IZIP: Dobrá myšlenka, špatné provedení. Shodují se lékaři
Společnost IZIP rekonstruovala smlouvu se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Od loňska se tak data v elektronické knížce rozšířila o propojení s informacemi VZP. Pacienti najdou v elektronické knížce vedle lékařských záznamů i přehled vykázané péče včetně cen, zaplacených doplatků a regulačních poplatků.
Lékaři: IZIP nefunguje
Podle společnosti IZIP mají elektronické zdravotní knížky „zefektivnit výměnu informací mezi lékaři a zdravotnickými zařízeními a umožnit tak rychlejší a přesnější rozhodování s cílem zvýšit kvalitu řízené péče.“
Konkrétní zkušenosti lékařů však ukazují, že IZIP tuto výhodu nepřináší. "Myšlenka elektronické knížky je jistě zajímavá, pokud by ovšem platila pro všechny a dostávaly by se veškeré informace o pacientech," říká praktický lékař Lubomír Nečas ze Zlína.
"Většina odborníků do IZIP ale nepřispívá, takže i pacienti, kteří jsou do projektu přihlášení, mají na knížce informace pouze ode mne. Tím pádem celý projekt ztrácí smysl. IZIP by měl smysl jen tehdy, pokud by byl povinně a pro všechny. Částečné a neúplné informace mohou naopak svést lékaře na špatnou cestu a pacientovi ublížit," poznamenává Nečas.
HLAVNÍ VÝHRADY LÉKAŘŮ VŮČI IZIP
- zapisovat data je administrativně náročné
- ostatní lékaři IZIP nepoužívají
- až bude IZIP povinný, bude to mít smysl
- v současné podobě je IZIP technicky nedokonalý
- lékaři neumí zacházet s PC, nepoužívají ani IZIP
- vystavovat data na internetu je choulostivá věc
Na nedostatečnou propojenost systému s ostatními lékaři si stěžuje také otolaryngolog Tomáš Rozsíval.
„Na počátku jsem pomohl aktivovat asi 2000 knížek IZIP. Nikdy jsem nedostal od jakéhokoliv lékaře, ani od nemocnic zpětné relevantní informace, které by mi pomohly například při diferenciální diagnostické rozvaze, návrhu léčby, a podobně. Jediní, kdo mi přes e-mailovou adresu posílají alespoň informaci, že můj aktivovaný pacient byl u nich na návštěvě, je biochemická laboratoř a lékárna,“ říká MUDr. Rozsíval.
Také praktický lékař Igor Mazoch z Olomouce zkusil před několika lety systém elektronických knížek používat, ale spokojený s ním nebyl. „Zpočátku jsem IZIP vítal a věřil myšlence. Pár lidí se přihlásilo a jejich data šla dobře odesílat. Problém byl ale se získáváním informací. Přihlášení bylo zdlouhavé, telefonicky jsem ho musel konzultovat. Data nakonec zajímavá nebyla. Mám pocit, že tam pro mne nebyla přístupná ani ta, která jsem sám odeslal. Proto jsem přestal data odesílat. Myslím si, že IZIP není dobrý.“
Praktický lékař MUDr. František Plesník z Bruntálu IZIP nepoužívá. "Pacienti měli možnost se přihlásit, ale nikdo tak neudělal. Bohužel neznám přesně podmínky užívání elektronických knížek. Před dvěma třemi lety probíhalo ohledně elektronické knížky jednání s VZP, ale od té doby se už nikdo neozval," říká lékař.
Další byrokracie navíc
Většina oslovených lékařů se také shoduje - IZIP nepoužíváme, protože je to další administrativa navíc.
"Je to určitě dobrá věc, pár pacientů v IZIP registrovaných mám, ale sám ho nepoužívám," říká MUDr. Aleš Blažek z Nového Veselí. "Když budu klepat všechna data do počítače, vznikne určitá prodleva a frekvence pacientů je tak velká, že mi prostě nezbývá čas. Lékaři sice vzniká přehled, že pacient navštívil deset lékařů, ale toho času, který strávíte zapisováním! Navíc, mám dvě pracoviště a na obou nemám počítač," poznamenává MUDr. Blažek.
Také MUDr. Alena Šimurdová z Karlových Varů nepoužívá elektronickou knížku z důvodů časové náročnosti. "Z programu nešlo jednoduše vyjmout data, která bych chtěla na knížku poslat. Kdybych tam nechtěla informace, které jsou nepodstatné, zanést, musela bych se s tím vypisovat zvlášť – a na to není čas ani prostor."
Podobný názor má i praktický lékař Bohumír Šimek. „IZIP je po technické stránce nedokonalý, nefunkční. Nemá tudíž prakticky žádnou cenu, než pár korun za zápisy. Pokud v něm nefunguje okresní nemocnice, je takový projekt zcela nesmyslný. Práci s pacienty vůbec neulehčuje, protože je špatně koncipován. Jestliže přechodem ze záznamů do papírové dokumentace na záznamy do PC i papírů se čas na byrokracii pro jednoho pacienta zdvojnásobil, tak při práci s IZIP by se čas zdesetinásobil. Byrokracie tak bere lékaři čas na pacienta.“
U některých lékařů hraje roli i fakt, že se s počítačem příliš nekamarádí.
"IZIP je možná dobrá věc, ale protože nejsem technicky zdatná, nepoužívám ho.Nemám čas se učit s tím zacházet. Systém by museli používat všichni, pak by to mělo význam – pro lékaře i pacienty. Nad tím jsem nikdy neuvažovala – my máme tolik té administrativy, že jsem ani nečetla podrobnosti. Asi bych se byla schopná to naučit, ale když tu máte haldy nějakých různých administrativních úkonů, děláte to, co musíte udělat, a tak vám moc času nezbude," odpovídá na dotaz MUDr. Alena Gruberová z Brna.
O zapojení do systému IZIP neuvažuje ani praktický lékař MUDr. Václav Holiš: „IZIP v ordinaci nepoužíváme - naši klienti jsou z řad pojištěnců VoZP - a ani zatím o něj nemáme zájem.“
Soudní znalec MUDr. Lubor Chloupek má s elekronickými knížkami pozitivní zkušenost. „V řadě případů vyžadujících rychlý zásah a ošetření byl výhodou on-line přístup v systému IZIP ke zdravotnické dokumentaci, včetně aktuálních laboratorních hodnot pacienta a zvláště k trvalým medikacím, na které si mnoho z ošetřených nebylo schopno vzpomenout, což by bez přístupu k systému IZIP komplikovalo navržení adekvátního postupu léčby.“
Choulostivá data na internetu
Lékaři nesouhlasí ani s dalším bodem, který společnost IZIP uvádí jako výhodu. Podle společnosti dokáží elektronické knížky zajistit zabezpečené prostředí pro interakci mezi pacienty a zdravotnickým zařízením. Samotní lékaři si nejsou jisti.
„Určitě by bylo přínosnější, kdyby měl u sebe každý paměťovou kartu s daty, čísly diagnóz, kódy léku, kódy vyšetření s kódem diagnózy. Informace by pak mohl dostat každý, koho pacient určí, a ihned. Myšlenka s daty někde na internetu se mi nelíbí. Sám bych je tam mít nechtěl,“ říká olomoucký praktický lékař Igor Mazoch.
Přenosnou kartu s osobními údaji by přivítal i MUDr. Bohumír Šimek. „Smysluplné by bylo jen to, kdyby každý pacient měl v kapse osobní PC přístupný k zápisu jen praktickému lékaři a ke čtení každému, komu by to pacient umožnil. Tato data by byla propojena s přístupem do jeho banky pro potenciální platbu v ordinaci přes kartu. Tak může mít každý pacient celou svou zdravotnickou dokumentaci přehledně uspořádanou na PC v kapse.“
IZIP DNES:
Počet klientů, kteří mají svou zdravotní dokumentaci přístupnou on-line, vzrostl nyní na více než 1,33 milionu. Do systému se již zapojilo dvanáct tisíc lékařů a sedm tisíc zdravotnických zařízení. Výkony společnosti se díky těmto nárůstům loni zvýšily zhruba dvaapůlkrát na 305 milionů korun. Zisk dosáhl přibližně pěti milionů korun.
MUDr. Nečas upozorňuje na možnost "krádeží" dat na internetu: "Jde o informace, které tam lékař vkládá. Takto by mohl pacienta i se všemi informacemi převzít jiný lékař – s informacemi, které jsou majetkem původního lékaře."
Obavy ze zneužití citlivých dat má také MUDr. Božena Boudíková z Přerova. „IZIP v ordinaci nepoužívám. Na nedávné konferenci praktických lékařů zazněla přednáška na téma nebezpečí úniku osobních dat z elektronických knížek, o tomto tématu se tam hodně diskutovalo,“ odpovídá lékařka na dotaz Medical Tribune.
Bojí se lékaři kontroly?
V novém systému elektronických knížek se pacient dozví velmi konkrétní data o své léčbě. Má například dokonalý přehled o tom, jak drahé léky mu jeho lékař předepisuje (může porovnávat výši doplatků za různé léčiva). Přístupné jsou také informace o výši kapitační platby jeho praktického lékaře.
„Moje praktická lékařka mi před časem změnila typ léku proti hypertenzi. Díky IZIPu jsem zjistil, že zatímco na předchozí lék doplácela pojišťovna pár korun, nově předepsaný preparát vyjde pojišťovnu na několik set,“ poznamenává pacient z Prahy 9 a dodává: „Docela zajímavou informací, kterou jsem v elektronické knížce zjistil, je i to, že lékařka má v mém případě kapitační platbu 90 Kč.“
Právě tato dostupnost informací možná lékařům podvědomě také vadí. Sami lékaři připouštějí, že systém elektronických knížek je může téměř ve všem kontrolovat. „Zatím v současných programech nejde o profit pacienta ani lékaře, ale o kontrolu lékařů a jejich další zotročení,“ říká MUDr. Šimek.
IZIP: dnes je systém dokonalejší
S názory oslovených lékařů nesouhlasí předseda představenstva společnosti IZIP MUDr. Pavel Hronek:
"Všechny odpovědi lékařů jsou víceméně podobné tím, že reagují na minulé zkušenosti s IZIPem, ale my jsme již o několik kroků dále. Naší chybou je, že to lékaři často neví a to hodláme velmi rychle napravit. Zapisovat data nepředstavuje žádnou administrativní zátěž, protože z ambulantního SW se automaticky odesílá kopie do systému IZIP, otevřením složky pacienta v ambulantním SW se rovnou načítá Elektronická zdravotní knížka. Lékař tedy nedělá žádnou práci navíc," poznamáná MUDr. Hronek a dodává:
"Co se týká výtky, že ostatní lékaři IZIP nepoužívají, tak vězte, že praktičtí a terénní lékaři zapisují, ambulantní specialisté mohou číst. Zapojením ambulantních specialistů bude číst i praktický lékař. Ohledně povinnosti IZIPu si myslím, že povinnost negarantuje kompletnost, navozuje aktivní odpor, omezuje individualitu lékaře. K bezpečnosti dat chci dodat, že Internet je dnes bezpečné prostředí, data jsou pečlivě zabezpečena, v nadsázce jsou uložena v bezpečném sejfu, klíče k nim má pacient. Na závěr bych se rád vyjádřil k tomu, že lékaři neumí zacházet s PC, a tak nepoužívají ani IZIP. Cesta k elektronickému zdravotnictví je nevyhnutelná, čím dříve se lékaři naučí zacházet s PC tím lépe. IZIP zohledňuje omezenou IT zručnost a je uživatelsky velmi jednoduchý.“
Iva Bezděková, Štěpán Feik www.tribune.cz
Zdroj: www.tribune.cz