Přeskočit na obsah

Hospitalizace? Není nutná

V nemocnicích leží méně pacientů a zůstávají tam kratší dobu, zjistili analytici, kteří se zabývali využitím nemocničních lůžek za uplynulý rok.

Podle zveřejněných výsledků výrazně ubylo lůžek, která jsou určena pro akutní péči. A i ta stávající jsou v průměru méně využita než v předchozích letech. Najdou se ale výjimky - třeba olomoucká fakultní nemocnice byla loni vytížena víc než v roce 2007.

"Na konci roku 2008 jsme v Česku evidovali 192 nemocnic s 63 263 lůžky. Každé z nich bylo pacienty obsazené 254,2 dní z roku, což je oproti předloňsku pokles o více než devět dnů," uvádí ve své zprávě analytička Romana Malečková z Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

Ne všude ale využití lůžek klesá. "V roce 2007 byla obsazena ze 73,3 procenta, v roce 2008 dokonce ze 77,2 procenta," vypočítává mluvčí olomoucké fakultní nemocnice Egon Havrlant.

Průměrná doba pobytu na lůžku se zkrátila o 0,3 dne na 7,4 dne. Kratší doba hospitalizace podle lékařů ale neznamená, že by lidé byli méně nemocní. Spíše se zkracuje doba, kterou musejí v nemocnicích strávit po některých zákrocích.

"Jde zejména o laparoskopické operace, po některých z nich mohou jít pacienti domů už druhý den," zmiňuje manažer léčebné péče Fakultní nemocnice Olomouc Roman Havlík.

"Více než polovinu gynekologických operací dnes provádíme endoskopicky, v cévní chirurgii používáme šetrnější léčbu výdutí, v ortopedii jsme schopni vyměnit kyčelní kloub metodou, která co nejméně zatíží organismus.

To všechno znamená nejen zkrácení doby v nemocnici, ale také snazší rekonvalescenci doma a větší pohodlí pro pacienty." O snižování počtu dní, které lidé stráví na nemocničních lůžkách, stojí nejen zřizovatelé, ale především sami pacienti. "Hlavně lidé v produktivním věku se chtějí vracet do práce co nejdřív, takže se dnes více využívá možností jednodenní chirurgie," upozorňuje náměstek lékařské péče Nemocnice Přerov Jiří Ševčík.

Zástupci oslovených nemocnic se shodují, že počet lůžek, které mají k dispozici, se v posledních letech nijak výrazně nemění. "Za socialismu bylo lůžek mnohem víc, než kolik jich bylo potřeba. Nemocnice totiž často také suplovaly sociální péči. V jesenické nemocnici se v devadesátých letech zrušila stovka lůžek. Počet prováděných výkonů zůstal ale stejný," říká zástupce ředitele Jesenické nemocnice a primář chirurgického oddělení Petr Krátký.

Počet lůžek je podle něj v nemocnici stejný od roku 1997. Podobně je tomu také v Hranicích. "Už několik let máme lůžek pořád stejně. Postupně jsme asi našli nějaký optimální stav, u kterého zůstaneme," uvádí náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Nemocnice Hranice Alena Hlaváčová.

Zatímco počet akutních lůžek se v České republice loni snížil o pět set osmdesát dva, těch pro následnou péči naopak sto osmdesát tři přibylo. V mnoha nemocnicích je využívají pro pacienty, kteří potřebují doléčení po operacích či intenzivní rehabilitaci.

"Navíc přibylo přes tři sta lůžek sociální pobytové služby. Ta se do lůžkového fondu nezapočítávají, ale přitom se na ně zřejmě přesunula část pacientů, kteří by dříve patřili do následné péče," uvádí Malečková.

Také pracovníci ošetřovatelských služeb se nezřídka chodí starat o lidi, kteří by jinak museli ležet v zařízeních pro následnou péči.

"Kolik jich je, to se dá jen těžko odhadnout. Každopádně se ale staráme například o nemocné s Alzheimerovou chorobou nebo s těžkou onkologickou diagnózou. Ti by bez pomoci ošetřovatelek nejspíš museli do nějakého lůžkového zařízení," odhaduje hlavní sestra pečovatelské a ošetřovatelské služby při Charitě Zábřeh Marie Václavská.

Zdroj - ÚZIS. Údaje jsou za rok 2008.

Zdroj: Mladá Fronta DNES

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…