Přeskočit na obsah

Jak odejít od zaměstnavatele co nejdříve?

Odpovídá Mgr. Miloš Máca, právník se zaměřením na medicínské právo



Nepovedlo-li se Vám se zaměstnavatelem dohodnout na dřívějším ukončení pracovního poměru, zákoník práce („ZP“) zná ještě institut okamžitého zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnance, k tomu však musí být splněna jedna z velmi úzce vymezených podmínek.

 

Podle § 56 odst. 1 ZP zaměstnanec může pracovní poměr okamžitě zrušit jen, jestliže,

a) podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, nemůže dále konat práci bez vážného ohrožení svého zdraví a zaměstnavatel mu neumožnil v době 15 dnů ode dne předložení tohoto posudku výkon jiné pro něho vhodné práce, nebo

b) zaměstnavatel mu nevyplatil mzdu nebo plat nebo náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí období splatnosti.

 

Další možností je navrhnout zaměstnavateli vyčerpání zbytku dovolené, čímž by se Vaše zbylá docházka do práce o něco zkrátila. Na vyčerpání zbytku dovolené však nemáte právní nárok, podle § 217 ZP čerpání dovolené určuje zaměstnavatel a v případě, že by Vaší žádosti nevyhověl, může zvolit variantu, že Vám nevyčerpanou dovolenou proplatí podle § 222 odst. 2 ZP.

Jestliže nenastala některá z těchto skutečností, je bohužel nutno 2měsíční výpovědní dobu respektovat. Samovolným odmítnutím docházky do práce by se zaměstnanec vystavil riziku možnosti okamžitého zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele za hrubé porušení pracovní kázně (§ 55 odst. 1 písm. b) ZP), s tím souvisejícímu právu zaměstnavatele požadovat po zaměstnanci náhradu škody a skutečnosti, že tato informace bude poskytnuta budoucímu zaměstnavateli.

www.tribune.cz

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…