Iktus je druhou nejčastější příčinou úmrtí, začala kampaň
Iktus je po infarktu druhou nejčastější příčinou úmrtí v Česku. Ročně postihne až 35.000 lidí, třetina mu podlehne, třetina zůstává invalidních. Třetina je bez následků, ale vystavena vysokému riziku další cévní mozkové příhody. Klíčovou roli při záchraně pacientů s cévní mozkovou příhodou hraje čas, protože účinná léčba musí být zahájena do tří hodin od prvních příznaků.
Zahájená kampaň 30 dní pro prevenci a léčbu cévních mozkových příhod má veřejnost poučit o příznacích onemocnění. Lidé je podceňují a mnohdy zavolají lékaře pozdě. Problém je také v nedostatku iktových jednotek. Ne ve všech regionech mají občané jistotu, že se včas dostanou na odborné pracoviště. V Praze je pět iktových center a tři iktové jednotky, celkem 48 lůžek, bylo by jich potřeba jednou tolik.
Docent Jiří Bauer z iktového centra neurologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice ČTK řekl, že cévní mozková příhoda vyžaduje okamžitý převoz do vhodného nemocničního zařízení, kde léčbu řídí specialisté podle předem stanoveného protokolu.
Kampaň by měla zasáhnout laickou i odbornou veřejnost. V jejím rámci funguje e-mailová poradna s adresou cmp2008@centrum.cz , na niž mohou zájemci psát své dotazy pro odborníky z iktových center.
Nemocnice po celé republice pořádají dny otevřených dveří dnes, 6., 13. a 20.května. Zájemci mohou navštívit specializovaná pracoviště a nechat si vyhodnotit svá rizika. Dostanou informační materiály a mohou vyslechnout přednášky o prevenci CMP. Mimo jiné uslyší, že sanitku mají zavolat při prvních příznacích. Pokud se provede zprůchodnění cév takzvanou trombolýzou do tří hodin, nebude mít pacient ani žádné zdravotní následky.
Zdroj: ČTK