Jak hradí VZP edukaci diabetika?
ODPOVĚĎ:
Edukační lázeňské pobyty v délce trvání 14 dnů byly určeny pro nově diagnostikované diabetiky. V jejich rámci se měl pacient naučit změnit svůj životní styl a osvojit si potřebná režimová opatření. Edukační lázeňské pobyty diabetiků byly zrušeny vyhláškou č. 267/2012 Sb., která stanovila nový indikační seznam pro lázeňskou péči.
Jeho platnost podle rozhodnutí Ústavního soudu 31. 12. 2014 končí, ale je prakticky jisté, že při novelizaci (v rámci zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění) nebudou edukační pobyty obnoveny. V důvodové zprávě k novele zákona se uvádí, že požadavek za jejich znovuzavedení nebylo možné akceptovat z odborných důvodů.
Lázeňské léčení je postaveno na léčebných účincích přírodního léčivého zdroje; ten ovšem nemůže mít žádný vliv při edukaci pacienta. Edukace patří do ambulantní péče praktických lékařů a specialistů daného oboru, internistů, diabetologů a dalších specialistů, kteří musí bezprostředně po zjištění onemocnění poučit pacienta o životosprávě a režimových opatřeních.
Zdravotní pojišťovna hradí péči o diabetika jak u diabetologů, tak v ordinacích praktických lékařů, kteří by měli pečovat o všechny nekomplikované diabetiky 2. typu. Stejně tak hradí i potřebná indikovaná vyšetření a léčbu diabetických pacientů v ordinacích specialistů – oftalmologů, nefrologů, internistů, kardiologů a dalších.
V ambulancích diabetologů VZP hradí kromě potřebných standardních výkonů pro vyšetření a léčbu diabetiků i výkony pro jejich edukaci a reedukaci. Hrazena je cílená edukace diabetika lékařem, a to nikoli jednorázově, ale ve frekvenci až 4x za rok. Pacient má být seznámen s chorobou, její farmakologickou léčbou a cíli této léčby, se zásadami samostatné kontroly diabetu a se zásadami dietního režimu a pohybové aktivity.
Pojišťovna hradí rovněž reedukaci pacienta s diabetem a jeho blízkých osob sestrou (výkon lze vykázat až 6x za rok) a také nácvik aplikace inzulínu sestrou.
U praktických lékařů jsou některé výkony hrazeny nad rámec kapitační platby, mezi nimi mj. péče o stabilizovaného kompenzovaného diabetika 2. typu, který není v péči diabetologa a je dispenzarizován u praktického lékaře. Tento výkon počítá s časem 30 minut a lékař ho může pojišťovně vykázat k úhradě 4x za rok. Praktičtí lékaři mají dále možnost nasmlouvání výkonů pro stanovení glukózy glukometrem a pro stanovení hladiny glykovaného hemoglobinu přímo v ordinaci, bez nutnosti odeslání pacienta na vyšetření do laboratoře; jsou pak rovněž hrazeny nad rámec kapitační platby. VZP zároveň dbá na to, aby bylo o diabetiky v ordinacích praktických lékařů pečováno správně, proto kvalitu léčby zde sleduje systémem VZP-kódů pro výši naměřené hladiny glykovaného hemoglobinu a pro sledování pohybu pacienta mezi praktickým lékařem a diabetologem.
Výkon samotné edukace diabetika praktičtí lékaři nemají, provádět by ji ale měla sestra (viz výše). I pacientovi v péči praktického lékaře se tedy dostává poučení o potřebné změně životního stylu, o správném přístupu k léčbě a o nutnosti režimových, dietních a jiných opatření, včetně nácviku praktických dovedností vedoucích ke zlepšení léčby.
Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí
Zdroj: VZP