IMS: Prodej léků v ČR loni vzrostl o 4,4 pct. na 321 mil. balení
Počet prodaných leků v Česku loni vzrostl meziročně o 4,4 procenta na 321,7 milionu balení. Distributoři za ně utržili celkem 44 miliard korun, o 11,4 procenta více než v roce 2006. Vyplývá to ze zprávy společnosti IMS Health, která je celosvětově vedoucím poskytovatelem informací o vývoji farmaceutického trhu. Domácí trh se tak po propadu v roce 2006 vrátil k růstu.
Spotřeba léků se přitom loni zvyšovala s blížícím se koncem roku. "Na konci roku se totiž lidé předzásobili léky před zaváděním regulačních poplatků od ledna 2008," řekl ČTK místopředseda Sdružení praktických lékařů Jan Jelínek.
Počet prodaných balení se ve čtvrtém čtvrtletí zvedl meziročně o deset procent na 88,3 milionu. Ve finančním vyjádření v cenách výrobců jde o více než pětinový nárůst na 12,3 miliardy korun.
Výrazný nárůst nastal podle Jelínka i v prvním čtvrtletí, kdy trh "doháněl hlad po lécích" z předchozího roku, který vyvolaly omezující vyhlášky ministerstva zdravotnictví.
Podle Mezinárodní asociace farmaceutických společností (MAFS), která sdružuje výzkumně orientované výrobce léků, je nutné vývoj sledovat v delším časovém období. "Pokud budeme růst trhu posuzovat již od roku 2006, zjistíme, že během obou těchto let činil růst ve finančním vyjádření jen 5,4 procenta," uvedl výkonný ředitel MAFS Radim Petráš. Tato dynamika růstu trhu, mezi pěti až osmi procenty, je podle něj zcela srovnatelná s ostatními zeměmi EU a odpovídá také nízkým výdajům na léky na jednoho obyvatele v ČR.
Údaje IMS zahrnují přitom pouze údaje o prodejích realizovaných velkodistributory léků do veřejných a nemocničních lékáren a nikoli přímé dodávky do lékáren realizované farmaceutickými firmami, které jsou držiteli distribučních oprávnění.
Trh s léky se loni vrátil k růstu po předloňském roce, který se zapsal do tabulek jako rok největšího propadu. V roce 2006 totiž poklesl počet spotřebovaných balení podle údajů IMS Health o 4,1 procenta a o 0,5 procenta ve finančním vyjádření.
Celosvětový farmaceutický trh trvale roste - ve finančním vyjádření v průměru o šest procent ročně. Důvodem k růstu je nejen uvádění nových léků na trh, ale také stárnutí populace a posuny směrem k účinnější léčbě. Odhaduje se, že samotné prodloužení délky života a nasazování účinnější léčby zvyšuje roční výdaje za léky spontánně o pět procent, informovala MAFS.
Podle odhadů asociace další vývoj trhu s léky v ČR bude dlouhodobě stabilní a jednociferný. "Neměli bychom být svědky ani dalších excesů v podobě 20 až 30 procent ročního nárůstu, které jsme viděli na začátku 90. let, a doufejme ani poklesu výdajů na léky," uvedl Petráš a upozornil, že ministerstvo zdravotnictví doposud nevydalo vyhlášku, kterou se určují tzv. referenční země. To podle něj zatím znemožňuje stanovovat nové maximální ceny léků.
Zdroj: ČTK