Přeskočit na obsah

Jablonečtí lékaři zkusili jako první novou operační metodu

Tým urologického pracoviště v Jablonci nad Nisou provedl včera jako první ve střední Evropě unikátní laparoskopické operace ledvin. Novým způsobem odstranil třem pacientům ledvinový nádor. Metodu vyvinutou v Británii dosud vyzkoušeli jen britští a američtí lékaři. Novinářům to řekl její autor, londýnský lékař Nagy Habib.

"Jablonec jsem vybral, protože tu jsou dobří chirurgové a mají bohaté zkušenosti s laparoskopickými metodami. Z oddělení by se mělo stát školicí centrum pro lékaře z Česka, ale i Polska, Rakouska a Ukrajiny," dodal. Včerejší operace ocenil jako pokrok v léčbě přednosta pražské urologické kliniky a předseda urologické společnosti profesor Jan Dvořáček.

Jablonečtí lékaři při výkonu odstranili zhoubný nádor z ledvin laparoskopickou resekcí pomocí elektrochirurgického radiofrekvenčního generátoru, odborně se metodě říká radiofrekvenční ablace. Její hlavní výhodou pro pacienta je větší šetrnost. "Navíc je až o 80 procent levnější, což vítají hlavně pojišťovny. Snazší je i pro lékaře, rána totiž nekrvácí," popsal Habib.

Profesor Dvořáček uvedl, že ledviny jsou bohatě prokrveny a jejich cévy nejsou propojeny. Při podvazu kterékoli větší ledvinné cévy nastává výpadek krevního zásobení dané oblasti. Dosud bylo nutno při operaci ledvinu podchladit a přívod krve zastavit; to šlo maximálně na 20 minut, což operatéra omezovalo. Po operaci hrozilo ještě dlouho nebezpečí krvácení a poškození okolní ledvinné tkáně.

"Radiofrekvenční technologie prakticky všechna tato úskalí odstraňuje a je velkým krokem vpřed při záchraně ledviny postižené menším nádorem," zhodnotil profesor.

Metoda radiofrekvenční ablace je stará zhruba 20 let. Nejprve se jí léčila jen játra. Vloni provedli lékaři na celém světě zhruba 5000 těchto výkonů, z toho 22 v Hradci Králové. Nyní se metoda začala využívat i pro odstraňování nádorů na ledvinách a plicích. Vhodná je ale i pro léčbu tumorů prsou, prostaty, kostí nebo nadledvinek.

Metoda využívá rádiové vlny, které ohřívají nádor. Lékaři potřebují vytvořit jen malý operační otvor. K zasaženému místu přivedou jehlu s elektrodami, jež začnou tkáň ohřívat. Nádor se zničí spálením, zůstává v těle, kde se rozpadne a vstřebá. Nemocnice si přístroj na operace půjčila, jeho cena je zhruba půl milionu korun a jehlice pro jednu operaci stojí 30 000 až 40 000 korun. "Uvažujeme nyní o jeho koupi," dodala mluvčí Petra Krajinová.

V jablonecké nemocnici včera vyzkoušeli metodu na třech pacientech, dvou mužích ve věku 60 a 79 let a dvaasedmdesátileté ženě. Každý z nich měl nádor na jiném místě ledvin. "Pacient nepřijde o ledvinu, nemusíme ji ani vyndat nebo zastavit přívod krve, v takových případech jsme museli sledovat, jak dlouho je orgán bez krve, aby se nepoškodil," vysvětlil primář Jaroslav Všetička. Pacient má také jen menší operační ránu a nepotřebuje po zákroku tolik tišících léků.

Oddělení jablonecké urologie, které je školicím pracovištěm ČR pro laparoskopické operace, vzniklo v roce 1994. Má 25 lůžek, z toho čtyři na jednotce intenzivní péče. Oddělení se v nadregionálním rozsahu věnuje i léčbě inkontinence. Ročně provede na 1000 operací. Městská nemocnice v Jablonci nad Nisou má 377 lůžek a využívají ji pacienti nejen z Jablonecka, ale i z Liberecka a Semilska.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…