Přeskočit na obsah

IZIP možná prověří policie

Sněmovní vyšetřovací komise možná požádá policii, aby prověřila okolnosti sporného projektu internetových zdravotních knížek IZIP. Poslancům to dnes navrhli dva vyšetřovatelé, kteří s nimi spolupracují. Komise o tom rozhodne na svém příštím zasedání, které by mělo být 19. dubna.

Vyšetřovatelé mimo jiné uvedli, že jiná firma nabízela Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP) obdobný projekt, do kterého by VZP na rozdíl od IZIP nemusela investovat. O IZIP ale mají i další pochybnosti. Upozornili například na to, že VZP sice do IZIP dala nemalé peníze, přesto k němu nemá příliš dalších práv.

"Myslím, že to prostě není možné vynaložit stovky milionů korun na něco, co vlastně nakonec ani nevlastníte," prohlásil dnes před komisí vyšetřovatel Pavel Pinka. Se svou kolegyní dospěli k těmto závěrům poté, co komise vyslechla řadu svědků a shromáždila různé písemné materiály.

Projekt IZIP, ve kterém figurovali někteří politici ODS, dlouhodobě kritizuje ministr zdravotnictví David Rath. Dokládá na něm údajné napojení ODS na peníze VZP. Rath tvrdí, že IZIP je pro VZP nevýhodný a usiluje o to, aby ho přestala financovat.

Občanští demokraté ministrova obvinění odmítli. Již v únoru před komisí vypovídal jeden ze spoluautorů projektu, bývalý poslanec ODS a dnes místopředseda Evropského parlamentu za ODS Miroslav Ouzký. Uvedl, že IZIP je pro české zdravotnictví výhodný, veřejné peníze z něj nikam nemizely a nynější útoky na projekt jsou politicky motivované. Podobně se pak vyjádřil i další europoslanec Milan Cabrnoch, rovněž bývalý poslanec ODS.

Ouzký stál v roce 2000 u zrodu projektu spolu s Pavlem Hronkem a právě Cabrnochem. Cabrnoch již z firmy vystoupil. Původně šlo o s. r. o. , dnes je to akciová společnost. Ouzký v ní má třetinu.

O odklad hlasování dnes požádala poslankyně ODS a členka komise Lucie Talmanová. Ohradila se proti tomu, aby vyšetřovatel používal formulace typu "myslím, že není možné" a podobné subjektivní výroky. "To, co zde předvedl pan vyšetřovatel, je pro mě naprosto neakceptovatelné," řekla. Požádala pak o písemnou podobu návrhu vyšetřovatelů, aby si ho mohla prostudovat.

Projektem IZIP se z podnětu komise už zabývá antimonopolní úřad. Zkoumá, zda VZP neporušila zákon o veřejných zakázkách tím, že nevypsala výběrové řízení a podepsala smlouvu s IZIP.

Nyní jde o to, jestli komise věc postoupí policii. Vyšetřovatel Pinka mimo jiné řekl, že VZP věděla o existenci konkurenčního projektu, ale soutěž nevyhlásila. "Nevíme důvod," uvedl.

Uvedl také, že peníze na IZIP mířily i z fondu prevence, a to zhruba 150 milionů korun. "My si myslíme, že to nebylo v souladu se zákonem o Všeobecné zdravotní pojišťovně," dodal.

Podle Pinky se sice "všude hovoří" o úsporách, které má IZIP přinést, není ale žádná seriozní studie, která by to doložila. Komise má k dispozici smlouvu z roku 2004, kde se IZIP zavázal k tomu, že přínos projektu pro zdravotnictví prokáže ve studii plánované na přelom let 2004 a 2005. "My jsme žádnou takovou studii nedohledali," dodal vyšetřovatel.

Zdůraznil, že pojišťovna za IZIP platila, ale "nemá v ruce nic". "Nemáme o tom žádný dokument, že by se stala oprávněným nositelem majetkových autorských práv k vybudované databázi. Tato práva nadále zůstala společnosti IZIP," uvedl. VZP má podle něj jen několikaletou exkluzivitu použití výsledků projektu.

VZP za internetové knížky utratila zatím asi 300 milionů korun. Náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Dryml v únoru před komisí uvedl, že podle smluv měl IZIP do roku 2007 stát VZP téměř půl miliardy korun. Míní, že měl být aspoň o polovinu levnější.

Někteří zahraniční experti však považují jeho cenu v porovnání s jinými programy za mnohonásobně levnější. Projekt také dostal několik mezinárodních ocenění.

Internetové zdravotní knížky mají zdravotníkům umožnit, aby rychle získali přehled o tom, jaké léky pacient bere. Tím by se předešlo situacím, kdy lékař člověku předepíše lék, který už mu napsal někdo jiný. Kromě toho, že se tak vyloučí riziko poškození pacientova zdraví, by to mělo přinést i významné úspory, protože by se omezilo plýtvání medikamenty.

Postup VZP již dříve hájila i bývalá ředitelka pojišťovny Jiřina Musílková. Je přesvědčena o tom, že VZP zákon neporušila a správní rada postupovala při schvalování výběru projektu správně.

Ouzký v únoru před komisí prohlásil, že veškeré prostředky od VZP se vracely do rozvoje IZIP - na mzdy managementu nemířila podle něj ani koruna a společnost nikdy nerozdělovala zisk. Je přesvědčen o tom, že IZIP umožňuje ušetřit miliardy korun a že v tomto smyslu už se VZP vynaložené peníze vrátily.

Sněmovní vyšetřovací komise má do konce dubna objasnit, jak a proč vznikl dluh VZP a jaký na tom má podíl její vedení.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…