Jak poskytnout první pomoc
Čtvrtina učitelů základních škol neví, jak poskytnout první pomoc při zástavě krevního oběhu, a na každé desáté škole v ČR neprošel ani jeden učitel kurzem resuscitace. Sedm procent učitelů přitom uvádí, že se ve svém profesním životě se zástavou krevního oběhu dítěte setkali. Vyplynulo to z průzkumu mezi 300 pedagogy z ČR, který zadala Česká společnost podpory zdraví. Sdělil to její programový ředitel Zdeněk Kučera.
Průzkum je součástí osvětového programu "Minuty pro život", který má zvýšit povědomí lidí o pomoci při náhlé zástavě oběhu, nabídnout možnosti výcviku resuscitace a prosadit znovuzavedení kurzů první pomoci do školních osnov. V rámci projektu se dále propaguje rozšíření přenosných defibrilátorů, které při zástavě mohou zachránit život, a které by se podle organizátorů měly stát součástí vybavení všech veřejných budov stejně jako hasicí přístroj. Pokud je defibrilátor k dispozici do tří minut, šance na přežití se zvyšuje až na 70 procent. Důležité však je, aby s nástrojem lidé uměli pracovat, řekl předseda České rady pro resuscitaci Vít Mareček a dodal, že se chystají první pilotní kurzy na školách i školení pro veřejnou správu.
Cena defibrilátoru se pohybuje v desítkách tisíc korun a nabízí jej několik výrobců. Přístroj vydrží funkční několik desetiletí, baterky se musí měnit po třech až pěti letech. V rámci projektu Minuty pro život byly defibrilátory nabídnuty například klubům české hokejové extraligy a 80 procent z nich nabídky využilo. Sportovci i fanoušci mají v paměti případ z roku 2005, kdy přenosný defibrilátor zachránil život hokejistovi Jiřímu Fischerovi.
Součástí projektu je spuštění webové stránky s informacemi o první pomoci při zástavě krevního oběhu www.minutyprozivot.cz. Mimo to už dva roky fungují stránky www.resuscitace.info.
Zdroj: ČTK