Přeskočit na obsah

Hospiců je v ČR málo a potýkají se s nedostatkem peněz

Hospicová zařízení v Česku se potýkají s nedostatkem peněz na provoz. Lůžek pro nevyléčitelně nemocné je přitom málo a v některých krajích scházejí tato zařízení úplně. Na rozdíl od domovů důchodců či jiných ústavů však nemohou počítat s dotacemi, protože nový zákon o sociálních službách tento druh péče neupravuje.

V Česku funguje 11 lůžkových hospiců. Celkem je v nich 310 lůžek. Podle zkušeností z vyspělých zemí by na 100.000 obyvatel mělo připadat pět hospicových lůžek. V republice by jich tedy mělo být asi 515. Nejhorší situace je podle ankety ČTK v Pardubickém, Libereckém, Karlovarském a Středočeském kraji a na Vysočině, kde hospicová zařízení dosud nevznikla.

Například v Chrudimi by se ale měl ještě do konce roku hospic začít budovat, stát již na výstavbu přidělil potřebné peníze. První středočeský hospic vzniká v Čerčanech na Benešovsku, otevřít by se měl zhruba za rok. Na Vysočině slouží umírajícím lidem a jejich blízkým, kteří s nimi chtějí být v posledních dnech života, zatím jediný pokoj s jedním hospicovým lůžkem - před dvěma roky byl otevřen v Léčebně pro dlouhodobě nemocné při novoměstské nemocnici na Žďársku.

Prachatický hospic, který jako jediný poskytuje péči nevyléčitelně nemocným na jihu Čech, dosud dostával od státu příspěvek zhruba tři miliony korun, což je asi pětina ročního rozpočtu. Zákon o sociálních službách financování hospiců neupravuje, vedení zařízení o problému jedná s ministerstvem práce a sociálních věcí, řekl ČTK ředitel ředitel Hospice sv. Jana Nepomuka Neumanna Robert Huneš.

S nedostatkem peněz se potýká také jediný hospic v Olomouckém kraji - na Svatém Kopečku u Olomouce. Desetinu jeho rozpočtu, což jsou téměř dva miliony korun, musejí zástupci hospice sehnat prostřednictvím dárců či sponzorů. Po jednom hospicovém zařízení mají také v Plzeňském, Královéhradeckém a Moravskoslezském kraji.

Jihomoravský kraj je jedním z mála v zemi, kde je míst v hospicích víc, než kolik by jich obyvatelé měli tabulkově potřebovat. Obě zařízení - svaté Alžběty v Brně i svatého Josefa v Rajhradě na Brněnsku - ale musejí zájemce odmítat. Problémy mají i s financováním. Například svaté Alžbětě tak vypadne z osmimilionového rozpočtu asi 1,5 milionu korun.

Dvě zařízení slouží lidem také v Ústeckém kraji. Obě musejí získávat na svoji činnost peníze od dárců a z různých grantů a dotací. Sedmým rokem je otevřen Hospic sv. Štěpána v Litoměřicích a od léta roku 2005 je v provozu Hospic v Mostě. Kapacita obou zařízení v regionu je při současném zájmu dostačující.

Ve Zlínském kraji je situace podobná, i tady fungují dvě zařízení - Citadela ve Valašském Meziříčí a Hvězda ve Zlíně. I když z krajského plánu rozvoje sociálních služeb na rok 2008 nevyplývá žádná potřeba rozšíření hospicových lůžek v regionu, podle zástupců obou zařízení zájem o tuto péči roste.

Hospice poskytují nevyléčitelně nemocným a umírajícím lidem takzvanou paliativní péči. Soustředí se na léčbu a odstranění bolesti a zlepšení kvality života pacientů. Zaměřují se nejen na ošetření těla, ale i na psychický stav nemocného. Respektují jeho lidskou důstojnost a snaží se zajistit, aby v posledních chvílích života nebyl sám.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…