Jak dopadla anketa k výši platů v nemocnicích?
Většina nemocnic v Praze zvýšila od ledna platy o pět procent
Většina pražských nemocnic zvýšila od ledna platy o pět procent. Některé z nich se potýkají s nedostatkem sester, na některých odděleních je situace kritická. Nemocnice zřizované státem musí zvednout platy povinně, nařídila jim to vláda svým nařízením. V Praze je celkem 28 nemocnic, z nichž čtyři jsou fakultní a osm je nemocnic následné péče. Třináct z nich je soukromých a církevních. Některé z nich platy nezvyšovaly.
Platy o pět procent zvýšila například nemocnice Na Homolce nebo Thomayerova nemocnice v Krči. "Ve skutečnosti, tedy i se započítáním například služeb lékařů a sester, vzrostly naše mzdové náklady nikoliv o pět, ale asi o sedm procent," řekl ČTK ředitel nemocnice Zdeněk Beneš. Navýšení ale podle něj stále není dostatečné.
Soukromé nemocnice zaměstnancům přidat nemusely. "Mzdy jsme od ledna nezvyšovali. V rámci finančních možností nemocnice se snažíme o stabilizaci průběžně," řekla ČTK Kamila Jadrná z Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského.
V nemocnicích v celém Česku pobírá 98.000 zaměstnanců plat podle tarifních tabulek schválených vládou a 50.000 mzdu. Mzdové tabulky mají nemocnice vlastní, podle odborů jsou výrazně nižší než ty státní. V průměru je mzda o 5000 korun nižší než plat, u sester dokonce o 6000 korun měsíčně.Platy lékařů i sester v jihočeských nemocnicích letos vzrostou
Platy lékařů i sester v jihočeských nemocnicích letos vzrostou. Některá zdravotnická zařízení zvýší mzdy plošně zhruba o pět procent, jinde zaměstnanci dostanou přidánu o konkrétní částku. Ne každá nemocnice mění platy od 1. ledna, některé mají tradičně nastavený cyklus zvýšení mezd od 1. dubna. Vyplývá to z ankety ČTK.
"Platy zvyšujeme od dubna, protože doposud nebyla zřejmá výše úhrad od zdravotních pojišťoven. Navíc jsme svým zaměstnancům vyplatili mimořádné odměny v závěru roku 2015, takže jim tak bylo kompenzováno první čtvrtletí letošního roku," uvedl předseda představenstva českobudějovické nemocnice Břetislav Shon.
Dodal, že zaměstnancům zvýší mzdy přibližně o pět procent. Průměrný hrubý plat lékaře v zařízení činí 79.500 Kč, v případě zdravotní sestry jde o 29.500 Kč. Částka zahrnuje i příplatek za přesčasy. Českobudějovická nemocnice ročně vydá na mzdy zaměstnanců 1,5 miliardy korun.
Ve Strakonicích zvýšili od 1. ledna o pět procent mzdy všem zaměstnancům. "To znamená, že se to týká například i údržbářů, řidičů a jiných nezdravotnických profesí," uvedl ředitel strakonické nemocnice Tomáš Fiala. U sester je podle něj zvýšení mzdy ještě výraznější, jde o rozmezí devět až 12 procent. Loňský průměrný plat lékaře ve strakonické nemocnici činili 64.876 Kč a zdravotní sestry braly 28.145 Kč. "Významnou část této položky tvoří odpracované přesčasy," řekl Fiala.
Plošné pětiprocentní zvýšení mezd od 1. ledna zaznamenali také zaměstnanci jindřichohradecké nemocnice. Její ředitel Miroslav Janovský uvedl, že platy se zvedaly i loni. "To se jednalo přibližně o 6,6 procenta," řekl. Dodal, že průměrný plat všech zaměstnanců zařízení je 27.110 Kč.
Českokrumlovská a táborská nemocnice zvýšení mezd teprve připravují. Stejně jako v Českých Budějovicích s ním počítají od 1. dubna. "Závisí na jednání s odbory, zda půjde o plošné navýšení, nebo jestli se mzdy zvednou o konkrétní částky," řekl ředitel českokrumlovské nemocnice Jaroslav Šíma. Lékař si v tamním zařízení v průměru vydělá přibližně 80.000 Kč a sestra zhruba 27.000 Kč.
"Máme kolektivní smlouvu, která končí 31. března. V nejbližší době nás čeká jednání s odbory, ale s navýšením platu počítáme. Budeme už znát platby od zdravotních pojišťoven, takže pak můžeme pracovat s konkrétními čísly," řekl ředitel táborské nemocnice Ivo Houška. V průměru si lékaři v tomto zařízení vydělají zhruba 70.000 Kč a zdravotní sestry 26.400 Kč.
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) slíbil zvýšení platů v nemocnicích pro loňský i letošní rok po pěti procentech. Podle celostátních údajů lékaři v nemocnicích loni brali měsíčně přes 63.000 korun, zdravotní sestry 28.000 korun. Velkou část příjmů tvořily ale odměny za přesčasy.
Lékaři i sestry v nemocnicích v Olomouckém kraji si víc vydělají
O několik procent letos vzrostou platy lékařů i zdravotních sester v nemocnicích v Olomouckém kraji. Mzdy zvýšila Fakultní nemocnice v Olomouci (FNOL), která je největším zdravotnickým zařízením v kraji, i soukromé nemocnice v Přerově, Prostějově či Šternberku. Vyplývá to z ankety ČTK.
"Od ledna 2015 všichni zaměstnanci nemocnice, tedy ne pouze zdravotníci, dostali přidáno na tarifních platech pět procent. Stejný je nárůst mezd i pro letošní rok. Odměňování je pro nás jedním z klíčových prvků v řízení lidských zdrojů," řekl ČTK mluvčí FNOL Egon Havrlant.
Měsíční průměrná hrubá mzda lékaře ve FNOL byla loni zhruba 79.000 korun včetně přesčasů. "Průměrná mzda všeobecné zdravotní sestry byla ve stejném období téměř 32.000 korun," uvedl Havrlant.
Přidáno letos dostanou také lékaři a zdravotní sestry v nemocnicích v Přerově, Prostějově a Šternberku, které patří do skupiny Agel. "Průměrný výdělek zdravotnických pracovníků ve skupině Agel se zvýší o více než čtyři procenta, což v platové sféře odpovídá navýšení tarifu přibližně o 5,7 až šest procent. Navýšení plně koresponduje s navýšením platů zdravotnických pracovníků deklarovaným ministerstvem zdravotnictví," řekla ČTK mluvčí společnosti Agel Radka Miloševská.
Kolektivní vyjednávání ve společnosti Agel začalo loni v listopadu. "Jsem velmi rád, že se nám podařilo dospět k dohodě a vyjednat navýšení mezd. Skupinová kolektivní smlouva navíc obsahuje i řadu dalších zajímavých benefitů pro zaměstnance," řekl předseda Sdružení odborových organizací skupiny AGEL Pavel Michna.
Státní nemocnice v Česku přidaly od ledna lékařům, sestrám i ostatním zaměstnancům pět procent k tarifu. Výdělky stouply i v krajských nemocnicích, které jsou příspěvkovými organizacemi krajů. Zvyšovalo se také v některých akciových společnostech, někde i víc než o pět procent.
Odboráři ale přesto varovali, že tuzemským nemocnicím chybí deset procent personálu, zbrzdit odchody může podle nich jen razantní růst platů a mezd. Nárůst o pět procent, který byl loni a znovu letos, prý lékaře a sestry v nemocnicích neudrží.
Lékařům a sestrám ve Zlínském kraji rostou mzdy, sestry chybí
Lékaři a zdravotní sestry v nemocnicích ve Zlínském kraji dostali letos přidáno, někde i více než avizovaných pět procent. O mzdách se ještě jedná v Kroměřížské nemocnici, vyplývá z ankety ČTK. Ve většině nemocnic však chybí sestry i někteří lékaři.
Platy lékařů v nemocnicích se pohybují podle nemocnic okolo republikového průměru, v případě sester jsou o něco nižší. Lékaři ve státních nemocnicích loni brali v průměru měsíčně přes 63.000 korun, zdravotní sestry 28.000 korun. Konkrétní částky většina nemocnic nesdělila.
Například ve Vsetínské nemocnici rostly mzdy více. "Vsetínská nemocnice byla v odměňování dlouhodobě pod průměrem v ČR, proto jsme už v roce 2015 navýšili mzdy mnohem více než umožňovalo samotné zvýšení úhrady od pojišťoven. Průměrná mzda se zvýšila o 14 procent. Obdobně je tomu i letos, předpokládáme růst průměrné mzdy o asi šest procent," uvedla Prousková. V Kroměřížské nemocnici platí kolektivní smlouva do konce března, o její nové podobě se nyní vyjednává.
Jihomoravské nemocnice zvýšily zdravotníkům platy o pět procent
Nemocnice v Jihomoravském kraji loni i letos navýšily platy lékařům a sestrám v každém roce o pět procent podle nařízení vlády. V Brně hrubý plat lékaře včetně odměn, přesčasů, příplatků a náhrad přesahuje 60.000 korun, sestry mají zhruba polovinu, zjistila u nemocnic ČTK. V jiných městech jsou platy o něco nižší.
Platy zvyšovaly nemocnice na státní, krajské i městské úrovni. ČTK se snažila zjistit situaci i u nejznámějšího soukromého zařízení v Brně - SurGal Clinic, které však informace neposkytlo.
Nejvyšší plat mají lékaři ve Fakultní nemocnici Brno, kde si podle mluvčího Pavla Žáry se všemi odměnami a přesčasy měsíčně přijdou v hrubém průměrně na 66.800 korun. "Průměrný měsíční plat středního zdravotnického personálu činil loni 28.100 korun," doplnil Žára.
Platy o pět procent zvyšovala i Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Podle mluvčí Petry Veselé byl loni průměrný plat lékaře s odměnami i přesčasy 61.812 korun a u všeobecné sestry 29.983 korun. "V této chvíli nedostatek personálu nemáme, spíš pociťujeme nedostatek pracovníků v kategorii zdravotní laborant a cítíme problém v kategorii radiologický asistent. V případě výpadku personálu v této oblasti bohužel nemáme nikoho v záloze," dodala Veselá.
Lékaři a sestry se dočkali pětiprocentního zvýšení platů loni i letos také v břeclavské nemocnici. "V roce 2014 činil průměrný plat lékaře včetně příplatků 57.000 a u sester 25.947 korun. Za loňský rok ještě nejsou zpracované statistické údaje," sdělila ČTK mluvčí zařízení Radomíra Schweitzerová. Kvůli navýšení se však dá předpokládat, že se u lékařů plat přiblížil šedesátitisícové hranici a vzrostl i u sester.
Platy se zvyšovaly i v krajských nemocnicích ve Znojmě a Kyjově, kde problém s nedostatkem personálu neregistrují. "Občasný odchod nebo těhotenství řešíme v rámci běžné fluktuace," sdělil ČTK náměstek ředitelky kyjovské nemocnice Petr Svoboda. Ve Znojmě si pochvalují spolupráci s personálem ze zahraničí. "Velmi dobře jsou u nás etablovaní slovenští lékaři," uvedla mluvčí nemocnice Marcela Půčková.
Platy zvýšila i městská Nemocnice Milosrdných bratří v Brně. "Průměrný plat lékaře zahrnující i náklady na zabezpečení pohotovostní služby je 59.100 a průměrný plat zdravotní sestry je 27.338," doplnil ředitel nemocnice Josef Drbal.
Nemocnice v Ústeckém kraji zvýšily platy, hledají lékaře i sestry
Nemocnice v Ústeckém kraji letos zvýšily zdravotnickým pracovníkům platy o pět procent. Například v Krajské zdravotní, která spravuje pět krajských nemocnic, dostanou lékaři a sestry i bonusy za dobré hospodářské výsledky společnosti, zjistila ČTK. Většina zařízení v kraji se stejně jako řada dalších nemocnic v Česku potýká s nedostatkem personálu.
Krajská zdravotní, pod kterou spadají nemocnice v Ústí nad Labem, Teplicích, Děčíně, Mostě a Chomutově, přidala zaměstnancům výrazně už loni. Mzdové náklady společnosti vzrostly o bezmála devět procent. Letos by měly podle mluvčího Jiřího Vondry vzrůst ještě více, o 9,4 procenta. Nová kolektivní smlouva garantuje zaměstnancům pětiprocentní zvýšení tarifního platu, ale i další bonusy. "Také v roce 2016 bude nad rámec uvedených mzdových výdajů vyplacena odměna v rámci motivačního systému z vylepšeného hospodářského výsledku. V roce 2015 byl objem prostředků určených pro motivační systém stanoven na 40 milionů korun," řekl ČTK Vondra. Průměrná mzda v největším zdravotnickém zařízení v kraji byla loni 29.083 korun, u lékařů 73.404 korun.
O pět procent zvýšila mzdy také Městská nemocnice v Litoměřicích. Podle její mluvčí Naděždy Křečkové na navýšení ale úhrady od pojišťoven nestačí. "Úhradovou vyhláškou deklarované navýšení plateb na tuto kombinaci zcela jistě stačit nemůže," uvedla Křečková.
Průměrný plat lékaře v litoměřické nemocnici činí 69.900 korun, plat nelékařského zdravotnického personálu 23.800 korun. Nemocnice se stejně jako další zařízení potýká s nedostatkem personálu, její chod to ale neohrožuje.
Platy zvýšila o pět procent i soukromá nemocnice v Roudnici nad Labem. Letošní zvýšení mezd navazuje na loňský zhruba šestiprocentní růst. Podle mluvčí nemocnice Markéty Smutné navýšení plateb od pojišťoven ale zvýšení platů nepokryje.
"Hlavní problém je v tom, že bez ohledu na produkci, tedy počet ošetřených pacientů, dostane zdravotnické zařízení 103 procent referenční úhrady. Naše zařízení mělo nárůst proti referenčnímu období o desítky procent," doplnila Smutná.
Výši platů roudnická nemocnice nezveřejňuje, podle Smutné je domlouvá především na základě vzdělání a zkušeností personálu. I v Roudnici chybí hlavně atestovaní lékaři, nemocnice může ihned přijmout pět lékařů a osm zdravotních sester.
Platy zdravotníků na Vysočině se loni i letos zvýšily o 5 procent
Platy lékařů a zdravotních sester v nemocnicích na Vysočině se loni i letos zvýšily o pět procent. ČTK to potvrdil šéf Lékařského odborového klubu (LOK) v jihlavské nemocnici Bohdan Trnka. Platy jsou však podle něj přesto dlouhodobě nedostatečné, a lékaři i sestry kvůli tomu odcházejí. Podle krajského úřadu chybí v současnosti v nemocnicích v Jihlavě, Havlíčkově Brodě, Pelhřimově, Třebíči a Novém Městě na Moravě více než 150 lékařů a sester.
Podle celostátních údajů lékaři v nemocnicích loni brali měsíčně přes 63.000 korun a zdravotní sestry 28.000 korun. Velkou část příjmů tvořily ale odměny za přesčasy. Tomu podle Trnky odpovídají i platy na Vysočině. Průměrná mzda na Vysočině loni ve třetím čtvrtletí podle údajů Českého statistického úřadu stoupla o 996 korun na 23.747 korun. Za republikovým průměrem platy na Vysočině v tomto období zaostaly o 2325 korun.
Pětiprocentní navýšení tarifního platu se podle Trnky neprojeví v přesčasové práci, která tvoří přibližně polovinu platu. "Konkrétně pro mladé lékaře se tabulkový plat zvedl asi o 1000 korun hrubého, pro nejstarší zkušené lékaře představuje navýšení asi 1700 korun. To nemůže systém stabilizovat, platy určitě nepřitáhnou do zdravotnictví nové síly. Odměny za přesčasy tvoří až polovinu platu," tvrdí Trnka.
Zdravotníci v hradeckém kraji dostali přidáno, je jich nedostatek
Platy lékařů a personálu ve zdravotnických zařízeních v Královéhradeckém kraji stouply od začátku roku o pět procent. Nemocnice ale i přes nárůst odměn bojují s nedostatkem lékařů a personálu, zjistila ČTK z informací Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje a Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců označila za největší hrozbu také krajská koncepce zdravotnictví.
Například Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje se s odbory dohodl, že platy vzrostou nejméně o pět procent, další procento platových tarifů rozdělí vedení nemocnic podle konkrétních provozních potřeb. U zaměstnanců s nejnižšími příjmy činí dohodnuté minimální navýšení 700 korun měsíčně, což ve skutečnosti činí 7,19 procenta jejich tarifní části platu.
Holding řídí činnost čtyř nemocnic, ve kterých je zhruba 1500 lůžek a pracuje v nich více než 2000 zaměstnanců. Podle statistik činil loňský průměrný plat lékaře v krajské nemocnici 69.171 korun, včetně příplatků za práci přesčas, v noci a o víkendu a také dohod o provedení práce či pracovní činnosti. Sestry braly včetně služeb a dohod o provedení práce či pracovní činnosti průměrně 26.122 korun. Průměrná mzda v kraji od ledna do konce září 2015 vzrostla o 3,2 procenta, tedy o 733 korun na 23.490 korun.
Od ledna zvýšila o pět procent platové tarify také Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Průměrný plat lékaře v hradecké nemocnici byl v roce 2015 79.457 korun včetně služeb, průměrný plat u nelékařských zdravotnických pracovníků byl včetně služeb 31.208 korun.
Lékaři i sestry v Plzeňském kraji dostanou přidáno, přesto chybí
Nemocnice v Plzeňském kraji podle svých možností zvyšují platy lékařům i zdravotním sestrám, přesto ve fakultní nemocnici (FN), v šesti krajských nemocnicích i v soukromých zařízeních chybí několik desítek lékařů a sester. Ve fakultní nemocnici, největším zdravotnickém zařízení na jihozápadě Čech, se už letos platy zaměstnanců zvýšily. Krajem spravované nemocnice navýšení platů plánují, zatím není jasné, o kolik procent dostanou zaměstnanci přidáno, zjistila ČTK.
Plzeňská fakultní nemocnice s 1713 lůžky, 4423 zaměstnanci a loňským rozpočtem přes 5,75 miliardy korun od 1. ledna zvýšila všem zaměstnancům mzdy o pět procent, řekla mluvčí nemocnice Gabriela Levorová. Ročně to představuje navýšení rozpočtu nemocnice o 78 milionů korun. Průměrný plat lékařů ve FN byl ke konci minulého roku 77.704 korun, sester 34.153 korun. Průměrná mzda v Plzeňském kraji byla ve 3. čtvrtletí 25.267 korun.
V krajských nemocnicích se loni blížila průměrná mzda sester 27.000 korun, u lékařů to bylo kolem 65.000, přičemž tarifní složka činí nejvýše 70 procent celkových mezd.
Loni krajské nemocnice zvyšovaly platy o dvě až čtyři procenta, podle finančních možností nemocnic a s ohledem na konečné vyúčtování zálohových plateb úhrad a na podporu kraje. Letos se také počítá s navýšením mezd. "O kolik to bude, je ale zatím předběžné sdělovat, neboť se stále upřesňují plány letošních příjmů nemocnic a tedy i výpočty, na jaké navýšení mezd budou mít ředitelé nemocnic prostředky," řekl Kokoška. Připustil, že nepřidat alespoň pět procent tarifu, by bylo problematické. Vyšší procentuální nárůst mezd může ve většině krajských nemocnic očekávat nelékařský zdravotnický personál.
Nárůst platů v moravskoslezských nemocnicích
Loni Městská nemocnice Ostrava (MNO) zvyšovala platy o pět procent do platových tarifů a zvýšení se podle náměstkyně projevilo i v nárůstu souvisejících příplatků. Stejným způsobem zvyšovala nemocnice platy i letos.
"Oblast odměňování zaměstnanců je v letošním roce pro naši nemocnici významnou prioritou, proto i nad rámec vládou stanoveného růstu platových tarifů pokračujeme v navyšování platů v dalších složkách a zavádíme nové zajímavé zaměstnanecké benefity," uvedla Sedláčková.
Nemocnice chce těmito kroky stabilizovat personální situaci a přilákat další lékaře a zdravotnický personál. Průměrný hrubý plat lékaře tam byl loni 67.600 korun, u sester 29.000 korun. Průměrná mzda ve třetím čtvrtletí loňského roku v kraji činila 23.968 korun.
Šest až osm zdravotních sester, což představuje zhruba tři procenta sester v nemocnici, aktuálně hledá i Vítkovická nemocnice v Ostravě, která patří do skupiny Agel. Počet lékařů je podle mluvčí Radky Miloševské převážně uspokojivý. Loni se mzdy sester zvýšily o 7,2 procenta a u lékařů v průměru o šest procent. Průměrnou výši platů ale nemocnice nechtěla uvést.
"Průměrný výdělek zdravotnických pracovníků ve skupině Agel se zvýší o více než čtyři procenta, což v platové sféře odpovídá navýšení tarifu přibližně o 5,7 až šest procent. Toto navýšení plně koresponduje s navýšením platů zdravotnických pracovníků deklarovaným Ministerstvem zdravotnictví ČR," komentovala navýšení pro letošní rok mluvčí.
Zdravotníci v nemocnici v Krnově na Bruntálsku, která patří do sítě krajských zařízení, loni dostali o tři procenta víc, při zvýšení platů nemocnice vycházela ze svých možností. Letos platy ve všech zdravotnických kategoriích vzrostly o pět procent. Lékař si tak v lednu vydělal v průměru 70.732 a sestra 27.362 korun. "Nemáme akutní nedostatek personálu, který bychom neuměli vyřešit. Obecně se dá říci, že chybí lékaři z některých specializací, jako je například gynekologie a porodnictví," řekl náměstek pro léčebnou péči Ivan Pavlák.
Ve Fakultní nemocnici Ostrava činilo loni zvýšení tarifního platu pět procent, stejně tomu bude i letos. "Průměrný plat je u lékařů téměř 76.000 korun hrubého, u sester se jedná o 31.500 korun hrubého měsíčně. V současnosti bychom potřebovali doplnit stavy zdravotních sester asi o 20 osob. U lékařů je momentální situace stabilní," řekl mluvčí nemocnice Tomáš Oborný.
V Liberci patří lékaři k těm nejlépe placeným
Krajská nemocnice Liberec je největším zdravotnickým zařízením v kraji. Slouží nejen jeho 440.000 obyvatelům, ale traumatologie či neurochirurgie ošetřují pacienty z celé země. Od 1. ledna 2014 se nemocnice sloučila s Panochovou nemocnicí Turnov, a vzniklo zdravotnické zařízení s 1130 lůžky a 2400 zaměstnanci.
Nemocnice je akciovou společností, a není tak vázána platovými tabulkami. Loni zvýšila svým lékařům platy asi o deset procent a sestrám o 6,3 procenta. "Další úpravy mzdové politiky závisí na hospodaření nemocnice v letošním roce," vysvětlil generální ředitel Luděk Nečesaný.
Podle celostátních údajů lékaři v nemocnicích loni brali měsíčně přes 63.000 korun, zdravotní sestry 28.000 korun. Průměrná mzda lékařů v Liberci se loni zvýšila na 76.387 korun a v Turnově na 69.920 Kč. Sestry v Liberci braly loni v průměru 30.444 korun a v Turnově 28.936 Kč. "U lékařů tvoří přibližně čtvrtinu mzdy přesčasová práce, u všeobecných sester je to kolem pěti procent," doplnil Nečesaný. Podle informací Českého statistického úřadu (ČSÚ) přitom průměrná mzda v Libereckém kraji ve třetím čtvrtletí dosáhla jen 24.383 Kč a meziročně vzrostla o 3,6 procenta. Údaje za celý rok zatím k dispozici nejsou.
I přes vysoké mzdy chybí liberecké nemocnici lékaři i sestry. "Díky koncentraci náročné medicíny tady děláme stejný objem medicíny, a k tomu potřebujeme stále více zdravotníků. Více lékařů a sestřiček je ve službě. Sestřičky a lékaři, kteří nám odejdou, je prakticky nemožné nahradit," poznamenal ředitel.
S nedostatkem personálu se potýká i druhá krajská nemocnice v České Lípě. Lékařům proto nabízí mimo jiné náborový příplatek 100.000 korun, sestrám 20.000 korun. Mzdy lékařů se tam pohybují kolem 70.000 korun měsíčně, sester kolem 25.700 korun. Mzdy loni zvedli zhruba o desetinu a letos plánují další zvýšení. Také v Jablonci rostly loni mzdy víc než o státem požadovaných pět procent.
"Průměrný plat sester v naší nemocnici odpovídá celorepublikovému průměru, u lékařů je mírně vyšší. Další oblasti, na které klademe pro spokojenost a stabilitu zaměstnanců důraz a zabýváme se jimi, jsou seberealizace, interpersonální vztahy a pracovní prostředí," vysvětlil ředitel nemocnice Vít Němeček.
Pod celostátním průměrem zůstali loni lékaři Masarykovy městské nemocnice v Jilemnici, a to i přesto, že jim platy stouply zhruba o 16,7 procenta na 60.376 korun. Střední zdravotnický personál si polepšil asi o 14,5 procenta na 27.683 korun.
"Růst platů umožnil nikoli nárůst plateb od pojišťoven, ale splacení dlouhodobých úvěrů a leasingů na dostavbu a vybavení nemocnice v průběhu roku 2014," řekl ředitel nemocnice Jiří Kalenský. I letos počítá nemocnice s dalším růstem o pět procent u lékařů a od pěti do deseti procent u sester. Umožní to podle Kalenského nárůst plateb od pojišťoven i splacení úvěrů a vyplacení evropských dotací.
Středočeské nemocnice zvyšují platy kromě Kladna
Kladenská nemocnice svým zaměstnancům loni pět procent na platech přidala. Letos na to nebyly peníze, ale situaci pochopili podle ředitele nemocnice Vladimíra Lemona zaměstnanci i odbory. Na Kladensku a okolí je totiž řada lidí oproti jiným částem kraje registrována u jiných pojišťoven, než je VZP, a některé pojišťovny za stejný výkon, například operaci slepého střeva, platí o několik tisíc korun méně než VZP. "Ročně tak nemocnice přichází zhruba o 120 až 150 milionů korun," řekl Lemon.
V kladenské nemocnici jsou ale podle ředitele i bez letošního zvýšení platy vyšší než v některých jiných středočeských nemocnicích. Důvodem je podle ředitele blízkost Prahy. Nemocnice proto musí mít průměrný plat srovnatelný s pražskými nemocnicemi, jinak by část personálu mohla odejít za lepší mzdou do metropole.
Průměrný plat sester je tak v Kladně okolo 30.000 korun a u lékařů okolo 60.000. Přesná výše se odvíjí i od toho, zda slouží noční směny a podobně. Pro lékaře zde mají necelou desítku volných míst, sester v Kladně shánějí přibližně deset až 15.
Platy v příbramské nemocnici loni vzrostly o pět procent všem zaměstnancům, letos o dalších pět procent zdravotnickému personálu. Podle mluvčí nemocnice Jitky Kalouskové však peníze od pojišťoven na navýšení v roce 2015 nestačily. "A podle našich předpokladů nebudou stačit ani v roce letošním," dodala.
Platy vzrostly také v benešovské nemocnici. Zdravotní sestry dostaly přidáno od letoška pět procent. Loni činil průměrný plat lékaře v nemocnici 67.336 korun a sestry 27.577. Údaje za leden ještě nemá nemocnice k dispozici. "Jednání s předáky lékařské odborové organizace, o kolik procent bude navýšení platů lékařů, stále pokračují," uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.
Podle mluvčího peníze od pojišťoven na zvýšení platů o pět procent stačí, jedná se celkem o zhruba 12 milionů korun ročně, ale tím zvýšení personálních výdajů nekončí. "Například předpokládáme, že mzdové náklady pro zaměstnance v letošním roce meziročně vzrostou o 25 milionů korun oproti roku 2015. Tento nárůst je nutný především z důvodu stabilizace kvalitního personálu nemocnice," dodal Ballek.
Hořovická nemocnice loni přidala sestrám a sanitářům v průměru 12 procent, letos některé zdravotní sestry dostaly o další tři až pět procent více. Průměrný plat byl loni v nemocnici u sester 22.900 korun, u lékařů 35.700 bez služeb a se službami 49.000 korun.
"Tyto úpravy platů byly uskutečněny bez ohledu na platby od zdravotních pojišťoven," uvedla hlavní sestra nemocnice Blanka Červenková.
V mladoboleslavské Klaudiánově nemocnici činí nyní průměrný plat lékaře 49.600 korun a plat sestry 28.600. Také v kolínské nemocnici byly platy zvýšeny podle kolektivní dohody, tedy o pět procent. V nymburské nemocnici činil v roce 2015 průměrný plat sestry 22.970 korun a u lékaře 50.290 korun. V Psychiatrické nemocnici Kosmonosy také zvedli platy o pět procent, průměrný plat lékaře je 77.056 korun a u sestry 29.959.
Rehabilitační nemocnici Beroun se daří zajistit s dosavadním stavem personálu veškerou péči o pacienty kvalitně. "To však ale neznamená, že v některých oborech bychom další lékaře nepotřebovali. Stejně tak je tomu u zdravotních sester," uvedla mluvčí nemocnice Vlasta Dolejšová. Informace týkající se mezd, nemocnice nezveřejňuje.
Zdroj: ČTK