Přeskočit na obsah

Ivo Rada se stal ředitelem plzeňské záchranky

Novým ředitelem Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje (ZZS) se stane od 1. ledna pětačtyřicetiletý inženýr Ivo Rada, který je více než rok náměstek ekonomických a technických činností ZZS. Rada je zároveň zastupitelem kraje za ODS. Nahradí tak pověřeného šéfa Bohumila Černého, jehož pověření letos po 16 měsících končí. Nové jméno včera schválili krajští radní. Novinářům to řekl radní pro zdravotnictví Pavel Karpíšek.

"Pan Rada bude muset hned po nástupu rezignovat na funkci zastupitele, protože ta se neslučuje s členstvím ve statutárním orgánu příspěvkové organizace zřizované krajem," dodal. Rada ČTK potvrdil, že to provede ihned po svém nástupu.

Hlavními úkoly nového ředitele pro příští rok je vytvoření jediného centrálního dispečinku v Plzni, kam budou směrovány jako mobilní telefony, tak pevné linky 155 také z Klatovska a Domažlicka, kde zatím slouží paralelní dispečinky. "Všech 18 výjezdových míst bude dostávat pokyny k výjezdům prostřednictví pagerů, vysílaček a tištěných protokolů z Plzně," řekl Rada. S tím podle něj souvisí také dokončení záložního dispečinku v Plzni na Lochotíně v Lidické ulici.

V polovině příštího roku budou mít nejmodernější vozy systém GPS, aby měl dispečink přehled o tom, kdy předaly pacienta a jsou volné, což zrychlí pohyb posádek, dodal Rada, který chce ještě získat bezúplatně do majetku kraje sídlo ZZS v Plzni na Borech, o nějž krajský úřad požádal ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo vnitra.

ZZS v kraji podle něj téměř všude splňuje zákonem danou patnáctiminutovou dojezdovou vzdálenost. Problematická míst z hlediska terénu a komunikací jsou pouze Šumava a Nečtinsko na severu Plzeňska. "Řešíme to armádním vrtulníkem letecké záchranné služby," řekl.

Kraj vypsal nové výběrové řízení na šéfa ZZS začátkem listopadu. Přihlásili se tři uchazeči. Členem výběrové komise byl také dosavadní pověřený ředitel Černý, původně z domažlické záchranky. První konkurz na spojené organizace záchranářů ve všech okresech regionu vypsalo hejtmanství loni. Tehdy se ale komise neshodla na jménu nového šéfa.

ZZS s více než 300 zaměstnanci hospodaří ročně se zhruba 200 miliony korun, z toho tři čtvrtiny dává kraj a zbytek zdravotní pojišťovny. Dotace záchranky se každý rok minimálně inflačně zvyšují, dodal Karpíšek. Podle něj má po celém kraji dostatek výjezdových míst.

Záchranka se zmítá v personálních provizoriích od počátku roku 2004. Po dlouhé kritice hospodaření tehdy koncem února odstoupil dlouholetý ředitel Zdeněk Koutecký. Funkci pak odmítl i Bohumil Černý, který měl podle radních dočasně nastoupit na uvolněné místo. Vedením byl dočasně pověřen šéf rokycanských terénních lékařů Jiří Lojda. Loni v červenci se kraji nepodařilo najít ve výběrovém řízení nového šéfa, ale poté, co hejtmanství vyhlásilo konkurz, jeho pověření skončilo.

Loni v červenci vznikla nová krajská organizace zastřešující záchranné služby, které kraj zřizuje. Do té doby byly samostatné organizace záchranářů v Klatovech, Domažlicích a Plzni, kde fungovala Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje pokrývající zbytek regionu.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…