Inspektoři práce zaznamenali v květnu 3088 pracovních úrazů
ČTK o tom informovala Ivona Foltisová z kanceláře generálního inspektora SÚIP v Opavě.
Závažný úraz, kvůli němuž museli být déle než pět dní hospitalizováni, utrpělo letos v květnu při práci 119 lidí. Loni bylo takových úrazů přesně sto. Cizincům se přihodilo 79 pracovních úrazů (loni 85), nezemřel žádný (před rokem jeden). Nejvíce pracovních úrazů se v květnu stalo v Jihomoravském (335), Středočeském (309) a Moravskoslezském kraji (273).
"Nejčastější zdroj pracovních úrazů představují materiály, předměty, výrobky, součásti strojů a vozidel, úlomky a prach (619 pracovních úrazů)," uvedla Foltisová. Druhou nejčastější příčinou pracovních úrazů v Česku byly v květnu vnější i vnitřní podlahy a povrchy, zemědělská půda, sportoviště a kluzké podlahy.
Úřad upozornil na důležitost udržování pořádku na pracovišti, varováním může být podle Foltisové případ, který vyšetřovali inspektoři z Oblastního inspektorátu práce pro Ústecký kraj a Liberecký kraj. "Při výrobě prskavek pracovník zbytky prskavkových složek zametl a vysypal do nádoby umístěné blízko bodové svářečky. Od svářečky pak odlétla jiskra do této nádoby a plamen, který z ní vyšlehl, popálil pracovnici pracující se svářečkou na tváři, rukou a koleni," popsala Foltisová.
Inspektoři během května provedli 2950 kontrol u zaměstnavatelů a za porušení předpisů udělili pokuty dohromady za více než 20 milionů korun. Nejvyšší objem pokut se týkal porušení zákona o zaměstnanosti, kam spadá i nelegální zaměstnávání. Pokut bylo 46 a dohromady dosáhly více než 10 milionů korun. Celkem 210 pokut za více než šest milionů uložili inspektoři za porušení předpisů v oblasti pracovních vztahů a podmínek a 92 pokut za více než 3,5 milionu se týkalo oblasti bezpečnosti práce.
ČTK
Zdroj: ČTK