Hrozba oslabení lékařské komory zřejmě povede k vyjádření jednoty
Hrozba oslabení České lékařské komory (ČLK) zřejmě povede k tomu, že na víkendovém sjezdu stavovské organizace v Brně odloží lékaři tradiční boje o to, zda v jejich čele bude dál prezident Milan Kubek. Chtějí sice zvolit viceprezidenta, kterého nemají už 22 měsíců, ale hlavně podle organizátorů hodlají vyjádřit společnou podporu samostatnosti ČLK.
Udělali to už počátkem listopadu na setkání představenstva s předsedy okresních sdružení, na němž byli i děkani lékařských fakult a přední představitelé akademické obce. Tehdy se v prohlášení lékaři ohradili proti návrhu poslanců ODS na novelu zákona o lékařských komorách. Podle nich neúměrně posiluje vliv státu na stavovskou organizaci a zbavuje ji většiny pravomocí. Všechna rozhodnutí orgánů komory by mohl napadnout a zpochybnit stát.
Podle poslance Jozefa Kochana (ODS) ale nejsou v současné komoře zabezpečeny základní demokratické mechanismy vnitřní samosprávy a kontrola státu, a tak změna zákona je nutná.
Kubkovi kritici mu vytýkají odborářské zaměření, protože bojuje i za lepší platy lékařů. V obraně lékařské komory jsou ale s Kubkovými příznivci jednotní. V komoře je povinně 40.000 lékařů, jinak by nemohli vykonávat lékařskou praxi.
Diskuse o postavení ČLK je naplánována na sobotu, účastní se jí i představitelé lékařských komor z Rakouska, Maďarska a Polska.
Týž den se má konat volba viceprezidenta: kandidáti na tuto funkci jsou tři - člen představenstva ČLK a předseda její vědecké rady, kardiolog Aleš Herman, praktický lékař a předseda zlínského sdružení praktických lékařů, organizátor lékařských protestů Lubomír Nečas a bývalý člen představenstva ČLK z let 2001 až 2006, primář rehabilitačního oddělení nemocnice ve Stodě na Plzeňsku Jiří Wicherek. Tradiční Kubkovi kritici, Sdružení praktických lékařů a Sdružení ambulantních specialistů, vlastního kandidáta na viceprezidenta neohlásili.
Delegáti sjezdu by se podle předběžného programu měli vyjádřit také k návrhu ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) prodloužit pracovní dobu ve zdravotnictví na 48 hodin týdně. Ministr tak chce alespoň formálně sladit situaci v Česku s požadavky EU a papírově řešit nadměrné hodiny lékařských přesčasů. Lékaři protestují a odvolávají se na to, že mají stejná práva jako ostatní zaměstnanci, jejichž pracovní týden trvá 40 hodin.
Do sobotní diskuse o lékařských přesčasech by měl vstoupit například prezident marburgského odborového svazu Frank Ulrich Montgomery z Německa. Nedělní program je vyhrazen hostům. Účast na něm již potvrdili experti parlamentních politických stran pro zdravotnictví David Rath (ČSSD), Jiří Carbol (KDU-ČSL) a Soňa Marková (KSČM) a ministryně Džamila Stehlíková (SZ). Pozván byl také ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS), který zatím účast nepotvrdil.
Zdroj: ČTK