IMS: Prodej léků v 1. čtvrtletí klesl, tržby distributorů stouply
Počet prodaných leků v Česku v letošním prvním čtvrtletí meziročně klesl o osm procent na 77,3 milionu balení. Distributoři za ně utržili celkem 11,2 miliardy korun, tedy meziročně o 2,3 procenta více. ČTK to sdělil ředitel tuzemské pobočky společnosti IMS Health Radek Procházka. IMS je celosvětově vedoucím poskytovatelem informací o vývoji farmaceutického trhu.
Menší počet prodaných léků v prvním čtvrtletí není podle analytiků překvapením. "Omezit nadužívání léčiv bylo ostatně cílem vládních opatření, tedy zavedení poplatků ve zdravotnictví," řekl analytik Cyrrus Karel Potměšil.
Pokles nebyl nakonec takový, jak naznačovaly lednové a únorové propady v tržbách lékárníků o 15 až 25 procent. Potměšil čeká, že prodeje léků se postupně vrátí na běžnou úroveň spolu s tím, jak se budou lidem ztenčovat zásoby léků, které si pořídili na konci loňského roku. "Největší výkyv má trh již za sebou, od druhého kvartálu se dá čekat stabilní vývoj trhu," dodal Potměšil.
Ve srovnání s loňským čtvrtým čtvrtletím dodali distributoři do lékáren o 12,6 procenta balení méně. V cenách výrobců poklesl objem prodejů mezičtvrtletně o 9,3 procenta, uvedl Procházka.
Údaje IMS zahrnují údaje o prodejích realizovaných velkodistributory léků do veřejných a nemocničních lékáren; neobsahují přímé dodávky do lékáren od farmaceutických firem, které jsou držiteli distribučních oprávnění.
Za celý loňský rok vzrostl trh s léky meziročně ve finančním vyjádření o 11,4 procenta na 44 miliard korun. Počet prodaných balení se zvýšil o 4,4 procenta na 321,7 milionu. Trh se v roce 2007 vrátil k růstu po předloňském roce, který se zapsal do tabulek jako rok největšího propadu.
Celosvětový farmaceutický trh trvale roste - ve finančním vyjádření v průměru o šest procent ročně. Důvodem k růstu je nejen uvádění nových léků na trh, ale také stárnutí populace a posuny směrem k účinnější léčbě.
Mezinárodní asociace farmaceutických společností (MAFS) už dříve odhadla, že samotné prodloužení délky života a nasazování účinnější léčby zvyšuje roční výdaje za léky spontánně o pět procent.
Zdroj: ČTK