnách bude jednat v lednu.
"Navýšení tarifních platů znamená pro nemocnice nárůst osobních nákladů v průměru o osm procent. Úhradová vyhláška by mohla sanovat uvedené navýšení platů o šest až sedm procent, ale za předpokladu, že budou naplněny veškeré úhradové mechanismy vyhlášky ve všech segmentech péče. Jsme si však vědomi toho, že ne všechny nemocnice dosáhnou na oněch zmiňovaných sedm procent nárůstu," řekl Gebauer. Kraj v některých případech bude muset krýt zvýšení tarifních platů ze svého rozpočtu.
Podle Gebauera se krajská zdravotnická zařízení, stejně jako celé tuzemské zdravotnictví, potýkají s nedostatkem zdravotnického personálu. Nedostatek lékařů pociťují organizace především v oborech, jako jsou neurologie, interna, gynekologie a porodnictví, geriatrie či psychiatrie. Chybí ale i všeobecné a pediatrické sestry, zdravotničtí a radiologičtí asistenti či fyzioterapeuti. "Řádově se jedná o stovku chybějících úvazků v organizacích zřizovaných Moravskoslezským krajem. Navýšení platů je dáno nařízením vlády, avšak toto není nástrojem, který by jednoznačně zajistil dostatek zdravotnického personálu v nemocnicích," řekl Gebauer. Průměrný plat lékaře v nemocnici zřizované krajem je zhruba 68.000 korun, u sestry je to asi 25.500 korun.
Tarifní platy zaměstnanců vzrostou o deset procent i ve Fakultní nemocnici Ostrava, kde je nyní průměrný hrubý plat lékaře asi 77.650 korun a sestry 32.500 korun. "Zvýšení platových tarifů je velkým zásahem do hospodaření nemocnice. Částečně jsou tyto náklady kryty úhradovou vyhláškou. Nedostatek sester pociťujeme naštěstí jen minimálně a aktuálně se řeší přesuny sester mezi pracovišti, výjimečně prací přesčas," uvedl mluvčí nemocnice Tomáš Oborný.
Podle mluvčího Městské nemocnice Ostrava Davida Račáka zvýšení platů o deset procent pro nemocnici znamená navýšení objemu platových prostředků zhruba o 100 milionů korun za rok. "Jsme si vědomi této zátěže, zásah do hospodaření nemocnice to samozřejmě je, jsme ale finančně stabilní, zvládneme to. K tomu můžeme dodat, že se zřizovatelem (město Ostrava) jsou dohodnuty dotace pro případné vykrytí rozdílu," uvedl Račák. Nemocnici, kde je průměrný hrubý plat lékaře asi 72.601 korun a sestry 30.680 korun, aktuálně chybí všeobecné sestry na interním oddělení.
I ve zdravotnických zařízeních skupiny Agel se budou v roce 2017 zvyšovat mzdy. "Avšak stále probíhá kolektivní vyjednávání s odbory. Dokud nebudou jednání ukončena, nejsem schopna podat ke zvyšování mezd bližší informace," uvedla mluvčí Radka Miloševská.
Mzdy v liberecké nemocnici stoupnou příští rok o 6,5 pct
Zaměstnancům Krajské nemocnice Liberec stoupnou příští rok mzdy o 6,5 procenta. Vláda sice schválila zvýšení tarifů pro lékaře a další zaměstnance o deset procent, což mělo být zajištěné navýšením financí v úhradové vyhlášce. Podle ředitele liberecké nemocnice Luďka Nečesaného je ale navýšení nedostatečné. Problémy mají i ostatní městské či krajské nemocnice v regionu. Desetiprocentní zvýšení mezd zatím negarantuje žádná z nich, vyplývá z ankety ČTK.
Krajská nemocnice v Liberci působí ještě v Turnově a se zhruba 2500 zaměstnanci je největším zdravotnickým zařízením v kraji. Podle Nečesaného mohou získat prostřednictvím úhradové vyhlášky navíc 70 milionů korun, potřebovali by ale o 20 milionů korun více. Část peněz z navýšení úhrad od pojišťoven totiž nemocnice vydá i na nezdravotnický personál. Přidat musí těm, kteří mají tarif na úrovni minimální mzdy. Ta se od ledna také zvyšuje. V součtu jde o dalších sedm milionů korun. Podle ředitele se přesto budou snažit najít způsob, jak lékařům a dalším zaměstnancům zvednout mzdy o celých deset procent. "Budeme hledat rezervy uvnitř nemocnice," dodal.
V druhé krajské nemocnici v České Lípě zatím panuje nejistota. "V současné době stále probíhá kolektivní vyjednávání," řekla mluvčí nemocnice Kateřina Amrichová.
Rozhodnuto není ani v městské nemocnici v Jablonci nad Nisou. "Zatím s navýšením počítáme. Konečné rozhodnutí padne v polovině ledna, až budeme mít přesnější odhad hospodářského výsledku za rok 2016 i modelace tržeb na rok 2017," uvedl ředitel nemocnice Vít Němeček.
V městské nemocnici v Jilemnici na Semilsku jednání ještě také zcela neskončila. "Je tady zatím dohoda o navýšení tarifů o sedm procent, což je částka, kterou nám dovoluje úhradová vyhláška pro příští rok," uvedl ředitel nemocnice Jiří Kalenský. O sedm procent by se příští rok měl zvednou tarif i v městské nemocnici v Semilech. Obě zdravotnická zařízení se příští rok spojí do jediné firmy. Provoz obou nemocnic převezme nově založená akciová společnost MMN (Masarykova městská nemocnice) vlastněná městy Semily a Jilemnice. Předsedou představenstva bude Kalenský. Podle něj zatím zůstanou mzdové tarify oddělené, jednotný by se měl vytvořit v průběhu prvního pololetí příštího roku.
Růst mezd přijde nemocnice na Plzeňsku na desítky milionů
O desítky milionů korun se příští rok zvednou nemocnicím v Plzeňském kraji náklady na platy zdravotníků poté, co budou od nového roku o deset procent zvyšovat tarify. U fakultní nemocnice představuje navýšení mezd zhruba o 100 milionů korun ročně víc, u šesti krajem vlastněných nemocnic to bude celkem kolem 70 milionů korun, zjistila ČTK.
Největší zdravotnické zařízení na jihozápadě Čech a největší zaměstnavatel na Plzeňsku, Fakultní nemocnice Plzeň s 4500 zaměstnanci, je na růst tarifních mezd o desetinu připravena. Zdravotníci by měli dostat přidáno hned od ledna. "Úhradová vyhláška zatím deklaruje, že pokud se budeme chovat ekonomicky správně, částka by tam měla být na pokrytí," řekl ředitel nemocnice Václav Šimánek. Růst mezd pro lékaře a zdravotnický personál představuje v nemocnici zhruba o sto milionů korun ročně více. Vládní nařízení se týká zdravotníků. "Navyšujeme platy i THP pracovníkům (technicko-hospodářským pracovníkům), aby tam byla určitá spravedlnost," dodal ředitel.
Čtyři nemocnice akutní péče a dvě nemocnice následné péče, které zřizuje Plzeňský kraj, zvýší zdravotnickému personálu od ledna tarifní část mzdy zpravidla o deset procent. "Toto desetiprocentní navýšení se bude týkat všech 1080 nelékařských zdravotnických pracovníků, což jsou sestry, ošetřovatelé, fyzioterapeuti, porodní asistentky, laboranti a podobně, a většiny z 250 lékařů," řekl ČTK Jiří Kokoška, mluvčí krajského Zdravotnického holdingu, pod nějž nemocnice spadají. "Jen někteří lékaři, jejichž základní složka mzdy se už nyní blíží odpovídajícímu platovému tarifu, nebo ho přesahuje, jsou seznámeni s jiným rozsahem úprav mezd," doplnil Kokoška.
Desetiprocentní zvýšení má podle něj významný vliv na náklady a hospodaření nemocnic. Osobní náklady včetně odvodů se u všech šesti nemocnic holdingu zvýší meziročně o 70 milionů korun. Úhradová vyhláška přitom navýšení pokryje nejvýše ze dvou třetin, a to ještě při splnění řady podmínek, upozornil mluvčí. Zbylých 23 milionů korun tak budou muset nemocnice vydat z jiných zdrojů.
Krajským nemocnicím kraj každý rok proplácí jejich ztrátu formou takzvané služby obecného hospodářského zájmu. Na příští rok se počítá zhruba se čtvrt miliardou korun. Kraj si ale vymínil, že 30 milionů korun z této sumy uvolní až poté, co se přesvědčí, že zdravotníkům nemocnice skutečně zvedly platy.
Nemocnice v hradeckém kraji zvýší platy, přesto personál chybí
Nemocnice v Královéhradeckém kraji od ledna zvýší platy svých zaměstnanců o deset procent. I přes výrazné zvýšení mezd mají zdravotnická zařízení v kraji nedostatek personálu, vyplývá z údajů Fakultní nemocnice v Hradci Králové a hradeckého kraje.
Například v krajských nemocnicích dosud lékaři brali průměrně včetně přesčasů a odměn 62.268 korun, v příštím roce by to mělo být 67.250. Polepší si také zdravotní sestry, které dosud braly v krajských nemocnicích průměrně včetně příplatků 26.623, od ledna byo mělo 28.753 korun.
Podle hejtmanství však v krajských nemocnicích chybělo v polovině prosince čtyřicet lékařů a dalších 90 lidí v nelékařských profesích, z toho 68 sester. Vedení hradeckého kraje již loni spustilo program stipendií pro studenty lékařských fakult, kteří se závaží, že budou po skončení školy působit v hradeckém kraji.
"V letošním roce bylo uděleno tuším 22 stipendií, z toho už někteří lékaři fungují a vykonávají praxi," řekl Cabicar. Podle Cabicara chce vedení kraje hledat další možnosti, jak podpořit zájem o místa personálu nemocnic. "My se budeme velmi intenzivně s kolegy radními zabývat tím, kde získat dodatečné zdroje na případné navýšení mezd ještě výše," řekl Cabicar.
Hradecký kraj již rozhodl, že krajským nemocnicím uvolní 100 milionů korun na zajištění neodkladné lůžkové a ambulantní nemocniční péče, dalších 30 milionů korun má kraj připravenou jako rezervu. Peníze z rezervy letos kraj využil právě na zvýšení odměn personálu nemocnic.
Problémy s nedostatkem personálu řeší i Fakultní nemocnice v Hradci Králové, kde chybí 15 lékařů a dvě desítky sester. Dosavadní průměrná mzda lékaře včetně služeb je 85.033 korun, v příštím roce by měl plat činit 90.261 korun. Průměrný plat personálu včetně služeb je nyní 32.320 korun, příští rok by to mělo být 34.930.
Řadě středočeských nemocnic pokryjí zvýšení platů úhrady
Řada středočeských nemocnic bude mít na zvyšování platů od 1. ledna 2017, které schválila vláda, jen díky vyšším úhradám za péči. Například mladoboleslavské nemocnici ale podle jejích propočtů vyšší úhrady zvýšení platů nepokryjí. Jiným nemocnicím naopak zřejmě zbudou peníze navíc i na provoz. ČTK to zjistila v anketě mezi vedeními nemocnic.
"Oblastní nemocnice Mladá Boleslav, a. s. samozřejmě počítá s navýšením platů lékařů a sester, otázkou je, zda nové představenstvo nezvýší platy i ostatním zdravotnickým zaměstnancům. Bude se podepisovat dodatek kolektivní smlouvy. Dle propočtů nestačí výše úhrady od zdravotních pojišťoven pokrýt tento nárůst," řekla ČTK vedoucí ekonomického odboru mladoboleslavské nemocnice Jaroslava Zahradníčková. Dodala, že z vlastních prostředků není nemocnice schopna zvýšení pokrýt. Tisková mluvčí nemocnice Hana Kopalová uvedla, že nové vedení nemocnice v čele s novým ředitelem Ladislavem Řípou se v prvé řadě musí seznámit s chodem a finanční situací nemocnice. "Od bývalého vedení máme jen velmi kusé informace, musíme se tedy s podmínkami důkladně seznámit," uvedla.
Ředitel kolínské nemocnice Petr Chudomel ČTK řekl, že pokud zdravotní pojišťovny poskytnou zdroje formou zvýšení zálohových plateb, slibované desetiprocentní navýšení platů nemocnice provede. "Pro naši nemocnici to znamená nárůst osobních nákladů o 55 milionů korun ročně, což je hodně, ale zvýšení úhrad by to mělo pokrýt," řekl Chudomel.
Dodal, že u menších nemocnic, kde je podíl osobních nákladů větší, zvýšení úhrad stačit nebude. "A to je to, co ve svém prohlášení kritizuje AČMN (Asociace českých a moravských nemocnic)," řekl. Stejný názor má i ekonomicko-obchodní náměstek kladenské nemocnice Jaroslav Pokorný. "Ty nemocnice, co mají osobní náklady do padesáti procent, se vejdou a navýšení úhrad jim náklady pokryje. Ty, co mají náklady nad 50 procent, se do úhrad nevejdou," řekl Pokorný.
Dodal, že kladenské nemocnici zvýšené úhrady pokryjí zvýšení základních mzdových tarifů, nikoliv ale přesčasy nebo proplácení dovolených. "To budeme muset platit ze svého. Vychází to zhruba tak, že 80 procent celkových osobních nákladů budeme mít proplacených a 20 procent dáme ze svého," dodal Pokorný.
Ředitel kolínské nemocnice také řekl, že některé velké nemocnice, kde je podíl osobních nákladů nižší (méně než 50 procent), budou moci mzdy zvýšit a ještě jim zbudou finance na provoz. "To v případě naší nemocnice již ne," uvedl Chudomel.
Růst platových tarifů lékařů a dalších zaměstnanců ve zdravotnictví o deset procent od 1. ledna 2017 schválila vláda. Opatření má pomoct udržet mladé lékaře a sestry v Česku.
Malým nemocnicím v Ústeckém kraji budou chybět miliony
Menším nemocnicím v Ústeckém kraji budou chybět miliony korun na zvýšení tarifních platů lékařů a dalšího personálu. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytli zástupci městských a soukromých zařízení. Mzdy se mají zvýšit od 1. ledna. Nemocnice tak dávají za pravdu Asociaci českých a moravských nemocnic, podle které navýšení úhrad v úhradové vyhlášce nebude na zvýšení platů stačit.
V Městské nemocnici v Litoměřicích se podle mluvčí Naděždy Křečkové dotkne zvýšení tarifních mezd všech zhruba 900 zaměstnanců. Nemocnice vypočítala, že nárůst platů ji bude v příštím roce stát 30 milionů korun. Úhradová vyhláška podle nemocnice náklady nepokryje. "Navýšení dle úhradové vyhlášky naší nemocnici stačit nebude. Chybět nám bude zhruba deset milionů korun," řekla ČTK Křečková. Průměrný plat lékaře je v Litoměřické nemocnici 60.840 korun, částka je bez služeb.
Peníze budou chybět i soukromé Podřipské nemocnici s poliklinikou v Roudnici nad Labem. Ředitel zařízení Tomáš Krajník ČTK řekl, že zvýšení tarifních platů se dotkne 270 z 400 zaměstnanců. "Náklady se navýší o zhruba 1,8 milionu korun měsíčně, což představuje asi 21,6 milionu korun ročně. Je nutné si uvědomit, že se nejedná pouze o deset procent, ale také se musí přičíst odvody, které činí 34 procent z navýšení," řekl ČTK Krajník.
Navýšení úhrad v úhradové vyhlášce nemocnici náklady nepokryje. "Rozhodně na toto navýšení stačit nebude, v úhradách roku 2017 naše nemocnice nezíská slibované zdroje, vznikne deficit kolem 400.000 až 600.000 korun měsíčně," doplnil Krajník.
Úhradová vyhláška přinese podle Krajníka dostatek peněz jen některým nemocnicím. "Pouze fakultním a některým velkým krajským nemocnicím úhradová vyhláška v navrhovaném znění může přinést zdroje jak pro zvýšení platů a mezd, tak i prostředky pro provoz a jeho náklady. Jejich úhrady budou kalkulovány jinak. Stále není placeno nemocnicím za odvedenou práci stejně. Přesto mzdy musíme poskytnout stejné jako tyto lépe placené nemocnice," řekl Krajník. Kromě zdravotnického personálu musí nemocnice zvýšit mzdy i velké části nezdravotnického personálu. Od ledna se totiž zvyšuje i minimální mzda.
Naopak Krajské zdravotní by mohlo navýšení v úhradové vyhlášce na zvýšení platů stačit. Mzdy se v krajské společnosti, pod kterou spadají nemocnice v Ústí nad Labem, Mostě, Chomutově, Teplicích a Děčíně, zvýší od ledna všem zaměstnancům. Podle mluvčího společnosti Jiřího Vondry jich je 6825. Celkově se tak náklady na osobní náklady zvýší v příštím roce o víc než 280 milionů korun. "Úhradová vyhláška kryje navýšení za předpokladu, že bude dosaženo maximální možné produkce, tedy, že si nemocnice na toto navýšení svou hospodářskou činností vydělají," dodal Vondra.
Nárůst mezd schválilo představenstvo společnosti i přesto, že Krajská zdravotní není usnesením vlády a příslušným nařízením vázána, uvedl předseda představenstva Krajské zdravotní Jiří Novák.
Zdravotníci v Pardubickém kraji dostanou příští rok přidáno
Platové tarify lékařů a sester ve zdravotnických zařízeních Pardubického kraje se příští rok zvýší. V příspěvkových organizacích, jako jsou léčebny dlouhodobě nemocných a léčebné ústavy, by měly vzrůst o deset procent, v nemocnicích akutní péče zřejmě méně. Nová úhradová vyhláška na takový růst platů podle představitelů hejtmanství stačit nebude.
"Úhradová vyhláška to nepokrývá. Chceme jít našim zaměstnancům naproti, nicméně vyřčené věty panem premiérem nemají reálný dopad na přínos zdrojů do našich nemocnic. Ty musíme najít sami a nějak se s tím vypořádat," řekl ČTK krajský radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr (ODS).
Vláda schválila růst platových tarifů lékařů a dalších zaměstnanců ve zdravotnictví o deset procent od 1. ledna 2017. Opatření má pomoct udržet mladé lékaře a sestry v Česku, na nemocnice s formou obchodní společnosti se však nevztahuje. Ministerstvo zdravotnictví má zajistit peníze na zvýšení platů v úhradové vyhlášce. Potřeba ale zřejmě budou také peníze z rezerv zdravotnických příspěvkových organizací kraje, případně od hejtmanství.
Vedení společnosti Nemocnice Pardubického kraje, pod niž spadá pět nemocnic akutní péče, v současnosti vyjednává s odbory o kolektivní smlouvě na příští rok. Odboráři se odvolávají na vládní prohlášení o desetiprocentním růstu tarifů.
"Snaha je, ale kolik bude činit mzdový nárůst v nemocnicích, zatím není jasné," řekl ČTK vedoucí odboru zdravotnictví Pardubického kraje Miroslav Gregor. Podle něj by zvýšení platových tarifů lékařů a sester vyšlo ročně celkem asi na 200 milionů korun. Zda vzrostou všem stejně, nebo se bude nárůst lišit podle profesí, není jisté.
Gregor upozornil na skutečnost, že společnost Nemocnice Pardubického kraje se snaží sjednotit tarifní platy zdravotníků v jednotlivých nemocnicích, které jsou stále rozdílné. Dopad tohoto narovnání odhadl na desítky milionů korun.
Minulý rok se platy v nemocnicích zvýšily o tři procenta pro lékaře a o pět procent pro nelékařské zdravotnické pracovníky a ostatní skupiny. Letos nemocnice zvedly základní mzdy zdravotnického personálu od 1. dubna o pět procent. Zvýšení v roce 2015 stálo více než 150 milionů korun, letošní asi 70 milionů.
Platy lékařů a sester na Vysočině se zvýší téměř o 250 mil.Kč
Desetiprocentní růst platů zhruba 4500 lékařů a sester v pěti nemocnicích zřizovaných Krajem Vysočina představuje od začátku příštího roku zvýšení mzdových nákladů téměř o 250 milionů korun. Podle hejtmana Jiřího Běhounka (za ČSSD) by měla navýšení plně pokrýt takzvaná úhradová vyhláška. Pokud ne, bude to kraj jako zřizovatel nemocnic řešit. Zvýšení platů zdravotníků upravuje nařízení vlády, platí pro státem řízené nemocnice i příspěvkové organizace krajů.
Zvýšení mezd je jedním z opatření postupného narovnání deficitů ve mzdovém ohodnocení zdravotnických pracovníků. "Finanční prostředky nutné pro pokrytí zvýšených osobních nákladů budou poskytovatelům zdravotních služeb uhrazeny prostřednictvím navýšených úhrad od zdravotních pojišťoven za poskytnutou péči prostřednictvím takzvané úhradové vyhlášky na rok 2017," uvedl Běhounek. Lékaři i sestry podle něj mohou počítat s tím, že každá takto získaná koruna půjde právě na jejich platy.
Vláda schválila růst platových tarifů lékařů a dalších zaměstnanců ve zdravotnictví o deset procent od 1. ledna 2017. Opatření má pomoci udržet mladé lékaře a sestry v Česku. Kraje se zavázaly, že mzdy se zvýší ve všech jimi zřizovaných zdravotnických zařízeních, tedy nejen v příspěvkových organizacích. Ministerstvo má zajistit finance na zvýšení v úhradové vyhlášce. Platit bude také mzdy v zařízeních, která spadají pod něj, to jsou například fakultní nemocnice a psychiatrické léčebny. Vyhlášku kritizuje Asociace českých a moravských nemocnic, podle ní navýšení úhrad nebude na zvýšení platů stačit.
Podle náměstka hejtmana pro lékařskou péči Vladimíra Novotného (ČSSD) vedení kraje předpokládá, že úhradová vyhláška zvýšené mzdové náklady pokryje. "Pokud by se tak nestalo, určitě budeme takovou situaci jako zřizovatel nemocnic řešit," řekl dnes ČTK Novotný.
Kraj Vysočina chce už začátkem příštího roku představit nový motivační stipendijní program pro studenty lékařských fakult. Jeho cílem bude formou stipendií motivovat začínající mediky k práci pro nemocnice na Vysočině a posílit tak početní stav jejich kmenových lékařů.
Celkový finanční objem stipendijního programu podle Novotného ještě není dohodnut, bude záležet na tom, v jakém ročníku se student rozhodne stipendijní program čerpat. Kraj podle Novotného zároveň připravuje motivační program pro zdravotní sestry. "Chceme to vyzkoušet, neočekáváme, že přijdou desítky lékařů a sester, zřejmě půjde jen o jednotlivce," řekl Novotný.
V nemocnicích Kraje Vysočina pracuje 4500 zdravotníků, z toho 16 procent lékařů. Roční mzdové náklady pěti nemocnic zřizovaných Krajem Vysočina dosáhly loni 1,6 miliardy korun, letos se očekává překročení 1,82 miliardy korun. Naposledy se platy lékařů zvyšovaly letos, a to o pět procent. Kraj Vysočina poskytl zřizovaným nemocnicím za období let 2011 až 2015 provozní a investiční dotace, tedy mimo ty určené na platy, ve výši téměř 952 milionů korun.
Nárůst platů v nemocnicích Kraje Vysočina od 1. ledna 2017
nemocnice | nárůst osobních nákladů v roce 2017 |
Nemocnice Havlíčkův Brod | 49,102.745 Kč |
Nemocnice Jihlava | 66,300.000 Kč |
Nemocnice Nové Město na Moravě | 38,000.000 Kč |
Nemocnice Pelhřimov | 38,768.000 Kč |
Nemocnice Třebíč | 55,000.000 Kč |
celkem | 247,170.745 Kč |
zdroj: Kraj Vysočina
Zdroj: ČTK