Jak odhadnout tržní cenu praxe
Odpovídá ing. František Elis
Tržní hodnotou (dle právního názvosloví též “obecnou cenou” věci) se rozumí finanční částka, kterou je možno získat prodejem majetku mezi dobrovolně a legálně jednajícím potencionálním kupujícím a prodávajícím. Přitom obě zúčastněné strany mají zájem na uskutečnění transakce a nejsou ovlivněny jakýmkoliv nátlakem nebo zvláštní motivací typu nekalé soutěže, ať už ze strany kupujícího nebo ze strany prodávajícího, a znají všechna relevantní fakta o jmění. Bylo by proto v zájmu prodávajícího i kupujícího zadat zpracování znaleckého posudku, kterým by byla předmětná praxe oceněna, a to jako podnik fyzické osoby, která vede daňovou evidenci. Jinak se Vy jako kupující sice můžete (a to dle mého názoru s vysokou pravděpodobností oprávněně) domnívat, že požadovaná částka 1 800 000 Kč je neadekvátní ale nemáte pro takovéto tvrzení žádné hodnověrné důkazní prostředky. Přitom informace, že se jedná o lékařskou praxi v centru Ostravy s průměrným měsíčním příjmem 120 000 Kč je zcela nedostatečná k tomu aby si pouze na jejím základě, jakýkoliv seriozní znalec, troufl stanovit její tržní hodnotu.
Z Vašeho dotazu vyplývá, že praxe je provozována v prostorách vlastněných stávajícím provozovatelem, že z případného prodeje bude vyloučeno vybavení ordinace a vlastním předmětem prodeje bude „ jen převod pacientů a smluv ze zdravotními pojišťovnami“. Takovýto postup považuji z pohledu kupujícího za velmi rizikový a to především z daňového pohledu. Důvodem je skutečnost, že v konečném důsledku lze odvodit, že vlastně kupujete kartotéku pacientů. Ta je dle zákona o péči o zdraví lidu neprodejná. Navíc jejím vlastníkem není lékař ale stát. Proto by jste musela počítat s tím, že pokud vydáte finanční prostředky na nákup majetku v rozporu s platným zákonem, nemůže být takovýto výdaj nikdy výdajem daňově uznatelným. Doporučuji Vám proto, v případě, že máte v úmyslu transakci realizovat za v budoucnu sice dohodnutou ale ze znaleckého posudku vycházející cenu, pak výhradně smlouvou o prodeji podniku. Takovýto výdaj je pak výdajem daňově uznatelným.
Moje odpověď jde možná nad rámec Vašeho dotazu a pokud k ní bude následovat diskuse, lze předpokládat různá nesouhlasná stanoviska. Vy však při svém rozhodování, s ohledem na komplikovanost převodu lékařské praxe, by jste měla zvážit možnosti využít služeb specialisty, který by Vám měl garantovat, že jím navržený postup převodu bude ochoten a schopen v případě potřeby obhájit, např. před správcem daně při případné daňové kontrole.
www.tribune.cz
Zdroj: www.tribune.cz