Přeskočit na obsah

Institucím se staršími pracovníky může chybět na platy

Veřejným institucím, školám a dalším organizacím, které mají víc zaměstnanců s vysokou kvalifikací a letitou praxí, by v příštím roce mohly chybět peníze na platy. ČTK to včera řekla předsedkyně odborového svazu státních orgánů a organizací Alena Vondrová. Vláda schválila od ledna zvýšení tarifních platů v průměru o pět procent. Na pětiprocentním růstu se dohodla s odboráři. Podle deníku Právo by si pracovníci mohli průměrně přilepšit o 1050 korun.

Platy ve veřejné správě a službách se stanovují podle tří tabulek s 16 platovými třídami. V každé z nich pak existuje 12 tarifních stupňů podle délky praxe. Vondrová připomněla, že přidávání bude u jednotlivých pracovníků velmi rozdílné. Pohybovat se bude asi od 1,8 procenta do devíti či deseti procent. Podle Vondrové si tak například pracovníci s menší praxí přilepší třeba o 450 korun, jejich zkušenější kolegové o 1500 korun.

"Jakmile mají organizace více lidí vyššího věku, mohly by se dostat do určitých problémů. Máme signály, že někde by mohly problémy s finančním pokrytím platů nastat," uvedla Vondrová. Předsedkyně odborů věří, že pokud by se úřady, školy či další instituce do potíží dostaly, jednotlivá ministerstva nebo vláda by problém řešily případným přesunem peněz v rozpočtu. Převedení menších částek může schválit ministerstvo financí. Přesun větší sumy musí projednat kabinet, rozhodují o něm pak poslanci.

Již v minulých letech si na nedostatek peněz stěžovali například ředitelé a ředitelky škol. Mluvili o tom, že pokud chtějí přidat podle vládního nařízení a stanoveného zvýšení, nemohou lidem vyplácet osobní ohodnocení. Některé učitelky a učitelé si tak mohli i přes přidávání nakonec s výdělkem pohoršit.

Odbory požadují, aby se vláda začala v příštím roce platy ve veřejném sektoru intenzivně zabývat. Navrhují zrušení první ze tří tabulek.

Problémy by mohl přinést i nový zákoník práce. S jeho dopady státní rozpočet podle ministra práce Petra Nečase (ODS) údajně nepočítá. Podle kodexu by se například pohotovost na pracovišti měla od ledna proplácet jako pracovní doba. Na tuto skutečnost upozorňovala například záchranná služba či nemocnice. Tvrdily, že jim tak budou chybět desítky lékařů. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) se již nechal slyšet, že by chybějící doktory rád získal ze zahraničí. Potíže se očekávají i v dopravě a dalších oborech.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…