Přeskočit na obsah

IPVZ uspořádal kurz sebeobrany pro zdravotníky

Jmenuji se Jan Barták a 25. května 2016 jsem se zúčastnil kurzu Krav Maga — Bezpečná sebeobrana pro zdravotníky pořádaný IPVZ. Tímto bych se s vámi rád podělil o své postřehy a zážitky.

O pořádání kurzu jsem se dozvěděl prostřednictvím Facebookových stránek IPVZ a na kurz jsem se přihlásil spíše ze zvědavosti. V mládí jsem dělal judo a mezi svými přáteli znám několik lidí, kteří se Krav Maga aktivně věnují, a vím tedy, o co se jedná. Zajímalo mě, jak takový jednodenní kurz, který vychází z bojového systému vyvinutého Izraelskou armádou, bude vypadat. Za jeden den Vás přece nemůžou naučit sebeobranu, nebo ano?

Nebudu zde tvořit žádnou obsáhlou recenzi a místo toho rovnou sdělím, že po skončení kurzu jsem byl mile překvapen. Je pravda, že ubránit se efektivně fyzickému útoku vás nikdo za den nenaučí. Ale to není ani cílem tohoto kurzu. Ten se spíše soustředí na „management" osobní ochrany. Dozvíte se tedy, že je důležité si uvědomit, jaké hrozby či útoky vás mohou potkat, nejen na ulici jako občana, ale i v práci v pozici lékaře a zdravotníka. Jaké jsou psychologické motivy útočníků, která bezpečnostní opatření je vhodné přijmout, jak se bránit či jednat s policií atd. Této teoretické části je věnovaná dopolední část kurzu. V té odpolední jsem pak měl možnost si vyzkoušet některé techniky sebeobrany, od psychologických motivů při jednání s agresorem (držení těla, řeč, volání o pomoc) až po fyzické techniky (kopy, bloky, údery). Obzvláště se mi pak líbil nácvik sebeobrany přizpůsobený pro zdravotníky a to přímo v sanitce, kdy jsme simulovali napadení agresivním pacientem a prošli jsme si různé scénáře řešení konfliktu.

Z kurzu jsme si odnesl zajímavé poznatky a podněty. Doporučil bych ho především lidem, kteří se při své práci zdravotníka a lékaře dostávají do konfliktních situací, například s agresivním pacientem, a hledají doporučení, jak tyto konflikty řešit a předcházet fyzickému napadení. Naopak bych tento kurz nedoporučil zájemcům, kteří mají zájem o fyzickou sebeobranu. Jak na kurzu bylo vysvětleno, fyzická obrana je poslední možné řešení konfliktu, ale to už je věc, kterou se na jednodenním kurzu nenaučíte. Těmto zájemcům bych tedy doporučil se poohlédnout v okolí po nejbližším místě, kde se Krav Maga cvičí a v rámci ukázkové hodiny se tréninku zúčastnit.

Další kurz Krav Maga se bude konat v prostorách IPVZ konat 3. října 2016.

Co je Krav Maga?

Jeden z nejtvrdších a nejúčinnějších způsobů sebeobrany. Taková pověst provází izraelský bojový systém Krav Maga.  Zvláštní název pochází z hebrejštiny a znamená „boj zblízka“. Na rozdíl od jiných podobných sportů ale neučí, jak bojovat, nýbrž, jak se bránit. Systém Krav Maga se na počátku vyučoval pouze jako vojenský obranný systém. Později byla ale vyvinuta i takzvaná civilní varianta, která lidi učí, jak se zachovat v situacích, kdy je někdo ohrožuje nebo napadne.  S touto variantou přišel zakladatel tohoto systému Imrich („Imi“) Sde-Or, který se narodil v roce 1910 v Budapešti a však vyrostl v Bratislavě. Imrich začal upravovat a modifikovat systém Krav Maga pro civilní použití tak, aby bez ohledu na fyzickou připravenost obránce bylo možné předejít jakkoliv motivovanému útoku.  V České republice se neoficiálně s Krav Maga začalo již v roce 2003, ale až o pět let později se prvním instruktorům povedlo úspěšně absolvovat instruktorský kurz a následně otevřít českou pobočku. Kurzy Krav Maga medifikované speciálně pro zdravotníky pravidelně pořádá IPVZ. 

 

Zdroj: IPVZ

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…