HOSPIMedica: Da Vinci operoval on-line
Evropská premiéra 3D robotické operace dopadla dobře, pětašedesátiletá pacientka je po zákroku v pořádku a do týdne by mohla jít domů, řekl ČTK operující lékař Petr Vlček. Resekce tlustého střeva přenášená z Fakultní nemocnice u sv. Anny pomohla ženě od poruchy vyměšování.
Víc než hodinovou operaci sledovalo s 3D brýlemi několik stovek odborníků. Lékaři měli připraveny na přímý přenos tři pacienty, pro případ, že by se u některého z nich zdravotní stav zkomplikoval. Vybraná pacientka nebyla v dokonalé kondici, robotická metoda je ale šetrnější, a tak ji mohla podstoupit.
Vlčkův tým měl za úkol zkrátit tlusté střevo, a zamezit tak inkontinenci a krvácení z konečníku. "Střevo bylo delší, než je nutné a omezovalo funkci svěračů," vysvětlil Vlček. Brněnské centrum onemocnění pánevního dna provede ročně asi 20 podobných zákroků.
Operace provedená pomocí robota da Vinci je dražší, pacienti ale zůstanou v nemocnici po zákroku kratší dobu, a na celkových nákladech tak lékaři ušetří. "Pacienta si teď necháváme asi čtyři dny, dříve to bylo až dvakrát tolik," upřesnil Vlček. Využití robota by mohlo v budoucnu znamenat i méně obslužného personálu. Na rozdíl od chirurga je robot neunavitelný, chválí si lékaři. I během operace však u pacienta stojí jeden nebo dva asistenti. Na starosti mají například odsávání krve.
Brněnské centrum robotické chirurgie vzniklo letos v květnu, jeho pět týmů má za sebou více než 50 operací. Robotická chirurgie je pro lékaře stejný zlom jako laparoskopie v 90. letech, míní ředitel svaté Anny Roman Kraus. Ve světě je asi 500 robotických systémů, nejvíc v USA a ve Francii. V Česku přístroj za 50 milionů využívají ještě ve dvou nemocnicích v Praze.
Robota umí v Česku ovládat asi 25 lékařů, uvedl Martin Kalos z firmy Hospimed, která přístroj dodává. Školení na práci s robotem trvá jen několik dní, pokud chirurg zvládá laparoskopii, není pro něj ovládání da Vinciho nijak složité.
Zdroj: ČTK