Přeskočit na obsah

Informovaný souhlas později

Pacienti měli od 1. listopadu ve všech ambulancích a nemocnicích začít podepisovat před každým vyšetřením a léčebným zákrokem informovaný souhlas. Plánoval to David Rath (ČSSD), když byl ministrem zdravotnictví. Jeho nástupce Tomáš Julínek (ODS) má stejný záměr, ale umožní to pacientům o něco později. ČTK to dnes řekl mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt. Podle něj chce Julínek nejprve opravit nedostatky původních Rathových návrhů.

Julínek počítá rovněž s tím, že pacienti budou mít možnost nahlížet do své zdravotní dokumentace a pořizovat z ní výpisy. Novelu zákona o péči o zdraví lidu, která to umožní, dal vládě minulý týden. Kabinet ji doporučil poslancům ke schválení. "Teď už záleží jen na sněmovně, kdy novelu schválí," uvedl Cikrt.

Novela počítá s tím, že pacient sdělí, kdo z jeho blízkých může nahlížet do dokumentace a kdo ne. Stanoví i termíny - zdravotnické zařízení musí umožnit do deseti dnů nahlédnout do dokumentace a do 30 dnů pořídit kopie.

Informovaný souhlas zakotvuje vyhláška o zdravotnické dokumentaci. Souhlas s vyšetřením a léčením dávají pacienti už dnes, norma ale upravuje techniku tohoto souhlasu. Podle Julínka by přinesla příliš velkou administrativní zátěž lékařům; například i odběr krve by mohl být provázen podepisováním několikastránkových traktátů. Lékaři by tak podle mluvčího více podepisovali papíry, než léčili.

Účinnost vyhlášky je proto odložena na 1. dubna 2007, do té doby by měla být upravena tak, aby pacientům zajistila informování, ale nebyla administrativní zátěží tam, kde to nemá opodstatnění, uvedl Cikrt.

Zásadní změnu očekávaly v těchto dnech i zdravotnické záchranky. Ministerstvo podle Cikrta plánuje pro záchranky vlastní zákon, jako ho mají hasiči nebo policie. Nyní spravují záchranné služby jednotlivé kraje, v Česku je tak podle Cikrta 14 záchranných služeb a patnáctá letecká. "Jen velikým úsilím krajů spolupracují na základě smluv, ale to by mělo být zajištěno za zákona," uvedl.

Zákon by měl řešit i financování záchranek, stát by měl povinnost zajistit je dostatečně finančními prostředky. "Pan ministr má teze zákona, nelze ale obejít legislativní proces, to znamená šest až osm měsíců, než zákon bude moci vstoupit v platnost," uvedl Cikrt.

Zákon podle něj dá občanům jistotu, že se dostanou včas do správného zdravotnického zařízení. Umožní, aby byli zdravotničtí záchranáři lépe zapojeni do krizového řízení. Při velkých katastrofách, například když se srazí autobus s vlakem na hranici tří krajů, nebo bude teroristický útok, budou záchranné práce centrálně řízeny.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…