Přeskočit na obsah

Jack Kevorkian alias doktor Smrt má dnes opustit brány vězení

Z věznice v americkém státě Michigan má být dnes podmínečně propuštěn lékař Jack Kevorkian, přezdívaný doktor Smrt, který v 90. letech pomohl více než 130 údajně nevyléčitelně nemocným lidem spáchat sebevraždu. Odsouzen byl ale jen za jediný případ, kdy smrtící injekci vpíchl svému klientovi na jeho přání sám. Ve vězení strávil osm let.

Kevorkian slíbil, že ve své zpochybňované pomoci lidem, kteří se údajně dobrovolně rozhodnou zemřít, nebude pokračovat. Právo na takzvanou asistovanou sebevraždu a na důstojnou smrt ale hodlá dál propagovat. Nyní mu je 79 let a sám prý trpí několika vážnými nemocemi. Podle některých odhadů mu zbývá snad jen rok života. Kritici asistované sebevraždy upozorňují, že pacienti, kteří nechtějí dál žít, mají už dnes právo odmítnout léčbu a přivodit si tak smrt. Kevorkianovi vyčítají, že svým klientům nepomáhal tišit bolest a že někteří z nich vůbec netrpěli nemocemi, kvůli nimž chtěli skoncovat se životem.

Výtkám Kevorkian neušel ani ze strany zastánců asistované sebevraždy. Vyčítají mu, že ke své praxi používal nedokonalý přístroj vlastní výroby, který do těla pacientů vpouštěl jed, a že jejich mrtvá těla nechával nedůstojně v nemocničních čekárnách či motelových pokojích.

Z padesáti států USA je smrt s pomocí lékaře legální pouze v Oregonu. Za deset let, co je zákon v platnosti, požádalo lékaře o smrtící látku 292 lidí v posledním stádiu svého života.

Odborníci soudí, že spíše než pomoc k sebevraždě je mnohdy na místě lepší a dostupnější péče o umírající, především tišením bolesti a poskytováním důstojných podmínek v hospicích.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…