Přeskočit na obsah

IKEM, jenž vedl sedm let Kočandrle, je špičkovým centrem medicíny

Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), v jehož čele sedm let stál světově uznávaný chirurg Vladimír Kočandrle, je největším specializovaným centrem v ČR a uznávaným evropským střediskem. Hospodaření IKEM je vyrovnané, pacienti jsou podle průzkumu spokojeni: tři čtvrtiny označily péči za výbornou, 23 procent za velmi dobrou, dvě procenta za dobrou. Nespokojen nebyl žádný. Veřejnost si spojuje IKEM hlavně s transplantacemi, program IKEM je ale mnohem širší.

Výroční zpráva za loňský rok uvádí v IKEM 1188 srdečních operací, z toho 127 bez mimotělního oběhu. Provedeno bylo 45 transplantací srdce, na nový orgán čekalo za podpory mechanického srdce 29 pacientů. IKEM má za rok 2007 na kontě také 229 transplantací ledvin, 27 transplantací ledvin a slinivky, 79 transplantací jater, 1519 výkonů břišní chirurgie, 1699 cévních výkonů a 3564 angioplastik.

IKEM tvoří tři odborná centra, osm klinik, 15 odborných pracovišť, základen a laboratoří a 1634 pracovníků. Výjimečnost spočívá v propojení špičkové medicíny s experimentálním a klinickým biomedicínským výzkumem.

Více než polovina činnosti IKEM se soustředí na diagnostiku a léčbu chorob srdce a cév. Institut je vedoucím pracovištěm v oblasti léčby srdečního selhání a poruch rytmu. Klinika kardiovaskulární chirurgie je největším pracovištěm svého druhu v Česku.

Transplantační medicína se rozvíjí v IKEM od roku 1966, kdy zde úspěšně transplantovali poprvé ledvinu. První transplantaci srdce provedl právě Kočandrle v roce 1984. V současnosti zajišťuje IKEM přes polovinu všech orgánových transplantací v Česku. Vedle tradičních transplantací má i ojedinělý program transplantace jater u dětí či transplantace Langerhansových ostrůvků u diabetiků.

IKEM vznikl v roce 1971 spojením šesti výzkumných ústavů - Ústavu klinické a experimentální chirurgie, Ústavu pro choroby oběhu krevního, Ústavu pro výzkum výživy lidu, Výzkumného ústavu experimentální terapie, Výzkumného ústavu pro využití radioizotopů v lékařství a Výzkumného ústavu pro elektroniku a modelovaní v lékařství. Integrací vzniklo největší vědeckovýzkumné pracoviště se třemi specializovanými centry - jsou to Kardiocentrum, Transplantcentrum a Centrum diabetologie.

Výroční zpráva za loňský rok uvádí, že IKEM dosáhl zisku před zdaněním 30 milionů korun, po zdanění 12,2 milionu. Celkové výnosy činily 2,65 miliardy a proti roku 2006 stouply o 203 milionů korun, to je růst o 8,3 procenta. Provozní dotace od zřizovatele, ministerstva zdravotnictví, činily tři miliony a šly na koordinaci transplantačního programu.

Celkové náklady IKEM v roce 2007 byly 2,63 miliardy a proti roku 2006 stouply o 201 milionů korun, to je nárůst o 8,3 procenta. Za zdravotnický materiál vydal IKEM 925 milionů korun, desetiprocentní nárůst souvisí s větším počtem pacientů vyžadujících mimořádně nákladnou péči. Léků se spotřebovalo za 155,5 milionu korun, to je o 18,5 milionu více než rok předtím. Příčinou jsou změny cen po vydání nové lékové vyhlášky a větší počet transplantovaných.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…